Katsoin kalastukseen liittyvän ohjelman telkusta. Huomioni kiinnittyi ammattikalastajan puheenvuorossa seuraavaan. Muikku on sisävesien taloudellisesti tärkein saaliskala. Taimenta ja järvilohta saa esim. Muutaman tuhannen euron edestä. Tässä on jutun clue. Oletetaan, hän edusti ka. ammattikalastajaa. Siis taloudellinen hyöty on esim. 4000 euroa. 10 €/kg se tekee 400 kg, josta laskettuna kpl määrä on n. 100 kalaa. 100 ammattikalastajaa siis nostaa vesistä 10000 kpl kutukelpoista kalaa vuodessa. Esim. Päijänteellä troolien vaikutus voi olla suurempikin. Kerran taimenet ja järvilohet eivät ole taloudellisesti niin merkittäviä ammattikalastajille voitaisiin ammattikalastajille laittaa järvilohelle ja taimenelle kiintiö niinkuin merialueellakin on. Uskoisin myös tällä olevan vaikutuksen jalokala kantojen elpymiseen.
Vastaukset 10
- Ihmettelen
Taimenia ja järvilohia ei pelasteta pelkällä rauhoituksella. Helsinkikin perustettiin aikanaan kuuluisan lohijoen suulle, mikäs on nyt tilanne?
Kutupaikkoja tarvitaan lisää ja rutosti.
Pääkkösen selityksistä hiukan mättää: asiantuntija ja tutkija sitä tai tätä. Näkee että kaveri ei ole minkään kalastuskunnan jäsen. Tutkijat nääs Sisä-Suomessa kerää tietonsa pääosin kalastuskunnilta ja ammattikalastajilta.
Ohjelman ammattikalastaja on aika surkea tapaus. Itkee jonkun yksittäisen ihmisen kalanmyyntiä. Tosiasia on se että kotimaista järvikalaa ei juurikaan ihmisten pöydästä löydy. Ei, vaikka tämä VALTAVA harmaa talous pyörii haitaten tämän hippiäisen bisneksiä. Ihmettelen vaan?- NäinOnKalajutut
No kuka järkevä ihminen edes kuvitteli lohen nousevan Vantaan jokeen:D. Harmaan talouden osuus kalataloudessa on n.15. 20 % ja se muodostuu noista pienistä puroista. Ei sillä kansantaloutta pelasteta:D. Mutta onhan se rikollista toimintaa, eikä sitä tule lailla suosia. Kotimaista kalaa ei pöytiin tule, ellei ammattikalastuksen toimintaympäristö muutu todella radikaalisti. Täälä hetkellä kotimaisen luonnonkalan osuus on 6,2 % Luken tilaston mukaan ja tuokin tilasto on kaksi vuotta vanhaa tietoa. nyt voidaan puhua jostakin 5,5 % osuudesta koko kalanmyynnissä. Toki tähän on lisättävä tuo harmaan talouden kautta myyntiin tuleva kala:D
- Manttaalimies
Pääkkösellä mättää paljonkin. Ja en minä ainakaan kannata tuota kalan myyntiä jokamiehenoikeutena, ainakaan pimeästi. Miksi vitussa tuo on niin vaikea asia Kepulle, piti viimeiseen asti jänkätä lakia vastaan. Paljon rankempaa virannomaisohjailua edustaa esim. yksityismetsälaki. Finlexistä löytyy. Ja se on ollut voimassa ties kuinka kauan.
- RauhoitusOK
Sisävesiammattikalastaja järjestö on jo kaksi vuotta sitten esittänyt sekä Maa- ja Metsätalousministeriölle, että Ympäristöministeriölle Järvissä elävän taimenen rauhoittamista kokonaan ja istutuksista luopumista, koska ne sotkevat luonnonkantoja.
- Neuvontajärjestö
Eipä tainnut saada tuulta purjeisiin tuo hyvä esitys. Kas... kun nuo kalatalousvirkamiehet ovat ykköskastia tuossa uhannalaisen taimenen tappamisessa.
- OnPerseestä
Löytyy noita "taimenentappajia" Työ- ja Elinkeinokeskuksen kalatalousryhmistäkin ja siellähän noita rauhoituspäätöksiä tehdään.
- LauriLohi
Tuollaiset kiintiöinnit ovat ihan perseestä. Totaali rauhoistus olisi ainoa järkevä vaihtoehto.
- TimoTaimen
Kyllä ja sen tulee koskea kaikkia kalastajaryhmiä. Verkot, nuotat, troolit, uisitimet ja virvelit ja mitä noita vielä onkin ?
- Haspeli
Tarkoitiko, että kaikki Taimenet ja Lohet jotka noilla pyydyksillä saadaan on vapautettava ? Jos niin OK. Kannattais varmaan miettiä myös tuon vetouistelun kieltämistä kokonaan, kun sillä kuuluu tulevan vain noita Lohikaloja.
- Kaaheehaaki
Niin... niitä tulee jos niitä pyydetään. Voisi tuon samankaltaisen nautinnon eläinräkkäyksestä saada hauenkin kanssa ja se ei olisi uhan-alainen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71547
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398