https://twitter.com/neilpande/status/572954296225947648/photo/1
Sinne meni, pelastushenkilökunta paikalle ja matkustajat PANIIKISSA liukuja pitkin ulos.
Turkish rysähti pellolle
8
160
Vastaukset
- paskaturvakulttuuri
kerran vuoteen turkkilaisilla rytisee. no halvalla kun pitää saada
- 11plus
sattuuhan noita finnairinkin halpikselle, kuvannee siis turvallisuuskulttuuria?
http://www.turvallisuustutkinta.fi/material/attachments/otkes/tutkintaselostukset/fi/ilmailuonnettomuuksientutkinta/2012/5k7GtSaRD/Tutkintaselostus.pdf
- fep
Ihan muuten oikein paitsi, että ei rysähtänyt pellolle vaan liukui ulos kiitoradalta nokkapyörän petettyä. Eivätkä nuo videolla olevat matkustajat näytä kovin paniikissa olevan... http://www.nbcnews.com/news/world/turkish-airlines-jet-skids-foggy-runway-kathmandu-nepal-n316956
- lddnnd
Tarkennuksena että kone laskeutui sivuun kiitotien keskilinjalta, vasemman puoleinen päälaskuteline pehmeälle nurmelle minkä takia kone kampesi ulos tasalta ja nokkapyörä luhistui. Näkyvyys oli erittäin huono, kone oli yrittänyt laskeutumista kerran aikasemmin jonka jälkeen pyöri odotuksessa kaksi tuntia. Toisella kerralla tultiin ilmeisen väkisin laskuun liian huonossa näkyvyydessä, ehkä polttoaine oli vähissä ja ei olisi päässyt enää varakentälle. Joka tapauksessa pilot errorilta vaikuttaa.
- ddmmdmmd
Osa itki hysteerisesti mikä on ymmärrettävää. Olihan tuossa ison onnettomuuden ainekset jos kone olisi törmännyt esteeseen kiitoradan ulkopuolella tai olisi hajonnut pahemmin. Piiiiitkä miinus taas kerran turkkilaisille lentäjille jos paljastuu että lasku sorvattiin liian pienellä näkyvyydellä. Viisammat kertoivat että ko. radalle pitäisi olla 1.5 km näkyvyyttä, evakuointikuvien perusteella näkyvyyttä oli 200-300 metriä! Koneella laskeutuminen pahasti kiitoradalta sivuun 1.5 km näkyvyydessä kuulostaa uskomattomalta.
- TallinkSinkkuristeily
Asiantuntijat kommentoimassa lentoyhtiötä josta heillä ei ole kokemusta ja Katmandun lentoasemaa. Tallinkin sinkkuristeilyt taitavat olla enemmänkin tuttuja ja Reisisadaman Sadamarket.
- samavanhavirsi
on tullut lennettyä tolla "euroopan parhaalla", no kyyti oli ehkä säästä johtuen aivan karmeaa, maileja on takana aikamoisesti eikä ikinä ole tuntunut että kone hajoaa alta, no pilotit halusivat jostain syystä lentää pahojen pilvien vierestä, eikös sitä manööveriä olisi voinut tehd aiemmin ettei oltais tultu 5-10 sek vapaapudosta. Palvelu oli myös kuralla, yhtään hymyä kellekään ja ruoka suoraan sanoen pahaa.
Tossa tapauskessa oli nyt onni ettei pilotti tullu 100 liian ennen tonttiin kuten aiemmin on turkkilaisille käynyt.
- javahallari
kyllä nämä turkin pojat osaa tuhota noita koneita. mitä ja mistä kolosta haettuja ukkoja lienee puikoissa niillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614188KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122731Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452232Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291883- 241843
- 281556
- 171400
- 651310
- 1321270
- 311178