Hyväksymään turvekaavoja, jotka ovat mahdollistaneet vesistöjen pilaamisen ja ranta-asukkaiden omaisuuden alasajon. Tästä yhtenä esimerkkinä Saarijärven reitti.
"Kilpailuttamaan" asiantuntevasti laajakaistahankkeen tapaisia projekteja. Kuuskaistan taloudelliset resurssit ja kokoluokka toteuttaa hanke ei tullut liitossa ilmeisesti "pieneen mieleenkään". Tuhannet ihmiset menettävät ennakkomaksunsa. Liiton vastuu?
Kummassakin em. esimerkissä päätöksenteossa "pääpukarina" Mauri Pekkarinen. Muistathan antaa äänesi Maurille! Voi helvetti!!!
Maakuntaliitot pitäisi ehdottomasti lakkauttaa täysin tarpeettomina "puuhastelijoina".
Mihin tarvitaan Keski-Suomen liittoa?
3
106
Vastaukset
- samaamieltä
Maakuntaliiton, Ely-keskuksen ja "Tehokkaimman poliittisen vaikuttajan" roolit tässä laajakaistakohelluksessa tulisi totisesti tutkia.
"Numero Unon" lonkerot näyttävät ulottuvan ainakin Liikenne-ja Viestintäministeriöön, Viestintävirastoon, Ely-keskuksiin, Telia-Soneraan, Maakuntaliittoon, Kuntaliittoon ja sen tytäryrityksiin, maakuntalehtiin, Jyväskylän yliopistoon ja kunnanjohtajiin saakka.
Varmasti luettelosta jäi joitakin tahoja uupumaankin. Eihän kaikkia voi sentään tietää.
Vedätys on "pirullisen" hyvin suunniteltu ja siinä on käytetty kaikkia klassisia, hyväksi havaittuja menetelmiä.
Sitoututtaminen on todella onnistunut ihailtavalla tavalla.
Harmi vain, että lystin maksajiksi on joutuneet kaikki kuntien veronmaksajat.
Politiikka on kuitenkin siitä kummallinen laji, että sen lainalaisuudet eivät aukene tavalliselle kansalle.
Joku ilkeämielinen voisi karrikoidusti jäsennellä politiikan/politikkojen aivoitukset seuraavasti:
- ensin tulee tietenkin oma etu
- seuraavaksi sukulaisten ja "ystävien" etu
- sitten seuraa puolueen etu
- tässä kohdassa lienee äänestäjien etu
- hännystelijöiden etu saattaisi sijoittua näille paikkeille
- erinäköisten yrittäjien suosiminen on tietenkin myös välttämättömyys
- kuntalaisetkin tulee luonnollisesti huomioida, ainakin kotikunnan osalta
- vasta viimeksi ajatellaan valtakunnan etua, jos se on ylipäätään tarpeen
Tää korutont on kertomaa, mutta niin taivahan tosi.
Voipi olla, että tällä kertaa vanha sotaratsu erehtyi veikkaamaan" väärää hevosta" ja laajakaistasotku puidaan vielä käräjätuvassa, mikä olisikin oikeus ja kohtuus.
Ei pidä väheksyä 5000 huijatun kansalaisen raivoa eikä EU varmaan silittele päätä kuprun paljastuttua, vaikka 5,4 miljoonaa euroa todennäköisesti palautettiin takaisin viime syksyn lisäbudjetin avulla.
Ely-keskushan myönsi onnettomin perustein juuri tuon summan 22 prosentin kunnille.
Pari kuntaa ehti ilmeisesti jo tuet nostaakin.
Rahojen palautus ei kuitenkaan muuta tehtyä temppua tekemättömäksi, palautus on vain kerätty "tasapuolisesti" kaikilta Suomen kansalaisilta. Harmi, kun tässä ei ole ns. "eikun nappia", jota voisi painaa.
Laajakaistaa tuskin kannattaa näissä oloissa käyttää äänien keräilyssä meriittinä tukirahojen haalimisesta omaan maakuntaan. Todennäköisesti on viisaampaa siirtää keskustelu johonkin toiseen aiheeseen, vaikkapa - Pyhäjoen ydinvoimalaan, Talvivaaraan tai viimeaikoina esiin nousseisiin maakauppoihin- kyllähän näitä riittää.
Toisaalta, mikäs minä olen politiikan konkaria neuvomaan.
Menestystä vaalikentille!
Toivottavasti tulee veret seisauttava "jytky"
- - VienoTuulikki
Keski-Suomen liitto on ammattitaidottomana ja tarkoitushakuisella vedätyksellä aiheuttanut niin tuhoisia vahinkoja Keski-Suomelle., että liitto pitää välittömästi lopettaa. Tälläinen yksi ja paras esimerkki on Kuuskaista sekoilu ja haluttu kilpalutuksen voittaminen.
- GaribaldinVeteraanit
Nyt on aika lakkauttaa Keski-Suomen Liitto kokonaan ja luopua uuden johtajan palkkaamisesta Keski-Suomen kokonaisedun vuoksi.
Nykyinen eläkkeelle jäävä johtaja siipiveikkojensa kanssa tumpeloi Keski-Suomen Liiton "alkion aikuiseksi" Kepun piirijärjestön kylätoimistoksi.
Todellinen tumpeloinnin mestaruusnäyte: Kuuskaistan ja K-S:n Liiton kilpailutukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491334- 1601135
- 611027
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli198861- 8852
- 12792
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27786Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51771- 346748
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti79718