Millaista hoitoa sille ihottumalle suositellaan?
Pääsen vasta toukokuussa ihotautien erikoislääkäriin.
Oli otettu aiemmin 3 mm kokoinen koepala siitä ihottumapaikasta, vaikka se ei liittynyt varsinaiseen lääkärinhoitoon, siis ko.lääkäri auttoi vain ohessa, kun otti koepalan ja lähetti patologille. Haava parani koepalan jälkeen, vaikka verenvuoto oli runsasta. Ihottuma rajoittuu ylähuulen amor-rajan rajalla yhden senttimetrin kokoisena. Se kesii herkästi, ja olen koettanut rasvata.
Kiitos jos tulee kommentteja.
Myös kiitos koepalan ottaneelle lääkärille, vaikka varsinainen asiani ei liittynyt siihen. Säästyihän köyhältä ihmiseltä yksi polinklinikkamaksu.
Aktiinikeratoosi?
Keratoosipotilas
3
495
Vastaukset
- BLOODisLIFE
Eli sulla todettiin koepalan oton jälkeen että se on aktiinikeratoosi aurinkokeratoosi, siihen laita voidetta ja muista laittaa aurinkosuojavoidetta. Vältä aurinkoa ja toivottavasti sulla ei o tanorexia!
- Keratoosipotilas
Nyt aktiinikeratoosi hoidettu. Syövyttävälla voiteella. 3. illan voitelun jälkeen melkoisia lyhytaikaisia sivuvaikutuksia. Paraneminen hidasta. Saa
nähdä sitten marraskuun kontrollikäynnissä, onko se kokonaan poissa. - BLOODisLIFE
Paraneminen on usein hidasta mutta ainakaan marraskuussa ei o helteitä eikä aurinko niin paljon paista
Mukava marraskuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712973
- 462574
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322235- 792138
- 951956
- 321712
- 121536
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil201222