Kun kaupunki tilasi leimasinkoneen

http://ep.kouvola.fi/kokous/20153601-9.PDF

Hallintojohtaja Jari Niemelä on hankkinut leasingillä kaksi konetta, jotka leimaa postimerkkejä kirjeisiin. 28500 euroa 60kk jaksolla, 475 kk. Enään ei tartte edes nuolla kireitä kiinni tai postimerkkiä. Sen sijaan että neuvottelisi järkevän hinnan tavallisille kirjelähetyksille postin kanssa ja oikean tyyppisen leimasimen, niin valmiita ollaan laitteeseen jossa on mm. seuraavia ominaisuuksia.


5 kg integroitu vaaka
7 kg, 12 kg ja 35 kg vaaka lisävarusteena
Painoeropunnitus
Automaattinen päiväyksen asetus
Vain sulkeminen / ei sulkemista
Vesimäärän ilmaisin
Rahan loppumisvaroitus
Suurarvovaroitus
Automaattinen oletusasetusten palautus
Värin loppumisvaroitus
Salasanasuojaus
10 muistipaikkaa lähetysten pikavalinnoille
100 tiliä
Logojen ja mainosleimojen lataus
20 manosleiman muisti
Saapumisleimaus
Tekstisanoma


https://www.youtube.com/watch?v=F3ejKUMHW8E

https://www.youtube.com/watch?v=dxb3588RvdE

Jaaha... onko tarpeen? Kyllä on jossain vikaa!

9

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jossain päin Suomea:"Hallinto-osaston osastopäällikkö päätti tilata postimaksukoneen leasing-hankintana 60 kuukaudeksi Neopost Finland Oy:ltä kokonaishintaan 17 040 euroa (alv 0 %).

      Muhoksella :
      Postitusjärjestelmiä on tällä hetkellä saatavilla kahdelta valmistajalta: Neopost ja Pitney Bowes Oy. Molempien järjestelmien edustajilta on pyydetty tarjousta järjestelmästä, jonka tulisi täyttää seuraavat ehdot: leimausnopeus n. 100 kpl/min, tilien määrä 100, vaaka 5 kg, päivitykset ja käyttövarojen lataukset Internetin välityksellä. Tämän rinnalla on selvitetty Itella Oy:n hinnoittelupalvelun käyttömahdollisuutta. Hinnoittelupalvelua ei ole tässä yhteydessä katsottu mahdolliseksi ottaa käyttöön, sillä sen käyttäminen merkitsisi postitusten viivästymistä yhdellä työpäivällä.

      Päätöksen valmistelemiksi on tarjoukset pyydetty em. järjestelmätoimittajalta. Neopostin järjestelmän tarjouksen on jättänyt R-Office Oy Oulusta ja Pitney Bowes Oy edustaja Jouni Bruce. Hintavertailu on tehty molempien toimittajien pääominaisuuksiltaan vastaavilla laitteilla. Suoritetun hintavertailun pohjalta hinnoiksi tulevat (vuokra-aika 60 kk):
      * R-Office Oy:n tarjouma Neopost IS-440: yhteensä 7 680 euroa
      * Pitney Bowes Oy:n tarjoama DM400c: yhteensä 7 860 euroa.
      R-Office Oy:n tarjouksen mukaan asennuksesta ja käyttökoulutuksesta peritään maksua 89 euro / tunti. Kun tämä otetaan huomioon 3 tunnin mukaan, ovat hinnat seuraavat:
      * Neopost IS-440: yhteensä 7 947 euroa
      * DM400c: yhteensä 7 860 euroa.

      Ja Kouvolassa hinta vähän pomppas. Saa olla muuten hyvä kone.

    • ruskeakieli

      Sillä on mukava lähettää "yhteistyökumppaneille" joulutervehdykset.

    • merkeilijä

      Hyvä esimerkki miten kouvolan taustahallinto pelaa. Toki onhan tämä hienoo eikä yksi ylimääräinen 20 tonnii mitään merkkaa. Olis varmaan tärkeä kaupungin yhtiöilläkin että ensin tulis lasku ja sitten tarvittaissa huomautus.

    • Make-koo

      On se kumma kun ainoastaan kallein kelpaa, 2 väri leimoja pääsee tekeen. Kuulemma halvempi mitä vanha. Voi jessus. Mitä vikaa siinä 8 tonnia maksavassa on? EI kun pitää olla se 20 000 euron laite liisata. Ei ihme että Kouvolassa lopetetaan vuodepaikkoja kun pitää olla hieno postinleimauskone.

      • Tätähän se on! Ottakaa huomioon, että koneita on vielä kaksin kappalein ja kalleinta mallia.


    • Jarza-72

      No eikö tuota perkele voinu ostaa kaupunki itselleen? Miksi muut ostivat ja Kouvolan kaupunki päätyi vuokraamaan? Tätä rahantuhlaamistä on ihmetelty jo Heinolassakin, miten v*tussa Kouvolan kaupungilla on varaa tuhlata!

    • kerrassaan

      Kouvola. Autoista kyniin kaikki liisattuja. Kun rahat ehtyy, ei ole mitään. Näin mällää nykysukupolvi mitkä on 30 vuotta eläneet vanhenpien täyttämällä tilillä.

    • lopenkyllästynyt

      Raivostuttavaa! Kokoomusvetoinen poltiikka jyrää, uudet ukot tilalle ja äkkiä!

    • mistänäitälöytyy

      Palkkasivatkohan vikavalo valvojan tai koneen kouluttajan. Kyllä tuohon TE- keskuksen järjestämä kurssi vois olla paikallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8696
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      430
      7947
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      11
      5533
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5179
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      5009
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      237
      3507
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3214
    8. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      85
      3109
    9. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      3106
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      25
      2710
    Aihe