Treffit on sujuneet hyvin. Molemmilla synkkaa ja tapaamisia jatketaan. Mutta, mitä sitten. Mitä parit tekevät yhdessä, että kiinnostus säilyy. Molemmat asuvat omissa kodeissaan. Miehellä on jälkikasvua ja osa ajasta menee tietenkin heidän kanssa olemiseen.
Emme käy ravintoloissa, itse olen absolutisti.
Olemme katselleen DVD: ltä vanhoja leffoja. Nyt pyysin, että mies tulisi luokseni, kun ehtii, ja tehtäisiin yhdessä pizza.
Miten te, hyvät palstalaiset, vietätte aikaanne seuralaisenne kanssa. Siis ihan arkisesti. Vinkkejä otetaan vastaan
Emme käy ravintoloissa, itse olen absolutisti.
Olemme katselleen DVD: ltä vanhoja leffoja. Nyt pyysin, että mies tulisi luokseni, kun ehtii, ja tehtäisiin yhdessä pizza.
Miten te, hyvät palstalaiset, vietätte aikaanne seuralaisenne kanssa. Siis ihan arkisesti. Vinkkejä otetaan vastaan
Vastaukset 19
Vanhimmat
nirks narks niri nari lääh lääh puuh puuh
Nirksnirks:lle
En oikein ymmärrä, mitä tahdot sanoa.
Täällä kovasti kirjoitellaan, kun tapaamiset eivät johda mihinkään.
Kun ne sitten johtavat, kaikille tuntuu olevan kristallinkirkasta, kuinka ne jatkuvat.
Vai onko? Ehkä ihmiset todellisuudessa haluavatkin suurimman osan ajastaan olla yksin.
Ei tarvitse huomioida toista. Halutaan vaan jokin lämmin hetki. Ei haluta mukautua yhtään toisen tahtoon. Sitten kirjoitellaan palstoille, että treffit meni pieleen. Väärän väriset sukat, kahvi huonoa, pulla kuivaa jne. Ei ole tarkoitustakaan löytää pitkäaikaista kumppania.
Ap
"Ei ole tarkoitustakaan löytää pitkäaikaista kumppania."
No sitten vaan housut pois ja hoitoa. Siinä mitään pitsan vääntelyä tarvita. Hetken huuma tulee kuuma, nähdään taas, joskus.
Pitääkö koko ajan tehdä jotain erityistä? Kuunnelkaa musiikkia, käykää kirjastossa ja lainatkaa kirjoja, lukekaa kumpikin omissa oloissanne, menkää saunaan jos on sauna, laittakaa ruokaa yhdessä ja syökää ja keskustelkaa, menkää ulkoilemaan, ostoksille, katselkaa telkkua, uutisia ja ohjelmia...
Kai sitä voi elää ihan tavallista elämää. Sellainen liika yritys voi nopeasti lopahtaa kummankin väsymiseen.
Mieluummin yksin:lle
Tuo housut pois sopii paremmin nuoremmille pareille,joilla ei taida muuta ollakaan mielessä. Tämän ikäiset, 60 , eivät ole enää niin täpinöissään. Sitäpaitsi, onko takeita, että kun riisut pitsipöksysi ja mies bokserinsa, että tapahtuu jotain? Tuskin taidot ovat unohtuneet, mutta ikä ja sairaudet ovat tehneet tehtävänsä.
Pizzan vääntäminen taitaa sittenkin olla helpompaa. Se onnistuu aina. Ap
"lesken"
Entä jos haluaa helpottaa oloaan pierulla?
Saako silloin olla kalsarit?
Pitääkö aivo-pierrä kalsarit päällä vai päässä?
Vaikka olisikin vääntänyt pannu-pizzan.
Jo on taas kakara-huumoria.
H.
hunksz:lle
Mies ulkoiluttaa koiraa usein. Hän on niin fiksu,että piereskelee ulkona. Ei kyllä viuhahtele,että kalsarit on jalassa. Päässä on pipo. Pannupizza on, mutta teimme peltipizzan. Aivopieruja tulee sitten sisätiloissa. Ap
Minun avopuoliskoni asuu tilapäisesti muualla nykyisin. Tapasimme viimeksi eilen. Sain silitellä pitkästä aikaa hänen pehmoista päätään. Minulla on siellä ikävä kyllä kilpailija, joka jopa nuolee hänen päätään. Olin yön hänen luonaan ja vietimme laatuaikaa yhdessä. Nukuimme tassukkain ja huomasin hänenkin alkaneen kuorsata söpösti vanhemmiten.
Illalla istuimme sylikkäin nojatuolisa ja katsoimme hänen lempileffaansa Katten Gustaf. Muuten hän ei telkkarista tai filmeistä välitä paljonkaan, mutta tuon filmin hän seuraa aina silmä tarkkana. Erityisesti häntä viehättää kaikki filmin aterioimiskohtaukset.
Meillä on vähän erilaiset ruokamieltymykset. Hän kyllä syö kaikkea mitä minäkin, mutta lisäksi hänellä on sellaisia mieltymyksiä, mihin minä en ole tottunut enkä välitä totutellakaan. Siksi napostelimme kumpikin omia eväitämme.
Minä kyllä käyn ravintoloissakin vaikka juonkin pelkästään alkoholitonta. Ei kai se ole ravintolassa käynnin esteenä, että on absolutisti? Miten sinä ajattelet?
Tjaa..että on kumppanisi pää:kin jo pehmentynyt ja kun vielä joku muu (ilmeisesti koira) sitä nuolee, se pehmenee lisää :)
Nooooooo pääasia että on sitä vanhan ajan romantiikkaa olemassa.
Se on, katsos, kun seura tekee kaltaisekseen.
ent.siivoojaparka:lle
Ymmärsin, että kirjoitat jostain savolaisesta peräkammaripojasta. Tassut vastakkain nukutaan ja sylikkäin katsellaan hömppää, niin voi sitä onnea. Kavaljeeri ei puhu mutta pussaa ja pää on pehmee, voiko enempää vaatia.Täydellistä. Ap
Semmosta se on jo tässä 60 iässä, että naiset juoksee miesten perässä ja miehet juoksee naisten perässä mutta ei muisteta, että miksi.
Jos ap. oikein kovasti mietit, niin ehkä jotain käyttöä miehelle keksit.
Jos et ap. muuta keksi, niin mies on hyvä apu auton pesussa ja renkaiden vaihdossa.
enmilläänkeksi:lle
Minulla ei ole autoa, ei mökkiä, ei taloa. En tarvitse pehtooria, enkä remppamiestä. Noo, eiköhän tämä tästä. Kun on karhunsyleilyssä, niin mitäpä sitä muuta. Ap
Milläs miehet niitä renkaita vaihtaa ja pesee autoa? Naiset käyttää käsiään.
Kun ei sinulla ole taloakaan, niin ei sun tarvi mitään ajankulua keksiä.
Suomalainen mies osoittaa rakkautensa naiselleen rakentamalla talon = oman lemmenpesän.
Tämä on fakta.
Siitä tiedät varmasti miehen rakastavan sinua, kun tontillanne häärii aamuvarhaisesta iltamyöhään, perustuksia varten maata kaivaa, talon nurkkapisteille linjalankapukkeja asettelee.
Jos se sun mies vain syleilee ja paneskelee, niin seksin perässä vain on. Ei rakasta sua, ei.
enmilläänkeksi:lle
Jaa, että talo on se rakkaudenosoitus. Jopas jotakin. Miehen pitäisi siis eläkepäivillään pistää pytinki pystyyn rakkaalleen. Voi hyvät hyssykät. Mieluummin pidän miehen vierelläni sohvannurkassa DVD:tä katsellen. Ap
Jos aloittajalla ja hänen miestutullaan synkkaa ja tapaamista jatketaan, niin tarvitseeko sitä mitään neuvoja. Eikö synkkaavilla ihmisillä synkkaile silleen samalla tavalla, että keksivät helposti tekemisiä niin arkeen, kuin juhlaan.
Jos Pizzan yhteinen värkkääminen molempia kiinnostaa, niin mukavaahan se on.
Jos minä neuvoisin, niin mönkään taitaisi mennä, kun jo tuo pizzan tekeminen kahdestaan ei tunnu yhtään kivalta. Mun keittiöön ei tule ketään yhtäaikaa touhumaan. Jep se on niin se.
Minä loihdin herkut yksin ja jos menisin toisen luo, niin hää sitten loihtisi minulle. En pistäisi tikkua ristiin hänen keittiössään. :) Söisin kyllä sitten tarjottua ruokaa.
Minun kiinnostukseni säilyisi jos miehen huulimättäitten välistä tulisi miun maun mukkaista puhetta. Saman aallon pituisia keskusteluita. Sopivaa huumoria, mutta ei mitään jatkuvaa vitsien vääntelyä.
Eli taitaisin olla huono neuvoilemaan teille mitään.
Arvelen, että keksitte kyllä touhua ilman muiden neuvoja.
Heikunkeikku:lle
Sinä haluat olla yksin keittiössä. Minä taas tykkään, kun iso raamikas mies pyörii siinä mukana. Leikkaa, viipaloi, raastaa. Siinä on jotain romanttista. Samalla voidaan keskustella kaikenmaailman asioista.
Mukava tosiaan on, kun mies kertoilee sattumuksiaan elämän varrelta.
Ap
Niin, tarkoitat semmosta pikku hupulaista, joka pilkkoo porkkanoita ja muita vihanneksia. :)
No jos saaressa alan esim. Paellaa tekemään, niin ensin on ihan tuhottomasti värkkäämistä eri pilkottavien juttujen takia, niin silloin (oli kyse miehestä tai naisesta) annan veitsen toiselle kouraan ja terassin pöydän äärellä on kiva pilkkoa yhessä.
Mutta sitten kun alan tekemään sitä ruokaa, niin kohteliaasti työnnän raamikkaammankin miehen pois kintuista klapajamasta.
Täällä kotona keittiöni on minun pyhä paikka ja sinne ei passaa tulla :) Pysykööt kukin omassa keittiössään.
Tuosta romanttisuudesta en osaa sanoa mitään. Oon ruvennut epäilemään, että en ole laisinkaan romanttinen, koska aina kun joku sanoo sen ja sen asian olevan romanttista, niin ittekseni mietin, että mitähän romanttisuutta siinäkin nyt on. :)
En ole varmaankaan sisäistänyt koko sanaa.