Onko palstalla kokemuksia, miten helppo tai vaikea "mooring line" -kiinnityssysteemiä käyttävä satama on yksinseilaavalle?
Mooring line yksin seilatessa?
näitä_merkkejä_ei_salli
4223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen ruottissa törmänyt parissa satamassa, näissä on ollut ystävällisesti apua tarjolla, auttaneet viemällä keulaan tai pitäneet perää, miten on sitten sovittu. Jollei tyyppejä näy, niin yhteys marinaan, niin varmasti jelppiä saat, onko suomessa jossain moisia?
Suhteellisen helppo. Muista näppylähanskat tai vastaavat sekä pari fendaria tai yksi iso perään suojaamaan laiturin iskuilta.
mikset menis normisti keula edelle, saa sen morningin peräänkin kiinni!
Kyllä sen köyden yleensä sieltä vedestä nostaa venehaalla. Kiinni peräknaapiin ja sitten köyttä hanskakädessä juoksuttaen keulaan ja laittaa keulan kiinni. Vähän sottaista on, mutta onnistuu kyllä kun ei tuule hirveästi.
Köyttä on vedessä kuitenkin aika paljon, joten vaikka sen laittaa kiinni jostain kohtaa, niin liikkumavaraa jää. Siihen voi vaikka kiinnittää väliaikaisesti vaikka veneen kummatkin päät.