Kaikki aina vain sanovat mitä EI kannta syödä kuten maitotuotteet, liha, katuruoka, hedelmät jotka on saatettu pestä kraanavedellä tai olleet muuten epähygienisissä oloissa yms. Mutta mitä VOI syödä?? Olen kuullut, että kuumennettu ruoka on hyvä valinta, koska siinä bakteerit kuolevat ja että suurin osa intialaisesta ruuasta on sellaista. Kertokaahan mitä te olette syöneet ja mitä olette välttäneet? Reissuni on vain viikon, mutta olen kuullut, että siinäkin ajassa ehtii vatsapöpön saada.
Vastaukset 16
- Vastaus1
Rantakauppiaalta ei jäätelöä kaupasta kyllä uskaltaa ostaa. Äyriäisten kanssa tarkkana. Muuten kaikkia olen syönyt . Ei majoneesia myöskään. Naudan lihaa, kanaa, kalaa muusia yms. Ei ongelmaa
- Vastaus1
Jos vaTSAPÖPÖN saat heti lääke lääkäriltä niin ei mene lomapäivää hukkaan
- VoiSyödäIntiassa
Voit syödä melkein mitä vaan, kun muistat muutamia perusjuttuja. Kaikista tärkein on hyvä käsihygienia, käsien pesu, käsidesi mukaan ja käytät sitä myös. Juomiin ei jäitä, siis juomat ilman jäitä, no ice! Juot vain pullotettua vettä ja peset hampaasi myös sillä.
Jotkut vannovat maitohappobakteerien nimeen, voit tietty alkaa syömään jo ennen matkaa jotain "lactoseveniä", ei siitä vahinkoakaan ole.
Viikon reissulla toki ehtii saamaan vatsapöpön, koska siihen ei edes montaa tuntia tarvita. Lohdutukseksi voin sanoa, että monta pitkää reissua on Intiaan tullut tehtyä ja kertaakaan ei ole matka mennyt pilalle vatsatautien kanssa. - kaura
Melkein mitä vaan voit syödä. Mutta kannattaa seurata missä muutkin syövät se on yleensä hyvä paikka. Jos saat mahataudin niin heti lääkäriin niin loma jatkuu. Hyvää matkaa ja nauti siitä. Intia paras paikka missä ikinä olen käynyt.
- Goalla
HyvÄ käsihygienia on tärkein juttu. Muista pestä aina kädet kun kosket rahaa itse en pahaa vatsatautia ole saanut vaikka useampi reissu on tullut tehtyä
- Trippaaja
Mä söin kyllä, mitä tarjottiin. Jäätelöäkin ja lassia, maitopohjaista juomaa. Ei tullut minkäänlaisia vatsavaivoja. Kumma juttu, sillä esim. Delhi oli kyllä niin paskainen paikka (kirjaimellisesti, ihmiset tekevät tarpeensa kadulle), että luulin koleran tarttuvan salamannopeasti. Sen sijaan Egyptissä (all inclusive) sain vatsataudin ja Tunisiassa tuli kotiin viemisinä kampylo-bakteeri. Lentokoneessa istuttiin paskat housussa. Sitä paitsi Intiassa on maailman paras ruoka!
- diipis
Miten sitä lääkäriin voi mennä, jos paska viertaa solkenaan, kertokaa please.
- diipis
diipis kirjoitti:
Miten sitä lääkäriin voi mennä, jos paska viertaa solkenaan, kertokaa please.
Siis " virtaa " solkenaan.
- Naanleipä
diipis kirjoitti:
Siis " virtaa " solkenaan.
Siis miten ihmeessä te oikein matkaatte maailmalla, jos "virtaa" solkenaan??? Eikö alkeellisemmatkaan keinot välttää vatsataudit tule yhtään mieleen, kuten hyvä käsihygienia, käsidesi, pullotettu vesi?? Lisäksi juomat ilman jäitä, vaikka yleensä jäät ovatkin tehty puhtaasta vedestä, saattaa niiden käsittely olla joskus huolimatonta.
Ohessa hyvät ohjeet Thaimaahan, pätevät muuallakin, kuten Intiassa. http://www.minnethaimaassa.com/faq-usein-kysyttya/faq-miten-valtyn-thaimaassa-vatsataudeilta/#
Ota "tenat" mukaan, jos arveluttaa... Riisillä, daalilla ja naanleivällä elää Intiassa hyvin, jos ei muuta uskalla syödä. - diipis
Naanleipä kirjoitti:
Siis miten ihmeessä te oikein matkaatte maailmalla, jos "virtaa" solkenaan??? Eikö alkeellisemmatkaan keinot välttää vatsataudit tule yhtään mieleen, kuten hyvä käsihygienia, käsidesi, pullotettu vesi?? Lisäksi juomat ilman jäitä, vaikka yleensä jäät ovatkin tehty puhtaasta vedestä, saattaa niiden käsittely olla joskus huolimatonta.
Ohessa hyvät ohjeet Thaimaahan, pätevät muuallakin, kuten Intiassa. http://www.minnethaimaassa.com/faq-usein-kysyttya/faq-miten-valtyn-thaimaassa-vatsataudeilta/#
Ota "tenat" mukaan, jos arveluttaa... Riisillä, daalilla ja naanleivällä elää Intiassa hyvin, jos ei muuta uskalla syödä.Tenat ei pidä, kun oikein on vatsa kuralla, on kokeiltu. Kokeiltu myös kaikki mahdolliset keinot, mitä itsekin luettelit, joten kyllä ne tiedetään. Kerran Boliviassa tuli niin hurja vatsatauti, että ei kukaan kyennyt menemään lääkäriin. Guesthousen omistaja hankki lääkärin paikan päälle ja saatiin kunnon rohdot. Kohta reissu Meksikoon, ehkä ensi talvena Intiaa kiertämään.
- näin
Apteekista CYCLOPAM vatsalääke ja helpottaa (kannattaa pitä mukana, jos yllättää)
löytyy myös vahvempi versio, kun kysyt - iieeee
Ne tekee sen oreganon leikatuista varpaankynsistä huhmarissa möyhentämällä .
- bile
Lääkäri tulee hotellille kun vaan soittaa ja pyytää.
- kovalam
Toki jokainen matkustava jo tietää perinteiset keinot minimoida vatsataudin riskit, käsihygienia, kuuma ruoka , pullovesi ym. Mutta keittiöolosuhteet, välineet ja ne kokin kädet, toivotaan parasta. Riski on aina otettava jos matkustaa meinaa.
- IntiassaIII
Eipa vaan tunnu menevan perille kaikille matkajille nama perusjutut. Miten sitten on mahdollista, etta monet meista matkustavat Intiassa vuodesta toiseen ilman ongelmia, jos kasihygienialla ja muilla perusasioilla ei olisi suurinta merkitysta.
Tietty sita ruokapaikkaakin voi katsoa, etta milta nayttaa, mutta ei sillakaan ole nayttanyt olevan niin paljoa valia tassa vuosien varrella.
Oheisessa ruokapaikassa oli ruoka hyvaa http://aijaa.com/20CfSY
- nlljg
Ite nyt ollut 4 päivää täällä Intiassa ja en ole vielä saanut mitään. Syöny ties missä katu kojuissa. Kalaa ja äyriäisiä ja kanaa jne...
Kohta varmasti paskon laavaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791692
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109893En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo96653Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15520