Tiedolla on hinta

Husari

"Olitko paikalla? Ota yhteyttä Xx:n toimitukseen: [email protected] ja lähetä uutiskuvasi numeroon 12346"

Tuttu lause monen lehden sivuilla, mutta.....
Onko tietoa minkälaisen korvauksen lehdet tarjoaa tai mitä voi pyytää kuvista ja tiedoista?

11

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkäpä mainetta ja kunniaa!

    • Mä sain kerran kuvan Metron kanteen ja toisen sisäsivulle.
      Tienasin siitä 100 euroo - sivutulovero 40%, eli käteen jäi 60 €.

      Toisaalta, jos on enempi uutisarvoa niin olis kiva jos lähetettävään kuvaan sais lätkäistyä vesileiman (tai jotain), ni sitä ei pysty julkasemaan ennenkuin hinnoista on sovittu.

      • Korjaus: ajatukset tulee resiinalla perässä - se olikin Uutislehti 100 (eikä Metro)


    • hintaa

      Ne tarjoo vitosen, kannattaa pyytää vähintää 500.

    • Myyjänmarkkinat

      Kuvia ja juttua/tietoa kannattaa kilpailuttaa ja soittaa useamman lehden toimituspäällikölle tai kuvatoimittajalle.
      Tapahtumanluonne luonnollisesti sanelee osin hinnan. Lehdet mielellään kertoo heillä olevan hinnasto jonka mukaan he maksavat. Sen voi kauniisti ohittaa keskustelussa ja luoda oma käsitys hinnasta ja avoimesti ottaa esiin että materiaalia tullaan tarjoamaan muillekkin lehdille. Yksinoikeuden kuviin/haastatteluun voi ostaa xxx eurolla.

    • Canonisti_minäkin

      Erilaisilla uutisilla on kuvinakin erilainen arvo. Satanen on aika paljon jostain perus kolarista tai tulipalosta. Toisenlaisista summista puhutaan, kun eteen tulee 9.11. tms.

      Enemmän olisin huolissani siitä, ettei kuvaajaa aina mainita. Lisäksi kannattaa tarkastaa, että tuo satanen koskee vain tuota yhtä julkaisua ja oikeudet jää sinulle.

      • Jos tänään tulee eteen 9.11 kaltainen uutisaihe niin sillä lienee vähintään 100 todentajaa niin kännyillä kuin oikein kameroillakin pokkarista Fx laitteisiin jos keskikokoa ei juuri silloin satu olemaan käsillä.

        Hintakilpailu on silloin todellista ja halvin hyvä ja informatiivinen kuva on se joka lehteen tai muuhun julkaisuun laitetaan. Jos haluaisin ansaita harrastuksella nimeltään valokuvaus niin miettisin hieman eri lähestymistapaa. Rahaa saattaa saada jos on persoonallinen näkemys kavattavista aiheista ja kykyä markkinoida niitä vaikka sisustusliikkeiden hyllyjen kautta tai ihan taidekauppojen välityksellä. Tuon persoonallisuudenkin pitää olla sellainen jotta muutkin tajuavat sen ja ovat näkemyksestä valmiita maksamaan. Itse en odota omien "turistiluokan" kuvieni koskaan tuottavan minulle muuta kuin mukavaa ajankulua ja ehkä kuvauskavereita.


    • Älämyyhalvalla

      Nimen mainitseminen on toisarvoinen asia nykyään. Asianmukainen rahallinen korvaus lämmittää työnsankaria ja sillä voi sitten ostaa vielä pidemmän putken kun naapurilla.
      Kannattaa tutustua kuvatoimistojen hinnastoihin, lehtitalo on tottuneet maksamaan myös heidän taksojen mukaan.

    • Pula-ajanLehtikuvaaja

      "Onko tietoa minkälaisen korvauksen lehdet tarjoaa tai mitä voi pyytää kuvista ja tiedoista?"

      Tämä selviää kysymyällä lehdestä/toimituksesta kun kertoo millainen kuva, mitä siinä on ja kuka siinä on tekemässä mitä.

      Jos kuvassa on joku päivän hottis vaikk CheekyCheek perposket paljaana roskapankin terassilla, niin Hämy tai 7aunustappia varmaan tarjoaa kuvasta eri tavalla kuin mitro-lehti tai keskiöpohojammaa.

      Myös kuvan käyttöehdot vaihtelevat kovin.

      Jos vain lataat kuvasi lehden nettisivujen kautta vakioehdoilla, et saa kuvastasi luultavasti mitään, hyvällä tuurilla jpotain leffaliput-100€.
      Jokatapauksessa annat lehdelle kaikki oikeudet kuvaasi.
      Ei siis kannata l'hettää, vaan sopia erikseen lehden kanssa.

    • hintansa

      Tilanne on kamala. Vaikka on ostanut ihan oikean näköisen järkkärin niin kuvista ei saakaan paljon rahaa. On se niin väärin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      106
      637
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe