Olen saamassa kaksi marsua. Äiti on varannut kaksi Abessiinialaista urosmarsua. Millainen rotu tuo on? Olisimme siis varanneet naarasmarsut jos olisi ollut vapaana. Miten kaksi veljestä tulee toimeen? Millainen abessialaisen kuuluisi olla ulkonäöltään jos haluaisi viedä näyttelyihin? Millainen luonne niillä yleensä on?
Millaiset marsut kannattaa ottaa?
3
<50
Vastaukset
- Sedä
Marsujen luonteessa ei ole juurikaan eroa rodun mukaan, toisin kuin vaikka koiraroduissa. Tärkeintä on valita hyvin hoidetut ja paljon käsitellyt eläimet hyvältä kasvattajalta. Hyvä kasvattaja kiinnittää jalostuksessa huomiota marsujensa luonteeseen, jolloin poikienkin pitäisi tulla hyvin toimeen. Toki jos huolestuttaa, voitte kysyä ihan rohkeasti kasvattajalta onko hänen kasvateillaan ollut ongelmia uroksien toimeentulon kanssa, rehellinen kasvattaja varmasti mielellään kertoo :)
- marsumuikkunen
Itse asiassa marsuroduissa on hyvinkin paljon luonne-eroja. Ihan jo väreissäkin on huomattavissa luonne-eroja.
Abyt esimerkiksi ovat vilkkaita, toimeliaita ja usein temperamentikkaita. Eivät aina ole niitä helpoimpia ensimmäisiä marsuja, mutta kyllä niiden kanssa pärjää perustaidoilla, ja yksilöitä ovat nekin. Esim. marsulaumassa abyt tuntuvat useinmiten olevan niitä pääjehuja. Kannattaa selata abykasvattajien kotisivuja, niissä on monesti hyvin lisätietoja.
Kysy kasvattajalta tuosta näyttelyasiasta. Monilta kasvattajilta ei saa näyttelytasoisia marsuja ostettua lemmikeiksi. Lisäksi abyjen taso on Suomessa näyttelyissä todella hyvä, joten pahoin pelkään, ettei lemmikeiksi mitään näyttelytähtiä kasvattajilta irtoa. Kysyä kuitenkin kannattaa. Pet-näyttelyihin voi toki viedä sellaisenkin abyn, jolla ne rusetit eivät ole ihan niin justiinsa siellä, missä pitää.
- abyt-on-upeita
http://www.marsula.net/rodut.htm
Jos haluat viedä marsut ulkomuotonäyttelyihin, niin kysy kasvattajalta, onko marsuista sinne. Laittamani linkin ensimmäisellä marsulla on jo melko hyvät rusetit, niitä siis kuuluu olla 4 4 (4 kahdessa rivissä) ja niiden tulee olla pyöreitä. Rusetin keskusta ei saa olla avoin eikä niissä saisi olla kahta keskustaa. Rusettien väliin muodostuvat harjakset tulee olla suorat eivätkä ne saa kaatua. Linkin toisella marsulla ensimmäisen rivin rusetit ovat liian pitkät (eivät pyöreät) ja jatkuvat siksi liian pitkälle taakse. Kolmannella ensimmäisen rivin rusetit ovat pitkät ja harjaksista näkee selvästi miten ne "lainehtivat" eivätkä muodosta suoraa harjasriviä. Lisäksi sillä näyttäisi olevan avoin rusetti, sillä rusetin keskustassa paistaa "kalju". Ensimmäisen kuvan marsulla saattaisi siis vielä pärjätä ulkomuotonäyttelyssä, mutta toinen ja kolmas tuskin sijoittuisivat koskaan. Minkä hyvänsä marsun voi kuitenkin viedä pet-näyttelyyn.
Luonteissa tosiaan on kyllä eroja, ja abessinialaiset ovat nimenomaan vilkkaita menijöitä, joilta monesti löytyy omaa tahtoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst14610937Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58623816Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393673Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1863574PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003441Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,863227Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.691904Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151227Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt154905Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun263876