Terve,
Uusi ok-talo on rakenteilla ja ajattelin laittaa kaikki koneeet Mielen valikoimasta.
Onko mikään muu merkki mielestänne yhtä hyvä laadultaan? Hintaeroa ei ole niin iso muihin ns. laatumerkkeihin, että sillä olisi merkitystä.
Uusi ok-talo on rakenteilla ja ajattelin laittaa kaikki koneeet Mielen valikoimasta.
Onko mikään muu merkki mielestänne yhtä hyvä laadultaan? Hintaeroa ei ole niin iso muihin ns. laatumerkkeihin, että sillä olisi merkitystä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ovat omaan makuuni rumia. Vaikka kone olisi kuinka hyvä niin miksi sen pitää näyttää DDR:n tuotannolta?
Liisa
Muutin n. 1,5 vuotta sitten ja jätin taakseni 13 vuotta palvelleet, täysin toimivat Siemensin kodinkoneet.
Uudeksi pesutorniksi valitsin Mielen kalliimmasta päästä olevat mallit ja täytyy sanoa, että tuntumani on edelleenkin hienoinen pettymys. Uskon , että koneet toimivat ja kestävät siinä missä Siemensin vastaavat ja ehkä paremminkin, mutta käyttöominaisuudet eivät ole olleet yhtä hyviä. Kuivausrummussa pyykit kiertyvät joskus tiukalle kerälle ja koko torni alkaa jytistä ja paukkua..Pesuohjelmat kestävät todella kauan vaikka pesutulos on toki hyvä, kuten oli ikivanhoalla Siemensin koneellanikin.
Ehkä ymmärrän 15 vuoden kuluttua olla tyytyväisempi kalliisiin koneisiini?
Sitä odotellen..
Me otimme kaikki koneet mieleltä. ei ole hetkeäkään vituttanut.
Itselläni on Mielen pesutorni ja imuri. Kummatkin ovat toimineet loistavasti eikä mitään valittamista. Laadukkaita tuntuvat olevan. Tuskin petyt.
Kannattaa kuitenkin tehdä pientä vertailua mitä maksaa ja mitä sillä oikeasti saa. Itselleni aikoinaan intohimoisena ruoan laittajana oli ehdottoman tärkeää, että sain keittiöön Gaggenaun tuotteet. Ystäväpiirissä oli ihmetys, miksi maksaa hirveää hintaa tuotteista, kun vastaavat ominaisuudet voisi saada halvemmalla. Mutta mutta... viime viikolla ajattelin verrata huvikseni, miten suureksi ero muodostuu Mielen ja Gaggenaun välillä. Syy tähän oikeastaan se, että Ruoka messuilla juttelin Työtehoseuran edustajan kanssa ja kysyin kokemuksia Gaggenausta. Hän sanoi, että ei ole kokemuksia koska kyseessä on kovan hintansa takia marginaaliryhmän tuotteesta. Hän totesi, että tuotteina selvästi lähempänä ammattikeittiön laitteita kuin muut.
Otin käteeni Mielen ja Gaggenaun esitteet ja hinnastot. Kaivoin kummastakin luottelosta ja hinnastosta ominaisuuksiltaan samankaltaiset tuotteet seuraavista tuoteryhmistä: Uuni, APK, Liesituuletin, kaasuliesi (viisi poltinta, neljä tavallista wok) jääkaappi/pakastin. Tuotteet tuli olla pinnoitettu alumiinilla. Jääkaappia lukuunottamatta Gaggenau oli edullisempi kaikissa ryhmissä ja tarjosi melkein jokaisessa kohtaa jotain enemmän. Jotta sain vertailevat tuotteet, jouduin ottamaan Mielen parhaat laitteet vs. Gaggenaun keskiluokan tuotteet. Gaggenaulta löytyi myös paljon enemmän ominaisuuksia sisältäviä tuotteita ja silloin hintakin tietty oli jotain aivan omaa luokkaa. Jos jääkaappienkin osalta otettiin valkoiset laitteet, jotka tuli integroida kaappiin, Gaggenau oli silloin edullisempi. Kokonaispaketin osalta Miele tul 180 euroa halvemmaksi kun otti sen kalliimman jääkaapin. Tämä perustuu tietty ovh-hinnoitteluun, enkä ottanut huomioon mahdollisia alennuksia.
Gaggenau on tuotteena keittiömaailman yksi parhaista. Jos olet esim. panostamassa keskimääräistä parempaan keittiöön ja Mielen laitteista olet ajatellut jotain muuta kuin hinnat alkaen malleja, niin Gaggenau on eittämättä tutkimisen arvoinen.
Pelkästään huono kokemus Mielen K3512S jääkaapista.
Kaappi 4,5 v.vanha, Termostaatti hajonnut kahdesti.
Korjaus kestää viikon verran koska siihen ei käy kuin alkuperäinen termari. Sen saa ainostaan maahantuojalta Hesasta. Varaosa-ja merkkihuolto
erittäin huonosti hoidettu. Älä osta!
Kyllä tämä toimii ihan perus Danfoss termarilla.
Gaggenau on BSH-kodinkoneiden tuotemerkki ja useimmat sen tuotteet ovat pohjimmiltaan Siemensejä.
poikkeuksiakin toki löytyy ja onhan Siemenskin laatumerkki, mutta silti verrattaessa muihin laatumerkkeihin miele on aivan omaa luokkaansa mm. kestävyydessä.
Mielen edullisimmat ja perusluokan koneet ovat ominaisuuksiltaan melko tavanomaisia, mutta jos haluaa ajattoman tyylikkäät ja pitkäaikaiset laitteet, Miele on käytännössä ainoa vaihtoehto.
Olen vaihtanut vanhat koneeni Mieleen tarpeen mukaan, kokemus seuraava, jääviileä kaappi ovenkahvan jousi rikkoontui alle vuodessa, takuu toimi ei kuluja lähettivät kahvan ja vaihdoin itse. pakastinkaapin puhallin (huurtumaton malli) alkoi pitää jumalatonta rohinaa, alle 3v vanha takuu umpeutunut juuri ennen, tilasin puhaltimen suoraan mieletä, palvelu hyvä hinta kohtalainen, vaihdoin itse ja homma aika ns pirullinen koska uusi oli erilainen (parempi?)(vanha puhallin aivan lelu). Pesukonetta en raaskinut vielä vaihtaa mieleen vaan otin lg suoraveto koneen(paras malli) ollut nyt 3v, todella tyytyväinen , eikä vikoja.
Astianpesukone miele nyt ollut n vuoden , on hyvä ja hiljainen ( jos kestää yhtä kauan kuin entinen husqvarna niin hyvä on, mutta epäilen että ei pyöri 20v
Minulla Mielen no frost jääkaappipakastin, markkinoiden paras, vertailin malleja kun ostin. Bosch/siemensin vastaavat No frostit olivat paljon heppoisempia ne on tehty Espanjassa, kun Miele on tehty saksassa, ovenkahvat, ovet ovat paljon paksummat Mielessä kuin muissa merkeissä, myöskin äänitaso erittäin hiljainen ja toimii, ei valittamista, ostin juuri Mielen imurinkin, tehty saksassa, huippupeli.
Olen vakuuttunut Mielen laadusta ja kun tutustuu käyttötesteihin, niin seuraava pyykkikoneeni tulee olemaan myöskin Miele, nyt pesen ruotsalaisella Cylindalla, joka myös laatukone, mutta MIELE on Miele.
Onko proviosiopalkkalaisella mielenvikaisella taas rahat niin loppu, ettei ole varaa edes lääkkeisiin?
Kodinkoneilla on laskettu käyttöikä, joissakin se on 5 vuotta, joissakin se on 10 vuotta, mutta ne kaikki menevät rikki aikanaan, tai kehitys menee niistä ohi - kuten esim. jääkaappipakastimet. Kukaan järkevä ei käytä enään yli 10 vuotiasta energiasyöppöä jääkaappia, kun uudet kuluttavat puolet vähemmän sähköä ja ovat mukavampia käyttää.
Mene kauppaan ja valitse sellaiset jotka tuntuvat hyviltä omiin tarpeisiisi, vaikka erimerkkiset - mutta ÄLÄ osta Mielen laitteita, sillä ne ovat ylihinnoiteltuja ja kuten tuosta ylhäältä oli todettavissa nykyisin epäluotettavia, eikä huoltokaan toimi.
Jääkaappipakastimissa - osta NoFrost toiminnolla oleva kone.
Tiskikoneissa - osta mahdollisimman hiljainen, kaikki pesevät lähes yhtä hyvin.
Pyykinpesukone - osta sellainen jossa mahdollisuus useaan huuhteluun - yleensä huuhtelut ovat ongelma.
Kuivari - osata vaikka saman merkkinen kuin pesuri - erot pieniä
Polynimuri - osta S-bag malli, helppo löytää edullisia pöypusseja, valitse se hiljainen malli.
Tässä hyvät neuvot. Palstalla riehuu 1 Mielen-vikainen Miele fani, joka sotkee kaikki keskustelut, joissa puhutaan Mielestä. Unohda hänen kommentit, vaikka ovat eri nimimerkillä-
Ilman Mieleä pärjäät loistavasti ja säästät selvää rahaa.
sama tilanne meillä.paitsi vanhaan kotiin (remontti)valitsin mielen koneet.ei ole tarvinnut katua ei huoltomiestä vaivata,eikä täällä käydä parkumassa kun ei koneet toimi.suosittelen muillekin .
Jep, monen kurjan kokemuksen jälkeen valisin minäkin Mielen koneet, imurista-pesukoneeseen ja JKP:n ja eipä ole tarvinnut katua, parempaa en löytänyt, enkä enään hae, mielestäni tärkeää on kestävyys, äänitaso, muotoilu, tekniikka ja se, että koneita ei kyhätä missään halpamaassa, siksi Miele.
Ostin juuri Mielen imurin, koska se on valmistettu saksassa ja testattu kestämään, aivan huippuimuri, siirryn vähitellen kaikissa kodinkoneissani Mieleen, syy, haluan kestävät koneet, haluan, että pyykkini on puhdasta ja pesu hiljaista ja haluan että oluet pysyvät jääkaapissa huurteisina.
Niin mekin hankittiin. Jääkaapi kesti alle 5-v, pakastin 7-v ja kalusteuuni 9-v. Huolto eikä varaosien saanti ei toimi. Hinnat osille korkeat. Hankinta oli pettymys.