Mitä uutta tietoa Hessdalenin mysteeristä?

Jotain sieltä löytyi, mutta saatiinko ilmiöihin mitään luonnollista selitystä?
984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Odottelehan ihan rauhassa. Kyllä joku keksii sadulle jonkun jatkotarinanlin, niin että lapset saavat unilukemista. Nythän jo liisa Ihmemaassakin on saanut jatkot.

Äänestä

Ilmiö on erittäin todellinen, tunnettu ja tutkittu. Vastauksia ei vielä ole.

Lainaus, historia ja kuvaus:

"Epätavalliset valot on raportoitu täällä vuodesta 1940 tai aikaisemmin. Erityisen korkea aktiivisuus Hessdalen valoja pidettiin joulukuusta 1981 vuoden kesällä 1984, kun valot olivat 15-20 kertaa viikossa. Taajuus valot aiheutti kokoontuminen lukuisia turisteja pysyä siellä yön yli nähdä ilmiö. Sittemmin toiminta on vähentynyt ja nyt valot on havaittu noin 10-20 kertaa vuodessa.

Maavalo useimmiten on kirkas, valkoinen tai keltainen valo tuntematonta alkuperää seisovan tai kelluvan maanpinnan yläpuolella. Joskus valo voidaan nähdä yli tunnin. On olemassa useita muita erilaisia ​​selittämättömiä valoja havaittu Hessdalen laaksossa.
- See more at: http://spacebimbom.com/kategoriat/tiede/maavalo.php#sthash.r2B4EOa2.dpuf

Hessdalenin ilmiöt ovat niin monimuotoisia ettei yksikään olemassa oleva hypoteesi kata kaikkea. Joidenkin valokuvien spektreistä on voitu päätellä valoilmiön koostumusta mutta ne valoilmiöt ovat vain yksi osa kokonaisuutta. Välillä valopallot ovat pysyneet kasassa pitkiä aikoja ja lentäneet ikäänkuin hallitusti kun taas jotkut tapahtumat muistuttavat outoa salamointia.
Ilmiöt ovat tasaisesti harvenneet 80- luvulta saakka ja ovat harvinaisia nykypäivänä.

Tuossa eräs tutkimus:
http://www.itacomm.net/ph/2007_hauge.pdf

Äänestä

ai Toi norjalainen juttu, siinä laksossa, nii niin: ainakan kuullu mitään lähiaikoina uutta... ikinä, tolleen nähny sen Valokuan max. netissä, minkä tekiin ootte nähneet. Ei ois joku suksivoidemainos tai jotain... tai Tuu Kalaan Norjaa... turskaa onkimaan ...Norskit on Juonia... ees sano mitään ruottalaisista, paiti se hapansilakka... Bon Tsuur...ööö Apetitte

Äänestä
  • Mitä vitun horinaa suollat joka rakoon? Skepot on näemmä herättäneet hymynaaman haudastaan terrorisoimaan keskusteluja. Ovela jippo täytyy myöntää. Tuolla vajakki-lööperillä annetaan ymmärtää että vain hullut ovat tervetulleita keskusteluun. Enpäs ihmettelisi jos tämä on entisen varaktorin uusin luomus tämä "Trekkari" tällä kertaa.

    Äänestä

  • Varaktofobiasi kaipaisi kyllä ihan aikuisten oikeasti lääkehoitoa. Suosittelen hakeutumaan terveyskeskukseen josta osaavat ohjata sinut mielenterveyspalveluiden piiriin.

    Äänestä

  • sivusta_seuraan kirjoitti:

    Varaktofobiasi kaipaisi kyllä ihan aikuisten oikeasti lääkehoitoa. Suosittelen hakeutumaan terveyskeskukseen josta osaavat ohjata sinut mielenterveyspalveluiden piiriin.

    Mistäs sinä sen tiedät etteikö voisi olla ellet ole kyseinen kirjoittaja itse?

    Äänestä

Luonnonilmiö, maasäteily, magneettikenttien puskema illmiö. Alienit eivät viihdy miljoonine hevosvoimineen yhdessä läänissä, vaa hurauttelevat ympäri avaruutta händy kaasukahvalla herkästikin miljardi kilometriä tunnissa paikasta toiseen.

Äänestä

Ufot käy luotaimilla imemässä skandiumia maaperästä jota siellä on runsaasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PöljänenK kirjoitti:

Jotain sieltä löytyi, mutta saatiinko ilmiöihin mitään luonnollista selitystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu