Ruotsi on paljon edellä sivistyksessään

Perässäkulkijat

8

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajatelkaapalapsia

      Suomikin voisi osallistua enempi pakolaisten hyysäämiseen niin lapsenlapsemmekin saisivat paremman elämän jossa väkivaltakin olisi päivittäistä.

      • nnnnnnjjjjjjjj

        Eleverna har det trångt, och motsättningar mellan olika elevgrupper har varit ett växande problem.


    • Malliameillekin

      Varmaankin ruotsinkouluissa tulee hyviä Pisatuloksia kun siellä on niin sivistynyttä se ruotsalaisuuskin.

    • KulttuuriTerroristeja

      Monikulttuurisuus on sivistyksenmittari ja Isis tuo monikulttuurisuuden päätälyhyemmällä tavalla.

      • Haloo, tämä on Ahvenanmaan palsta. Ruotsin koulut (ja Malmö noin ihan maantieteellisesti) ovat kaukana Ahvenamaan asioista,,samoin Ruotsin työnvälitys. Jos nyt jostain kouluasiasta haluaa keskustella, niin ehkä niistä koulupakolaisista, joita tänne koko ajan muuttaa. Muita pakolaisia ei meillä vielä olekaan!


      • Kukkahattuisuus
        ahvennainen kirjoitti:

        Haloo, tämä on Ahvenanmaan palsta. Ruotsin koulut (ja Malmö noin ihan maantieteellisesti) ovat kaukana Ahvenamaan asioista,,samoin Ruotsin työnvälitys. Jos nyt jostain kouluasiasta haluaa keskustella, niin ehkä niistä koulupakolaisista, joita tänne koko ajan muuttaa. Muita pakolaisia ei meillä vielä olekaan!

        "Haloo, tämä on Ahvenanmaan palsta." Luuleeko ålanderi että me ei tiedetä mikä palsta tämä on? Ja ruotsi on lähellä ja lähempänä se on ålandia mitä Manner-Suomea että ei kannata vähätellä mitään ettei ruotsista Isis osaisi tulla teille kylään ja mitä teette sitten kun kaulankatkojat ovat ovellanne? Ilmastonmuutos on pienipaha verrattuna terrorismiin ja mitään korjausta siihen ei tule vaan terrorismi on tulevaisuutta pahimmillaan.


      • buahhahhahhahhhahaaaa
        Kukkahattuisuus kirjoitti:

        "Haloo, tämä on Ahvenanmaan palsta." Luuleeko ålanderi että me ei tiedetä mikä palsta tämä on? Ja ruotsi on lähellä ja lähempänä se on ålandia mitä Manner-Suomea että ei kannata vähätellä mitään ettei ruotsista Isis osaisi tulla teille kylään ja mitä teette sitten kun kaulankatkojat ovat ovellanne? Ilmastonmuutos on pienipaha verrattuna terrorismiin ja mitään korjausta siihen ei tule vaan terrorismi on tulevaisuutta pahimmillaan.

        haista v..it..u kun et ymmärrä mille palstalle asiasi kuuluu. Onko kivaa olla noin tyhmä? :D


      • Olen edelleenkin sitä mieltä, että Ruotsin koululaitos ja työnvälitys ei kuulu Ahvenanmaan palstalle. Ja vaikka Ruotsi on lähellä, on esim. koululainsäädäntö ihan erilainen täällä kuin Ruotsissa (eroaaa myös Suomen mantereen lainsäädännöstä). Ja esimerkiksi se, että Ruotsissa on koulupakko (ei oppivelvollisuus) on juuri johtanut siihen, että tänne on muuttanut perheitä, joissa halutaan antaa kotiopetusta, joten koulupakolaisia (Ruotsista)täällä on. Mutta tuskin heillä mitään Isis-kytkentää on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4980
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      98
      3068
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2916
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2422
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      30
      2160
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1979
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1580
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1511
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1449
    10. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      17
      1355
    Aihe