Enemmän ajaneet ASX-kuskit, miten teillä on kokemukset huoltojen hinnoista, minulla on nyt ajankohtainen 3v/60000 huolto, auto ollut uudesta ja aiemmat pari huoltoa olleet 400€ tienoilla, nyt 450€. Laskeeko hinta missään vaiheessa, vai onko joka vuosi maksettava tuo jakopään remontin hinta?
Ja tärkein kysymys, jos jossain on halvempi merkkihuolto kuin Deltassa, niin missä?
ASX Huollot
14
9289
Vastaukset
- Jippon
Suosittelisin monimerkkihuoltamo Karlaa, on meinaan vastaavalla käsittelyllä jopa puolta halvempi paikka. Suorastaan riistohinnat noissa mitsun ns. merkkihuolloissa. Kaikkiin huoltoihinhan sisältyy jarrujen herkistys. En kyllä ymmärrä Mitsun huoltohintoja jos esim. vertaa Toyotaan.
- wespaliini
Sikakallista on, 600 eur per laaki. Jos 400 eurolla saa niin pidän halpana hintana.
- jpsakjdg
Huollatin juuri Outlanderin. 75000 huolto 329e.
- Laivamiesssssss
Tartussa juuri tuo 60 000 km. Huolto oli 195 euroa.
- SSSASXXX
Minulla huolenpitosopimus 3 v / 20 000 vuosi, kuukausimaksu 41 e / kk.
Nafti 500 e kertahuolto siis... minähän maksan liikaa!!! - wernerska
Volvolla huoltosopimus 25 eur kuukausi: Mitukalla 41 eur vuosi. Olisiko laadussa jotain eroa.
- SSSASXXX
Ei kyllä löydy yhteenkään uuteen volvomalliin huolenpitosopimusta / 20 000 km/ vuosi 25€/ kk.
Volvo 1.6 D alkaen 43€ isompi D 48€ jne. - wernerska
SSSASXXX kirjoitti:
Ei kyllä löydy yhteenkään uuteen volvomalliin huolenpitosopimusta / 20 000 km/ vuosi 25€/ kk.
Volvo 1.6 D alkaen 43€ isompi D 48€ jne.Kyllä oli, jos ostaa uuden auton ja minulle tarjottiin tällaista huolenpitosopimusta Volvosta, en sitä sitten ottanut, kun menee pelkillä öljynvaihdoilla.
- 1a2b3c
Vielä kalliimpi on Länsiauto. Ainakin viime syksynä ASX -11 vuosihuolto oli Deltassa 80.- halvempi kuin Länsärissä. Täytyyhän tuo 5 vuoden takuu jollain tavalla rahastaa.
Toinen auto Passat, jossa huoltoväli on 2 vuotta tai 30 tkm. Siltikin vaikka puolet harvemmin tarvitsee käyttää huollossa, on huoltolasku Mitsussa aina vähintään 100.- kalliimpi. Itsekin vähän ihmettelin tuota kun viime syksynä käytettiin huollossa. Joka huollossa pitää mm. avata jarrut ja herkistää?? Uskomaton tekele.- Anonyymi
Mutta kyllä ne jarrut sitten toimiikin. Esim. Hyundai ix35:ssä käsijarru ei tunnu pitävän sitten millään kuin lyhyen aikaa, mutta ASX:ssä en ole moista ongelmaa havainnut.
- Asx2016
Merkkihuoltamot laskuttaa aivan sikasti. Onko pakko viedä merkkihuoltamoon. 20 000 huolto 150€ ja leimat paperiin. Ei tartte maksaa itteensä kipeeksi.
- asx2012
Joo delta on kallis, jollei mitään kampanjaa. Kerran 5 vuoden aikana olen joutunut maksaa normihinnan, muuten on aina saanut huoltokampanjassa alennusta n. 20 %. Forssassa on kuulemma entinen mitsun huoltokorjaamo nimeltään Forssan Auto Race, josta joskus otin tarjouksen. Oli halvempi ehkä satasen.
- Msda
No ryöstöähän nuo huollot on olleet. Nyt tuli 100 000 km huolto elokuussa vm. 2012 ASX:ään. Hinta oli 699euroa ja hintahan on noussut koko ajan mitä vanhemmaksi auto tulee. Noh takuu on nyt menny umpeen joten eipähän tartte Deltaan viedä. Mitä nyt tuulilasin sadetunnistin prakaa kun viikko sitten vaihdettiin tuulilasi Deltassa, joten sinne on vietävä takaisin jotta tarkistavat missä vika.
- asx-2012
Lopetin Deltan kanssa asioinnin erittäin tökerön kolarikorjaamokokemuksen jälkeen (sain osuman kylkeen, peltipajalle meni Konalaan), peltipajalta soiteltiin ja kummasteltiin, mikä tässä pitäisi korjata.. No kun kolaroitu kylki löytyi, tuli auto kyllä nopeasti takaisin, takakotelon kiinnikkeet tosin puuttuivat kokonaan, olisihan se ollut liian tehokas korjaus jos auto olisi saatu kasattua ihan okonaan nippuun. Asioin Deltassa edellisen auton koko eliniän. Ostin uutena -12 tämän ASX:n ja ensimmäiset vuodet kävin Deltan kuivakuppauksessa, noin n.400-650€/laaki, loput takuuajasta ja nyt sen jälkeen olen autojerryttänyt huollot, hintaa ad/fixus-paikoissa valmistajan ohjeen mukaisille tulee noin 250-380€/laaki. Puolet edullisempaa. Pääkaupunkiseudulla käytän ad-vaurioturvassa Tattarisuolla, he ovat tarjonneet joka kerta, halvemmallakin toki tarjotaan, mutta kun puolet säästää ja homma toimii kiitettävän hienosti, en oikein näe syytä viedä muualle.
Ikävä kyllä viimeinen Mitsu tämä nykyinen ASX, euroissa kasattua rellua en vain edes periaatteesta voi ostaa, kun tästä totaalisen murheettomasta nipponista aika jättää - kapeaksi käy japanilaisten autojen valikoima.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k683787- 993446
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah773280Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362608- 1141512
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361476Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421080Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221076Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181026Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku118996