sokeriseuranta

sissisiivooja

Onko kukaan saanut selitystä sille miksi nuo verensokerin tavoitearvot ovat raskaana ollessa aivan älyttömän paljon pienemmät kuin ns normaalitilassa? Minä sain vastauksen että ne nyt vaan ovat... Meinaan että pystyykö noihin arvoihin kukaan? Jotenkin tuntuu että tässä vaan taas kaivetaan väkisin ihmisestä vikaa.

6

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allekirjoittanut

      kyllä arvoihin pystyy. pystyy jopa ennen raskautta 20kg ylipainoa omannut ja raskausaikana (turvotus)kiloja 16 kerännyt odottaja, eli allekirjoittanut. söin vaan tasaisesti päivien aikana raskausaikana ihan tavan kotiruokaa, herkut ei edes maistuneet, kun ne etoi ja pahasti. arvot oli ihanteelliset, lääkärin ja terveydenhoitajan sanoin.

      ne rajat on tarkat raskaana, koska siinä ajatellaan vauvan terveyttä. parempi jäädä juuri ja juuri kiinni ja saada äiti seurantaan ja hoitamaan tilaansa, kun antaa äitien jatkaa samaan tahtiin ja synnyttää sokerivauvoja

    • sissisiivoojs

      Siis ei mullakaan ne arvot ole lähelläkään. Kovasti vaan risoo tämä jatkuva vikojen etsiminen ja syyllistäminen... Että pakko olla jotain vikaa sinussa, joko paino noussut liikaa tai kuten viimeksi laskenut liikaa. Hemoglobiini pudonnut 124...kamalaa. Sitten kun tämä uusi neukkulatäti on semmoinen läpipasko. Laiha kun pulkannaru, Edellinen kun oli vähän rehevämpi vanhempi nainen niin ei tullut näitä vian etsintöjä. Jotenkin tuntuu toivottomalta kun aina ne haukkuu...

    • Radix3

      Jos et pysty ruokavaliolla pysymään tavoitearvoissa, tarvitset insuliinihoitoa. Kaikki eivät tarvitse, mutta ei se ole sinun syysi, ellet sitten tieten tahtoen syö ns. huonosti. :)

    • sairaanhoitajapotilaana

      Komppaan Radix3:sta tuosta ylempää. Jos syö oheiden mukaisesti ja arvot silti yli suositusten niin se ei ole oma vika (= ei voi itse asialle mitään), oma insuliini ei vain riitä ja sitä pitää sitten ottaa pistoksina.

      Itsellänikin sokeriseuranta kun sokerirasituksessa glukoosilitkun juomisen jälkeiset arvot molemmat koholla (vain) 0,3 yksikköä. Mietin että tässä sitä nyt kulutetaan yhteiskunnan varoja kun pitää oikein poliklinikalla käydä seurannassa, kun ihan oikeasti monella nuo arvot heittää jo useamman yksikön.

      Mulla ei oo kotiseurannassa ollut yhtä ainoatakaan poikkeavaa arvoa kun olen syönyt ihan tavalliseen tapaan, ajoittain herkkujakin (ainakin 1-2 x viikossa). Silti joudun ihan raskauden loppuun vs arvoja kotona mittailemaan.

    • sissisiivooja

      Minua myös mietityttää tuo todella aikainen puuttuminen insuliinipistoksilla kun eikö siinä juuri kroppa totuteta siihen ettei tartte ite tuottaa sitä ja kohta olet 2 tyypin diabeteksen kanssa koko loppuelämäsi?

      • hitsin-tontut

        siinä ajatellaan sitä vauvaa ja hänen sokeritasapainoaan myös. miksi ihmiset ei tajua, että raskaana ollessa ei hoideta pelkästään äitiä, vaan myös vauvaa?

        ja jos insuliinia joudutaan pistämään, niin ei se muutaman kuukauden pistäminen sun elimistöä saa sekaisin. raskausdiabetes lisää riskiä 2. tyypin diabetekseen, mutta ei sen insuliinihoidon takia.

        uskokaa niitä terveydenhuollon ihmisiä, ihan tutkittujen tosiasioiden perusteella ne hoito- ja tutkimussuosituksiaan tekee. ei teitä kiusatakseen, vaan teitä auttaakseen. ja ennen kaikkea syntymätöntä lasta suojellakseen. ei niistä sokerivauvoista turhaan varoitella, se on aika kova paikka, jos vauva joutuu tehohoitoon esim. ison koon aiheuttaminen synnytyskomplikaatioiden tai huonojen sokeriarvojen takia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      31
      3720
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3343
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      97
      3274
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3128
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      68
      3033
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2775
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2560
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2473
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2382
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2100
    Aihe