n.100 neliöistä asuntoa etsimme. Vaarala vantaalla kiehtoisi. Näyttäisi olevan ihan hyvät kulkuyhteydetkin ja työmatkatkin olisi kohtuuliset.
Tässä muutama, mitä katselimme. Hintaa tosin mietimme, onkohan se kohdallaan alueen hintatasoon nähden.
http://www.etuovi.com/kohde/9564243?sc=M39978505&pos=2
http://www.etuovi.com/kohde/9849731?sc=M39978505&pos=5
Tässä muutama, mitä katselimme. Hintaa tosin mietimme, onkohan se kohdallaan alueen hintatasoon nähden.
http://www.etuovi.com/kohde/9564243?sc=M39978505&pos=2
http://www.etuovi.com/kohde/9849731?sc=M39978505&pos=5
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kannattaa herätä todellisuuteen.
Kakkosta ei saa näkyä edes hintapyynnössä enään,se aika oli ja meni jo,herätkää tähän aikaan vähitellen,ei se ole pöljä joka pyytää vaan se joka maksaa.
Katsoin nopeati läpi Oikotieltä kaikki seitsemän Vantaalla myynnissä olevaa yli 100 neliön asuntoa, joissa hintapyyntö oli alle 200000. Vähän siinä ja siinä, onko yksikään niistä edes näytöllä käymisen arvoinen. Ehkä jos sijainti sattuu olemaan omiin tarpeisiin erityisen hyvä. Jos voi odottaa, että hinnat laskevat, niin voi niinkin käydä. Tosin jos vaihtaa asuntoa, senkin hinta laskee ja jos vanha on liian pieni, onko odottelu ahtauden arvoista?
Hintatasosta en tiedä, mutta kai olet huomannut, että molempiin saa tehdä KPH remontin? Tilustien kohteessa on "kivasti" vältetty kuvaamasta alkuperäistä muovimattoa ja Koivumäentien laatoitukset näyttää 90-luvun tyyliltä & ainakin lattian laatoitus on mallia "ihan itse tein" (saumojen koko vaihtelee) = lienee ajan tavan mukaan lätkitty laatat muovimaton päälle. Kokonaisuuden kruunaa mustat listat ja tee-se-itse mallin sähköasennukset (mm. KPH tuuletin).
Tilustie 3:ssa keittiö on mallia alkuperäinen = uusix? Koivumäentiellä rempattu, mutta projekti on jäänyt kesken, kun sokkeleitä ja listoja puuttuu.
Haha, hauska ilmoitus, kauppahintabmuka halpa kun saa toisen vanhat vain kaatopaikalle kelpaavat kalusteet kaupan mukana. 1970 rakennettu talo alkaa olla elinikänsä puolesta jo purkukamaa. Eikä tuo toinen paljon parempi ollut. Lisäksi Vaarala ns köyhälistöaluetta johon kasaantuu alemman sosiaaliluokan porukkaa
Jos asiaa pitää täältä kysyä, niin sanoisin että ei kannata tarjota.
Tässä tilanteessa emme nyt kuitenkaan ihan uutta pysty ostamaan, jos emme ota älyttömiä lainoja(jos edes saisi)ja halua koko loppuikää maksella asuntoa, joka onkin sitte jo taas "25 v" vanha ja kaipaa remonttia. Halvemmaksi yhden kylpyhuoneen remontti ja mahd.kaapistojen ovien vaihdot tulisi, jos muuten ovat ehjät. No pitää jatkaa katselemista.
Yhtiövastike:
459,00 € / kk
(Hoitovastike 459,00 € / kk)
Jännä asunto tuo ensimmäinen linkki.
Ulkoapäin näyttää 90-luvun talolta, mutta sisältä 80-luvun.
Ihmetyttää ensimmäisen vaihtoehdon vastike. Oma tontti ja sähkölämmitys, miten vastike voi olla noin korkea, lämmityksenhän jokainen maksaa sähkölaskussaan.
Ei mitään järkeä maksaa noin korkeaa vastiketta. Jonka vastineeksi ei kuitenkaan saa mitään.