Aamun Studio55 pyyhki loputkin rähmät pois silmäkulmista, nyt muisteltiin sanoisin trubaduuria vuosikyymenten takaa. Juuri oli käsitelty Olavi Virran musiikillista uraa nyt tuli kehiin Tapio Rautavaara. Tämä esitys on tosin Matti Louhivuoren ja Metro tyttöjen esitys, tosin Rautavaara on sen itseoikeutetusti tulkitsija, kyllä tämä esitys maisemointineen herättää muistoja, muistoja kauan aikaa sitten,
https://www.youtube.com/watch?v=W8iA_mRxuM0
Olavi Virran äänessä on sitä herkkyyttä vaikka toisille jakaa, Rautavaaran ääni taas on mielestäni juurevan suomalaisen miehen tulkintaa, äänellä jonka kuulet. Puhutaan paljon vanhuudesta, onko se niin pahasta jos muistelemme kauan sitten olleita viihdyttäjiä. Vaikka malliin, se oli silloin mutta nyt..........
Muistojen maisemia
7
73
Vastaukset
- tulisija
Tapio Rautavaaran yksi parhaimmista tulkinnoista on Reissumies ja kissa. Näitä elämän reissumiehiä sitä ollaan mustan kissan kanssa tai sitten ei.
- katttleija
Kerran lauloin komeaäänisen vanhan miespotilaan kanssa tämän Rautavaaran ihanan Kulkuri ja Joutsen siinä viiden hengen potilashuoneessa. Se oli vaihtelua niille vanhoille potilaille.
https://www.youtube.com/watch?v=B_iAbCpl5Js - hohhoijakkaa
VANHoja assiota jokkaisesa ketjusa hohhoijjjaaaa
Hohhoijakkaallako ei liiku nyt poijjatkaan?
vaan olihan tuo Tapio Rautavaara sellainen mies jonka laulusta Isoisän Olkihattu, saa hyvälle tuulelle!
Siihen liittyy romanttinen tarina mieheni isästä, joka jäi leskeksi päälle 50 vuotiaana. Valokuvaamossa hän sitten tapasi neitokaisen,...ja loput saatte arvata:D
https://www.youtube.com/watch?v=tNqwERjEXlM
- Kukkahame
Autolla...lautalla...bussilla...lautala...autolla, vihdoin iltapäivällä perillä
Saarenmaan Kuresaaressa ja tässä lisää
https://www.youtube.com/watch?v=Y8AbZFRFkUU Miten se onenkaan että kela pyörii joka päivä nuoruuden maisemiin. Huonompi juttu, koska en kokenyt yhtään kokonaista talvea hyväksi vaan enemmän painajaisiksi.
Äiti sairasteli, koki syövänkin, mutta parani niillä maalaistohtorien hoidoilla. Kirjaimellisesti se elämän toivo alkoi helmikuun lopulla kirkastua.
Koen ahdistavana tarrautumisen maisemiin joista pääsi irtaantumaan kertarepäisyllä.
Muuten uskon, että noiden elttyjen aikojen torjuminen mielestään koituu hyvin monen etenkin miehen poismenoksi. Tämä koskee syvällä maaseudulla asuneita ja poismuuttaneita ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861850
- 1121016
- 97912
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20717- 52684
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174536Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28534Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;199473