mökin rakentaminen ja rahan saaminen

rakentaja

minä rakennan mökin ja myyn sen pois ja muutan sitten omaan osakkeeseen jonka saan mökistä !
mitäs ajatuksia tästä ?

30

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osakekirjaanko

      Mitenkäs sinä siihen osakkeeseen muutat, kun se on vain paperia?

      • eläkeukko

        Se paperia oleva lappunen on osakekirja, jossa määritellään kuinka suurimäärä osuuksia kuuluu hallintaasi. Osake on taas se jossa asutaan. Minulla on molemmat. Miksi sinä kutsuisit sitä seinien ja katon ynnä lattian osalle jäävää kiinteistön osaa. Se on juuri se jossa asutaan. Selvennäpäs nyt asia eläkeukolle


      • luukkuvaan
        eläkeukko kirjoitti:

        Se paperia oleva lappunen on osakekirja, jossa määritellään kuinka suurimäärä osuuksia kuuluu hallintaasi. Osake on taas se jossa asutaan. Minulla on molemmat. Miksi sinä kutsuisit sitä seinien ja katon ynnä lattian osalle jäävää kiinteistön osaa. Se on juuri se jossa asutaan. Selvennäpäs nyt asia eläkeukolle

        Luukuksihan sitä tavallisesti sanotaan.


      • osakekirjaanko
        eläkeukko kirjoitti:

        Se paperia oleva lappunen on osakekirja, jossa määritellään kuinka suurimäärä osuuksia kuuluu hallintaasi. Osake on taas se jossa asutaan. Minulla on molemmat. Miksi sinä kutsuisit sitä seinien ja katon ynnä lattian osalle jäävää kiinteistön osaa. Se on juuri se jossa asutaan. Selvennäpäs nyt asia eläkeukolle

        Se osakekirja kertoo kuinka monta ko yhtiön osaketta omistat. Osakkeiden lukumäärä voi sitten määrätä esim kuinka monta ääntä sinulla on yhtiökokouksessa jos yhtiöjärjestys näin määrää.
        Yhtiöjärjestyksessä määrätään lisäksi, mikä osakesarja oikeuttaa, minkäkin yhtiön omistaman huoneiston hallintaan.
        Osakkeet sinä omistat, mutta et huoneistoa, jossa asut ja jonka hallintaoikeus sinulla on.
        Osakkeessa on aika vaikea asua, vaikka niitä kuinka monta omistaisi, huoneistossa voi asua, mutta oma sekään ei as osakeyhtiössä ole.


    • tyhmyys

      Ja maksat verot välissä, kuulostaa melko typerältä.

      Mikset sanatien rakenna taloa?

    • SiitäVaan

      Tällä hetkellä voisi olla erittäin kannattavaa.

      Tontit ja rakennustarvikkeet ovat kohtuuhintaisia ja myös työvoimaa saa edulisesti kilpailuttamalla rakennusliikkeitä, joilla on työstä pulaa.

      Verojen maksu tehdystä voitosta on luonnollinen asia yhteiskunnassamme, joka liittyy kaikkeen yritystoimintaan, joten sen takia ei kannata olla yrittämättä. Jos saa rahoituksen kuntoon, niin nyt on erittäin hyvä hetki tällaiselle projektille.

      Hyvälle tontille rakennetusta mökistä pääsee paljon helpommin eroon kuin esim. omakotitalosta.

      • joopajoohuu

        Onko tämä nyt sitä ironiaa?


      • Omatupaomalupa

        Taidat olla pankkiiri ,kun noin yllytät rakentamaan ,lisäämällä rakennusliikkeiden tuloja .Rosvolaitoksia kaikki .Miksi hankkia itselleen vaikeuksia paikallisten sekä EU direktiivien takia ,rakentamalla kalliisti jotakin uutta ,kun joka kylässä seisoo ,
        korjauksen tarpeessa oleviä " mökkejä " joita kukaan ei huoli .


    • Kauppaseisoo

      Mökkikauppa tosin ei enää toimi. Nuoret ei enää halua mökkeillä ja tuhansia mökkejä seisoo kylmänä laudat ikkunoissa.

      • kunnonMökki

        Uusi rantamökki menee kaupaksi tälläkin hetkellä, että heilahtaa.

        Minulle mökki on rantamökki, eikä mikään perikunnan sukutila Kainuussa.


      • Anassssaaa
        kunnonMökki kirjoitti:

        Uusi rantamökki menee kaupaksi tälläkin hetkellä, että heilahtaa.

        Minulle mökki on rantamökki, eikä mikään perikunnan sukutila Kainuussa.

        Valitettavasti ei mene. Hinta tulee olla alle satatonnia ja max tunnin päässä pk seudulta


      • MyyjäMyy

        Sinäkö sen hinnan määrittelet?


      • Kivikauteenmenossa
        kunnonMökki kirjoitti:

        Uusi rantamökki menee kaupaksi tälläkin hetkellä, että heilahtaa.

        Minulle mökki on rantamökki, eikä mikään perikunnan sukutila Kainuussa.

        No siittä vaan ,rannalle ruikuttamaan . Missään ei ole hyvä olla kun NATO alkaa toimintansa . Turvekattoinen laavu ,ja siinä " rakovalkea edessä ".Ei tartte naulaamisia eikä särkyviä ikkunoita .Raitista ilmaakin ,vaikka muille myydä ,heh.


      • sardiinitpurkissa

        Kyllä ne mökit alkaa täyttymään ensimmäisten " paukkujen jälkeen ".Maalle pako
        tapahtuu varmasti ,niille joilla on johonkin mennä .Laita kalenteriisi muistutus .


      • Anassssaaa kirjoitti:

        Valitettavasti ei mene. Hinta tulee olla alle satatonnia ja max tunnin päässä pk seudulta

        Älä kuule höpötä ja juuri möin kuhmoisesta lähes 300 000 euron mökin ja keskellä talvea. Vastarannalta osti formula mies ja maksoi toista miljoonaa. Että pidä kuule pienempää suuta kun et mistään mitään tiedä.


    • 7452

      Taidat haluta maksaa veroja. Jos rakentasit pienen omakotitalon ja asuisit siinä 3v ja möisit. Ei menis valtiolle kovaa summaa rahaa. Kunnon kesämökin rakentaminen maksaa saman verran kuin pienen omakotitalonkin.

      • Ei lyö tuokaan leiville tai sitten pitää osata itse tehdä lähes kaikki. Ja jos siitä nyt muutaman tonnin saa myyntivoittoa niin ei se kyllä kannata. Jos tontti ja talo maksaa 200 000 euroa niin 3 vuoden päästä siitä ei saa eurookaan enemmän. Esim. Oulussa on uusia taloa myynnissä 200 kpl ja kaikki menee alle omakustannushinnan.


    • ei.kukaan.osta

      Ajatuksena erinomainen. Valitettavasti mäkit ei ole nyt mitään myyntivaltteja, vaikka se olisi keskellä helsinkiä järven rannalla kaikki palvelut muutaman sadan metrin säteellä. Myymällä et saa edes rakennusmateriaaleja katettua.

      • sukkamehua

        Veit " jalat suustani ",noin se on .


    • Minätiedän

      Meillä on mökki juuri valmistumassa. Hintoja muutaman vuoden tarkkaan seuranneena, siitä varmaankin saisi voittona ihan ok palkan itselleen. Kaikki rakennustyöt tehty itse. Eli saisi tontin arvon, rakennuksen hinnan sekä voittona suurinpiirtein 50% rakennuksen arvosta.

      Tuota aloittajan ansaintalogiikkaa en kyllä ymmärrä. Vai tarkoittaako se osake pientä yksiötä Kemijärvellä?

      • Isokenkäisetjuonivat

        Heti kun pankit sulkevat ovensa ,herää henkiin " antiikin vaihtokauppa ",koska raha menettää merkityksensä .Älä myy mitään arvokasta ,taikka käytännöllistä työkalua
        pois ,ne ovat kultaakin arvokkaimpia .Mikään muu ei ole niin tärkeää kuin ruoka ,
        ja sen turvaaminen ,puhtaan juomaveden rinnalla .Sisävesistöjen asuinpaikat kaiken turvallisempia piilopaikkoja .Merivesi ei kelpaa juotavaksi ,ja saaristoihin
        pääsee veneillä helposti tekemään tuhoa .Sota on ilmeinen,vain ajasta kiinni .


    • mitenköhänon

      Huonoina aikoina mökit ei tee kauppaa hyvällä hinnalla ja voi olla ettet saa omiasi takaisin mikäli nyt rakennat. Muistan 1989 kun vanhempieni mökin arvo tarkistettuna oli miljoonan markkaa. Muutama vuosi myöhemmin ei edes 500,000 markkaa. jokunen vuosi sitten liki 300,000 euroa mutta tänä päivänä hieman päälle 200,000 euroa. Sillä hinnalla ainakin myytiin naapurin samankaltainen mökki ja tontti.

      • Huhheijaa

        Mökkisi siis on merellä ja kunnon kartano?


      • persaukinenmökkiläinen

        Tilojen hinnat on ajettu tahallisesti alas ,jotta ne voidaan ostaa ylimistölle halvalla ,
        silloin hiedän ei tarvitse tuhlata rikollisia rahojaan . " Master - Plan " toimii hyvin USAssa .Köyhä eläkeläinen menettää talonsa verotuksen takia ,jolloin varjossa kyttäävä tulee esiin ja ostaa talosi käteisellä ,polkuhintaan .Sitten olet kadulla .
        Köyhyydestä sakotetaan .Rahaa " PITÄÄ OLLA " .


    • Aikakäyvähiin

      Järjetön ajatus . Mökin omistajat ovat paremmin turvassa mahdollisimman kaukana
      tiheistä asuinkeskuksista .Juuri nyt Venäjä on kutsunut valtioiden johtajia moskovaan
      neuvottelemaan " uhkaavasta atomisodasta ",joka lähestyy ihan päivittäin .En tekisi
      muuta muutosta ,kuin häipyisin mahdollisimman kauaksi korpeen kalaisen järven
      riistamaille .Heti perunaa maahan ,ja juurikellari valmiiksi .Entinen CIAn johtajaa ,
      Henry Kissingeriä lainaten , " se on kuuro joka ei kuule sotarumpujen pärinää " ?

    • AntiDarwinisti

      Et saa edes materiaalisi hintaa myydessäsi .Vanhempi maalaistalon korjaaminen
      kannattaa tehdä itse ,siinä on mahdollisuudet päästä voitolle ,mutta älä myy sitä ,
      koska jos siinä on viljeltävää maata ,niin voit säästyä hengissä hieman pitempään ,
      kuin ateistit ,Darwinistit .

    • Bykkaduunari

      Ensinnäkin ,tidätkö miten vasaraa pidetään kädessä ,sekä montako lapiollista santaa
      menee yhteen " betoni - satsiin ???

      • K.T.USA

        Onkos sulla pari kaveria apuna ? Suomalaiseen tyyliin ,kaksi ukkoa pitää kakkos -
        nelosta pystyssä ,ja kolmas naulaa ,heheh. Meillä naulataan seinä " laanilla
        valmiiksi ,aukkoineen ja pintoineen ,ja nostetaan pystyyn ,ja kulmista kiinni ,heheh.
        Talo valmiiksi neljässä viikossa ,ja " avaimet käteen " .


    • varmistaasiat

      Täällä joku ehdottikin, että rakenna pieni talviasuttava omakotitalo sinne rantaan. Asu siinä vaikka nimellisesti sen 2-3 vuotta jotta voit myydä sen verovapaasti.
      Kun rakennat kesämökin ja myyt sen, niin sinun on maksettava voitosta myyntivoittoveroa se 32%. Myyntihinnasta saat vähentää rakennuskustannukset jotka kuiteilla todistat tontin hinnasta n. 50%:n osuudesta maksat myös myyntivoittoveroa sen 32%. Näin siis, jos rakennat jo omistamallesi tontille. Voipi kaikki "voitto" mennä veroihin aivan oikeasti.
      Kysy nämä asiat joltakin asiantuntijalta. Tällä palstalla voit saada mitä ihmeellisempiä vastauksia hulluilta ja vähemmän hulluilta.

    • Mökkinainen

      Järven rannalle rakennettu talviasuttava mökki menee kaupaksi milloin vain. Käytettävyys ympäri vuoden on tärkeää. Kauppa käy aina, kun hinta on kohtuullinen laatuun nähden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2032
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      110
      1393
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1165
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1064
    5. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1015
    6. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      190
      927
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      785
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      750
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      622
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      36
      612
    Aihe