Vaihdoin n 1 kk sitten Mondeoon uudeen Motorcraft 92 C termarin ja nyt pakkasilla ajettaessa aluksi lämpö nousee normaalin keskivaiheille, mutta kun termari aukee niin lämmöt putoo normaalin alarajalle eikä sieltä enää nouse. Onko asennuksessa jokin kikka vai onko tämäkin Fordin ominaisuus vai voiko olla jopa mahdollista, että alkuperäisosa olisi vialinen ???
Fordissahan on niin paljon ominaisuuksia ?
Fordissahan on niin paljon ominaisuuksia ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
En tiedä onko Mondeossa mahdollista mutta Taunuksessa pystyi kyllä asentaa väärinpäin.
Mulla on Mondeo-97 2.0 b.Termarista ei tietoo, mutta lämmöt ei nouse näin pakkas keleillä paitsi ajon jälkeen tyhjäkäynnillä kuin siihen normal alareunaan.Onks muilla samoja onkelmia?Auttaako termarin vaihto?
samanlainen -97 mondeo ja pääsiäiseen tulee vuosi, kun vaihdettiin termostaatti 92C ast.
samoin termarin anturi.
johan tulee lämmintä ja mittari näyttää kunnolla.
luulin jo, että mondeo on kylmä auto, kun tuli ajaltua vuosi aukinaisella termostaatilla.
ivalossakin oli pakkasta vain -31 astetta, mutta hyvin tarkeni.
Vaihdoin kans ´97 1,6 farkku mondeoon ton 92c termarin, ei ne lämmöt kovilla pakkasilla tyhjäkäynnillä kovin nouse, nutta ajossa kyllä melko nopeasti. Tuollaista lämpöjen tippumista ei omassani ole ollut. Nyt tarkenee paukkupakkasillakin, nupit kaakkoon niin joutuu palttoota vähentämään.