Olin asioimassa kirjakaupassa 23.02.2015 ja seurasin myyjän ja erään asiakkaan välistä keskustelua,myyjä väitti kivenkovaan asiakkaalle että bonussetelillä ei voi maksaa kortteja joissa on postimaksu maksettu.Hämmästelin myyjän käytöstä,todella tyly ja epäasiallinen.Tutkin itse asiaa ja huomasin että käsittääkseni setelillä voi kuitenkin maksaa kaikkea mitä myynnissä on kyseisessä kaupassa.Miten myyjä oli noin huonosti ohjeistettu ja asiakaspalvelukin vaikutti erittäin töykeältä.Onko Suomalaisella Kirjakaupalla Iisalmessa niin hyvä myynti että asiakkaan kanssa voi alkaa riitelemään asiassa,jossa asiakas vaikuttaa olleen oikeassa??Ihme että jollakin liikkeellä on vara nykypäivänä pitää tuonkaltaista palvelua ja myyjää??
Suomalainen Kirjakauppa IISALMI
3
372
Vastaukset
- aasikas
"Hämmästelin myyjän käytöstä,todella tyly ja epäasiallinen" <- Rohkenen väittää että paskpuhetta oli tuo aloitus.
Asioin ko. kaupassa verrattaen paljon, enkä koskaan ole henkilökunnalta tylyä- saati epäasiallista käytöstä kohdannut. Oletan että se aasiakas on edelliset puoli tuntia sitä bonusseteli asiaansa siinä jääräpäisesti jankuttanut. Jos myyjä sanoo jossain vaiheessa takaisin napakammin jotta asia menisi jakeluun, niin tuskin sellainen myyjältä mitään asiatonta käytöstä siinä tilanteessa on.
Ja jos se on myymälän käytäntö että jotain bonusjuttuja ei voi joihinkin asioihin käyttää, niin aasiakas ottaa sen kukkaronsa sitten esille ja alka niitä killinkejä sieltä vaan kaivamaan. Jos moisesta alkaa kättä vääntämään ihan vaan periaatteen vuoksi niin silloin kannattaisi katsoa jo peiliin jos ihmettele miksi myyjä ei ole yhtä hymyä ja auringonpaistetta.
Kaupoissa ylejään, useimmiten asioidessa näkee nimenomaan asiakkaiden käyttäytyvän täysien idioottien lailla, eikä suinkaan henkilökunnan. En tiedä mistä lie johtuu, mutta huonoa/tylyä/töykeää palvelua ylejään olen koko elämäni aikana omalla kohdalla kokenut vain muutaman kerran. Olisikohan sillä omalla käytöksellä kenties jotain vaikutusta siihen millaista palvelua yleensä saa? - outoa
Minäkin asioin kaupassa usein ja myyjät ovat olleet ystävällisiä,mutta kyseinen myyjä ei ollut asiallinen/ystävällinen ja väitti vastaan oikeaa tietoa,ei asiakkaan tarvitse anteeksi pyydellä ja nöyrästi myöntyä;EI MYYJÄKÄÄN OLE AINA OIKEASSA.Asiakas ei tietenkään ole koskaan oikeassa kommentoijan mielestä,ei pidä kommentoida jos ei ole ollut paikalla tai tiedä asiasta mitään.Omalla käytöksellä ei ole tämän asian kanssa mitään tekemistä.Lisäksi asiakaspalvelutyöhön hakeutuneella lienee jotakin käyttäytymis-/selvääottamissääntöjä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka922999GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431147- 831122
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja511015Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!31974- 67858
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53837
- 44822
- 71770