2015 kahden ensimmäisen kuukauden aikana tojotan pakettiautoa rekisteröity vaivaiset 145 kpl, kun samaan aikaan Volkswagenia rekisteröitiin 502 autoa, Fordia 482 autoa, lisäksi Mercedes-Benz sekä Opelkin on syrjäyttänyt tojotan. Myynninpudotus tojotalla 27.5% eli koko pakusektorin suurin pudottaja.
proacen myynti laskee voimakkaasti
hiekkaarattaissa
28198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Myynti kumminkin valovuosien päässä Citikan romuista, joiden myynti kohta lopppuu Suomesta. Ei käy kaupaksi, kuten viime kuun tilastot näyttää.
Että jaksat aina vaan verrata tojoa Citroeniin. Mikä on sitten seuraava merkki mille vielä tojo pärjää? Kohta paukuttaa jo Hyunday ja Isuzukin ohi myynnissä. Voi voi voi, maine ja kunnia on katoavaista toyotalla joka sektorilla. Mutta paremmin pakupuoli pärjäsi kun henkilöautopuolella tojotan myynnin pudotus oli 30%. Ei Käy Kaupaksi, Kuten Viime Kuun Tilastot Näyttää.
Valoisa puoli asiassa on se, ettei toyotan myyntiluvut heilauta teitä rahattomia reppahousuja millään tavalla kun istutte siellä kaupungin bussin kyydissä
Eikös se Citroen ja tojota oo sama auto, aito jaappanialainen. Miten niistä nyt toista voi haukkua ja toista ei?
Citroenin myynti suomessa pudonnut 3.7 % ja armoitetun toyotan myynti pudonnut 30% verrattuna viimevuoden vastaavaan aikaan. Selitä mulle
Tossa on kylä joku virhe ei Toyta noinpaljon häviä myynissä.
Juu vivhe pevkele on pakko olla.
Toyotan ProAce on huippupaku ja menee kyllä kaupaksi, onhan siinä paljon Toyotan vahvaa pakuosaamista mukana. Ei se nyt Hiacen veroinen tietenkään ole. Vanha kunnon Haisu oli pakujen ykkönen ja olisi edelleen Suomen myydyin paku, jos autoa saisi maahan. Juuri Hiace kertoo paljon Toyotan ylivoimasta. Auton peruskonsruktio on 20 vuoden taikaa ja siinäkään ajassa eivät muut valmistajat ole saaneet Toyotan etumatkaa kiinni!
Siis onko Peugeot huippupaku vai peräti Citroen tai Fiat, kun on sama kärry tojon kanssa? Oishan sitä saanu maahan, jos ei ois niin hiton vanhanaikainen, ettei täytä mitää normeja, joten mikä etumatka?
Toyota on tosi ahtaalla, näyttää niinkuin mikään ei onnistuisi.
Toyotalla asiakaspiiri liian pieni ja kapea, niin taloustilanteen vaikutus on muita merkkejä selvästi voimakkaampi.
Onhan sitäkin myyty melkee 3 per jälleenmyyjä
Nyt jos ostais proacen, niin harvinaisuudella sais ajaa ja kohta ehkä keräilykohde.
Ihmiset on alkaneet ymmärtämään, että ei oo mikään tojota ja ostavat mieluummin muutenkin nykyään laatua.
Kyllä sen ennen Peugeottina ottais, niin ei kukaan terottelis, kun sama peli kuitenkin.
Ford ja VW paukuttaa kauppaa kovaan tahtiin.
Nyt on Fordilla kova imu sitä halutaan, joten nyt pitää olla tavaraa tarjolla.
Ei nyt Ranskistojo pärjää.
Huhuilevat että alle 60 ois maaliskuun tulos.
Terot suuttu, ku ne viimein älys, et toippa rahasti tarroista pari donaa.
Tietty sen jälkeen ei ees tero osta tojoa.
Luottomyyjä sano, että proace ei käytännössä myy ollenkaan koko maassa.
Mutta Fordi ja VW myy.
Proacessa ei ole mitään samaa Citroenin kanssa.
Proacen nimi ehkä muuttuu toyota Berlingoksi kesän aikoihin.
Toyotalta tulossa uutuus pikkuauto luokkaan Toyota Uno Fiatin tekniikalla ja korilla.
Niinpä muiden jämät on tojon uudet.
Proace ja anttila menestyneet yhtä hyvin viime vuodet.