Heips. Eli oon 15v tyttö ja syöminen lähteny käsistä.
Viime kesän/syksynä laihduin n. 10kk 'epätervein keinoin' eli kävin esim 2h kävelyllä ja 1h hölkällä, ja kalorit oli joinain päivinä tyyliin -800kcal, ja oksensinkin muutaman kerran.
Mut sit ku masennus ja kait alkava skitsofrenia tuli pahemmin kuvioihin aloin täyttää jotain 'aukkoa' ahmimalla. Eli viikottain, kausittain jopa päivittäin ahmin todella paljon, enkä pysty lopettaan. Ja olnki lihonnu 70kg:sta 90kiloon noin 3 kuukaudessa ja pituutta löytyy 163cm joten oon nyt tosi huonossa kunnossa.
Tän päivän syömiset:
2jauhelihapihvii,
300g friteerattuu kanaa
Iso paketillinen ruisleipää margariinilla
5viipalet vaaleta leipää
Varmaa 2dl majoneesii
Varmaa 1dl ketsuppii
500g suklaa
200g karkkii
Nugaasuklaapatukka
1,5l pepsi max
6dl normisokerillist limuu
Ja en oo varma oonko syöny muuta, eikä tää päivä oo ollu ees pahimmasta päästä!
Ja mul ei oo MINKÄÄNLAISTA itsekuria. Oon ihan valtava ja mua hävettää millasejs mä oon tullu.
Onko täällä ketään jolla ois ollu/on samoi oireita mut ois parempaan päin menossa?
Auttakaa miten pääsen täst kierteestä eroon? Mä hengästyn nykyään jopa kävelemisestä, ja oon tosi huonos kunnossa fyysisesti...
Miten saan tän loppumaan??
BED? 15v/tyttö, oon lihonnu 20kg/3kk
5
348
Vastaukset 5
itellä just samoja juttuja ollu. Mulla tää vaan on vaihdellut bed:in, bulimian ja ortoreksian välillä...
Mutta ite oon huomannut, että kun on nukkunu väh. 8 tuntia ja liikkkunut päivän aikana, tulee vähemmän ahmimiskohtauksia.
Ja se, ettei osta mitään herkkuja/koukuttavia ruokia kotiin auttaa myös.
Sitten tietysti säännölliset ruoka-ajat, ite syön n. 2-3 tunnin välein. Ja proteiinien ja veden saanti on tärkeää! Vihreä tee ja kahvi pitävät myös nälkää vähän loitolla(kofeiinin takia)
Ja jos ahmimista esiintyy erityisesti tiettyinä kellonaikoina, niin pysyttelee silloin poissa ruuan läheltä. Itellä se on iltäpäivällä 3-6 aikaan, jolloin meen kirjanstoon tai kaupungille tai johonkin.
Toivottavasti näistä oli sulle apua! :)- vaarallisenpainonen
Kiitti oli apua :)! Ainoo ongelma että asun viel kotona ni vanhemmat ostaa kaikki ruuat, ja tulee ahmittuu just sillon ku on yksin, ja ei oikein oo muuta vaihtoehtoa ku olla yksin esim koulun jälkeen koska mul ei oo esim kavereita, taino toisaalta voiahan lähtee ulos tai jotain :) muthei kiitti paljon vinkeistä! Ja tsemppii sulle :)
- stupidme
täällä ex anorektikko joka on ahminut viimeset 2 vuotta oon 158 65 ja vihaan itteeni yli kaiken. Aattelin rueta syömää säännöllisesti tosi terveellistä ruokaa niin että voisin syyä sillee loppu elämä ni ehkä laihtusin. Mun suunnitelmis ois vaa jättää kaikki sokeri yms pois ku iha sama minkä määrän syön herkkuja ni tulee paska fiilis mut joku himo mul on ollu siihe ahmimisee. Hävettää ja ällöttää. Kukaa mun kaveri ei oo tällane. Tunnen syyllisyyttä monistaki ruuista mut niinä päivinä oon ilone ku syön terveellisesti. Mut jotenki löydän itteni aina ahmimasta. Monesti se lähtee siitä et aattelen syyä 1 pullan ni jotain tapahtuu enkä voi lopettaa toivottavasti oon vahva ja pystyn lopettaa ahmimise
- ei.sentään
No huh, eipä ole köyhällä varaa ostaa moisia määriä ruokaa. Sitten kun sinulla on oma talous, voit huomata kuinka paljon ruoka maksaa... Kannattaa itse ruveta kokkaamaan terveellisiä ruokia, jos se vaikka auttaisi siihen, ettei osta teollista moskaa suuria määriä.
- gfhgfjghkjhgkhjkjh
Saatko sinä jotain hoitoa? Jokin terapeuttinen apu olisi tarpeen. Voi mennä montakin vuotta, ennenkuin vatsa oppii tunnistamaan kylläisyyden. Se väliaika olisi pärjättävä lähinnä älyllä. Sekamuotoiset syömishäiriöt on valitettavasti hankalimmat hoitaa.
Itselläni oli ano- tai ortoreettista oireilua nuorena, mutta hoitoa en saanut. Toki oli välillä ahmintaakin, muttei niin paljon, että paino olisi haittaavasti noussut. Nyt olen keski-iässä, ja sama paino on pysynyt nuoruudesta saakka. Eli toimiva ruokarytmi on ihan mahdollista oppia.
Jollei sinulla ole hoitokontaktia, varaa lääkäriaika. Kierteesi on saatava katkaistua. Itseinho vain kasvaa sitä myöten kun vaa'an lukemat nousevat. Eli kierre voi ruokkia itseään. Sinulla pitäisi olla tosi tiukka ruokaohjelma, jota noudatat. En tarkoita nälkiinnyttämistä, vaan normaalia ateriarytmiä. Kunnon ateriat, ei napostelua, ei makeita välipalajuomia. Tällaista rytmiä olen itse noudattanut parikymmentä vuotta. Toimii, kun on alkuun päässyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371433Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71962
- 97868
- 48865
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686