Niin, siis minulla on nelikuinen sakumix. Lenkitän sitä päivässä noin 2,5 h, jonka lisäksi se saa juosta irrallaan valvotusti pihalla ehkä noin 1,5-2 h päivässä. Koira itse on jatkuvasti vinkumassa ulos, mutta pitäisi tässä nyt ehtiä muutakin tehdä. Onko tuo riittävä määrä liikuntaa tuollaiselle otukselle? Lenkitystä noin paljon, koska sillä saan sen oikeasti väsymään sen verran, että se jaksaa rauhassa pyöritellä jotain aktivointipalloa. Irrallaan juokseminen vain kiihdyttää lisää.
Kuinka paljon ulkoilua
4
83
Vastaukset
- Pikkukoiravaiei
Lenkitätkö kerralla vai osissa tuon 2,5 h?? Koska pentu on vielä nuori niin tarvitsee paljon kaikenlaista aktiviteettia, ei ehkä lenkkeilyä koska isoa koiraa ei saa liikaa rasittaa vaan sen täytyy itse liikkua itsensä väsyksiin.. Eli leikkiä, leikkiä ja leikkiä niin väsyy. ja paljon itsenäistä liikkumista.
- Ikiliikkuva
Kolmessa erässä 2,5 h
- Ikiliikkuva
Niin, siis lisäisin tähän vielä, että koira ei tykkää leikkiä, eli sitä ei saa väsytettyä leikkimällä. Ei kai se ihan tavatonta ole, ettei pentu leiki: minulla oli joskus aiemmin saku/ajokoira, joka ei myöskään ollut yhtään kiinnostunut vuorovaikutteisesta leikkimisestä, ei edes karkeilla täytetyllä sukalla. Leikki sitten keskenään minkä leikki. Hankaloittaa vain elämää pennun kanssa, jos pitää olla aina jotain muuta aktiviteettia kuin se leikkiminen, mutta lenkkeilyttääkään ei saa.
- Jäävikkä
Jos koira on jäävi leikkimään ja liian nuori vielä juoksutetavaksi pyörän/kävelijänkää rinnalla jää raakaluiden syöttö. Leukojen käyttö rauhoittaa ja vieläpä jos on lihaisa mutta jäässä oleva luu kuluu siinä tunnit sekä energiaa mukavasti. Toki valvo ensi alkuun ateriointia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131213Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49958- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721