Toyota taas näytti närhen munat

Helmikuussa myytiin taas eniten. Kyllä kansa tietää ! !
24<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Joo näin se on. Saa nähdä kuinka poikaset asian taas selittää. Odotan mielenkiinnolla mitä tapahtuu, kun uusi avensis tulee syksyllä, Tiedä vaikka tulisi lähtö ostoksille. Missään tapauksessa se ei tule häviämään VW:lle.

Äänestä
  • Niin se vaan tojo tarvi 11 mallia myydäkseen alle kolmesataa autoa enempi yhtä Octaaviaa vastaan. Mitäs tero sanot , onk voittaja fiilis, ku teroistakin vain alle 850 hönöä suomessa osti tojon. Mutta ei huolta aveen tulee kohta 4500 euron alennus nykyisen 3500 tilalle.

    Äänestä

  • Tuollaiset pyllyaukiset pellet ostaa korkeintaan sen pakkeliraketin sieltä autoliikkeen takapihalta

    Äänestä

VW ja Skoda yhteenlaskettuna ja Toyota jää horisonttiin.

Äänestä
  • Yhteenlaskettuna sitä ja tätä kaikki saisivat haluamansa tuloksen
    Toyota on kuitenkin se terävin kärki eli ykkönen.

    Äänestä

  • Kaikki japanilaisautot yhteenlaskettunakaan ei myy niin paljoa kuin Volkswagen Group.

    Äänestä

  • Myynti laskee kuin lehmän häntä, Golf näyttää suuntaa.

    Äänestä

" kun uusi avensis tulee syksyllä, "

Saat saman auton erilaisella maskilla nyt paljon halvemmalla. Ei kannata odottaa syksyyn.

Äänestä
  • ostaa saksalaisen vaikka saisi pelkkää pskaa kovalla hinnalla. Törkeästi autolehdetkin vetävät kotiinpäin kaikissa mahdollisissa tilanteissa. Pahinta kuitenkin on että tyhmäkansa uskoo siellä sekä täällä.

    Äänestä

  • Ei tainnut olla Suomi tuo "automaa". USA:ssa ja Japanissa lienee
    tuo lista hieman erin näköinen

    Äänestä

  • Saksalainen ja Ranskalainen vetää kaikessa kotiin päin ja suosii oman maan tuotteita. Eipä silti kyllä keskieuroopan autot sopii hyvin heidän teillensä.
    Ei ne silti mitään ihmeellisiä kulkineita ole. Ongelmansa niissäkin.

    Äänestä

  • 2.4STW kirjoitti:

    Saksalainen ja Ranskalainen vetää kaikessa kotiin päin ja suosii oman maan tuotteita. Eipä silti kyllä keskieuroopan autot sopii hyvin heidän teillensä.
    Ei ne silti mitään ihmeellisiä kulkineita ole. Ongelmansa niissäkin.

    Suomessakin olisi vain saksalaisia ja ranskalaisia
    korjaamoystävällisiä murheenalhoja jos ei Japani
    olisi tuonut laatuajattelua Euroopan valmistukseen.
    Vain ja ainoastaan kilpailu pitää laadun aisoissa
    ja hinnat kurissa.

    Äänestä

  • Euroopassa halutaan edelleen ajaa mukavilla autoilla.

    Äänestä

Eipä juuri lohduta jos Toyota myi helmikuussa muutaman auton enemmän kuin VW-konsernin kilpailijat, kun kuitenkin tammi-helmikuun luvut näyttää yli 30% miinusta viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna ja markkinaosuus on pudonnut 12,2%:sta 9,8%:iin.iin.
Samaan aikaan Skoda, Ford, Nissan ja muutama muu merkki ovat kasvattaneet markinaosuuksiaan. Ja onpa Toyota koko alkuvuoden myynnissäkin Volkswagenia jäljessä useita satoja autoja. Aikana jolloin Toyota on perinteisesti myynyt eniten.
Tuo ei tiedä hyvää loppuvuotta ajatellen.
http://www.autoalantiedotuskeskus.fi/files/909/Helmikuu_2015.pdf

Äänestä
  • "myynnissäkin Volkswagenia jäljessä useita satoja autoja. Aikana jolloin Toyota on perinteisesti myynyt eniten.

    Tuo ei tiedä hyvää loppuvuotta ajatellen."

    Papat alkaa jo pikkuhiljaa himmailemaan kun ensi vuosi on jo melkein ovella. Kannattaa ottaa auto ensi vuoden puolella niin siitä saa sitten enemmän vaihdossa.

    Äänestä

Jokaikinen japsimalli jäi Octavian jalkoihin Helmikuun myyntitilastoissa. Tämä antaa uskoa ihmisten järkevyydestä autovalintansa, ja sen vaikutusten merkityksestä.

Äänestä

Taitaa olla lähes kolmannes VW-konsernin myynnistä, ei huono aasialaiselle ylihintaisella halpistuotteelle.

Äänestä
  • Ei ole vielä vastaan tullut VW-konserni- merkkistä autoa.
    Trafi tilastoi vain merkkejä ja malleja.

    Äänestä

  • sukulaisethätiin kirjoitti:

    Ei ole vielä vastaan tullut VW-konserni- merkkistä autoa.
    Trafi tilastoi vain merkkejä ja malleja.

    Vw pesee yksinäänkin tojon

    Äänestä

  • ggfghjj kirjoitti:

    Vw pesee yksinäänkin tojon

    Toyota vie ja kansanauto vikisee

    Äänestä

Onko nämä nyt niitä alennuskori tojoja jota papparaiset ja pesunkestävät terot lippalakki väpättäen ostaa? Tojo sukeltanut pitkään, mutta nyt alennuskorista papat luulee saavansa reemiumia poksahtelevilla airbägeillä, palavilla ikkunankytkimillä ja juuttuvalla kaasulla. Hauskaa seurata näitä maan matosia eli teroja jotka kirmailee onnensa kukkuloilla.

Äänestä
  • Lippalakkipetterikin heräsi pussikaljapöhnästään esittämään
    "vakuuttavaa" argumentointia

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gofromahti kirjoitti:

Helmikuussa myytiin taas eniten. Kyllä kansa tietää ! !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu