Miten helppoa on saada rahoitus TkT-opinnoille

Heppu8

Alaa ja opinahjoani mainitsematta, miten helppoa on saada rahoitus 4 vuodeksi tekniikan tohtoriopinnoille. Onko se viime aikoina talouden alamäen myötä vaikeutunut ja onko halukkaiden jatko-opiskelijoiden määrä kasvanut?

Oletetaan että DI-tutkinnon arvosanat ovat niin hyvät ettei itse jatko-opiskelijaksi pääsy ole siitä kiinni.

Ja sitten vielä, jos diplomityöstään onnistuu saamaan yhden julkaisun niin onko se iso etu jatko-opintojen rahoitukselle eli pitäisikö siihen pyrkiä, vaikkapa esim. DI:ksi valmistuminen sen takia vähän venyisi.

3

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin_meillä

      Riippuu tuurista. Jos tutkimusryhmässä sattuu olemaan rahoitus valmiina ja olet paras tänä vuonna valmistuvista, voi paikan saaminen olla helppoa. Yleensä näin ei käy, vaan rahoituksen saaminen kestää aikansa ja vaatii aktiivista yhteistyötä proffan kanssa.

      Keskustele proffasi kanssa jatko-opinnoista ja julkaisun kirjoittamisesta. Pyydä ohjausta kirjoittamiseen, niin saatte molemmat kokemusta yhteistyöstä. Hän antaa yleensä ohjaamisen tehtäväksi jollekin muulle ryhmässään, mutta pidä hänet silti ajan tasalla. Käy tapaamassa myös muiden yliopistojen ja tutkimusryhmien proffia. Pyydä omalta proffaltasi neuvoja näihin tapaamisiin ja ensimmäisen hakemuksen kirjoittamiseen. Pienikin palaute auttaa, ja aktiivisuus kertoo hänelle, että olet vakavissasi. Katsele netistä ilmoituksia myös ulkomaalaisista yliopistoista. Hae lisäksi työpaikkaa yrityksistä. Tee julkaisu valmiiksi valmistumisen jälkeen ja pidä sen varjolla yhteyttä. Ilmoita, että voisit palata yliopistoon, jos paikkoja tulee tarjolle.

    • Laskutoimitus

      Yhdellä kertaa neljän vuoden rahoitusta ei saa käytännössä kuin tutkijakouluista. Hyvistä arvosanoista on paljon apua jatko-opiskelupaikan ja mahdollisen tutkijakoulurahoituksen kanssa. Omalla alallani keskiarvovaatimus on noin 4/5. Tutkijakoulupaikkoja onkin suhteellisen harvalla: esimerkiksi omassa tutkimusryhmässäni on noin 20 jatko-opiskelijaa ja vain yhdellä (minulla) on tutkijakoulupaikka.

      Ulkopuolisen rahoituksen hankintaan arvosanoilla ei ole sen sijaan juurikaan merkitystä. Ulkoinen rahoitus on kuitenkin tutkijakoulurahaa "huonompaa" rahaa, koska se on yleensä 0.5-2 vuoden pätkissä ja vaatii enemmän ylimääräistä raportointia. Yritykseltä rahaa saa helpommin aiempaa toistavaan käytännönläheiseen (=vaikea julkaista) kuin uuteen teoreettiseen tutkimukseen (=helppo julkaista). Näin ollen väitöskirjatutkija saattaa etenkin tekniikan alalla joutua limboon, jossa tekee vuosikaudet insinööritoimistomaisia tilaustutkimuksia tohtorikoulutettavan palkalla, mutta vailla toivoa väittelemisestä.

      Tohtoriopintojen kurssit kannattaa suorittaa mahdollisimman nopeasti pois alta. Jos olet suorittanut kurssit ja tutkimusaihe meneekin hieman mönkään tai motivaatio suorittaa tohtorintutkinto loppuun loppuu, voit ottaa lisensiaatintutkinnon suhteellisen pienellä vaivalla.

    • Laskutoimitus

      Tutkijakouluista saa muuten noin 2000 €/kk eli vain osan palkasta. Loput pitää joka tapauksessa hankkia muualta. Omalla alallani tohtorikoulutettavan kokonaispalkka on noin 2500-3500 €/kk, tutkijatohtoreilla 3500 - 4500 €/kk, dosentit ja professorit tästä ylöspäin. Lisäksi voit saada verottomia matkaapurahoja (~1-2k€) kannustusapurahoja (5 k€). Reipas jatko-opiskelija voi saada 5 k€ kannustusapurahan vaikka joka vuosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      62
      9520
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      137
      7529
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6682
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      187
      5046
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      171
      4819
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      98
      3573
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2481
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      2368
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2313
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2142
    Aihe