Asunnossa tuollainen sirkkeli toimii vain ja ainoastaan vessassa olevalta pistorasialta. Eli muihin pistorasioihin kun kytkee, niin palaa välittömästi sulake. Mistä johtuu? Keittiössä menossa remontti ja siellä yhdestä pistorasiasta ilmeisesti "maajohto" irtosi kiinnityksestä, onko tällä ehkä merkitystä asiaan?
Sirkkeli polttaa sulakkeen
SirkkeliSaha
73654
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Varmaankin sirkkelin ottama käynnistysvirta on sulakkeelle liian iso. Vessan pistorasian sulake ehkä isompi tai johdotus pitempi mikä vaimentaisi käynnistysvirtaa. Laita väliin pitkä jatkojohto, josko sulake sitten kestäisi käynnistyksen.
Kylppärissä 16 A pistorasia pesukoneelle ja kaikki muut rasiat 10 A paukun takana?
Paljoks siinä sirkkelissä on tehoa (siis Watteja) ?? 10 A sulake kestää 2300 wattia. Jos sulakkeen takana olevat laitteet ylittää tuon, niin nalli lentää..
Ei lennä, kympin sulake kestää parisenkin tuntia jotain 14A virtaa eli yli 3 kW
Mutta käynnistysvirta tietty enemmän ja tässä vaiheessa sulake sitten helpommin palaa.
B sulake on nopeampi, C sulake on hitaampi. Onko vessan sulake C16? Ja kaikki muut pistorasioiden sulakeet B16?
Siis tarviit sirkkeliä kerrostalossa. Remppaan sirkkeli tehokas teet remppaa.
Ota rakennus ajan sähköt ammatti puljusta. Esim gramo
Mitä jos se gramo on parin kilometrin päässä? Löytyykö Biltemasta tarpeeksi pitkää johtokelaa?