Moi! haluisin kertoo ittestäni ja voitteko sanoo mitä mun pitäis tehdä...
oon 13.v tyttö, oon kerrannu 2lk ja mulla on todettu ADD eli tarkkaavaisuushäiriö. Ja mullahan on periaatteessa murrosikä ja ärsyttää kaikki mun tekis mieli tapaa itteni ku en tiiä mitä kaikki musta ajattelee, sanon itteeni vammaseks koska musta tuntuu siltä ku en koskaa älyy mitää. Mä syön sellatteit lääkkeitä jotka auttaa keskittymää mut ne vie mun ruokahalun musta tuntuu et haluu muuttaa pois mut oon liian nuori. mua ärsyttää ihan sairaasti myös se että joku kehuu mua, mä en tiiä miks voitteko auttaa mua jotenkii oonko masentunu mitä mun pitäs tehä, oon sanonuäitillenikin konta kertaa että mä en jaksa elää ku niin se vaan on en jaksa liikkia,hengittää,tehä mitää mut on vaa pakko :( auttakaa pliis
Mun ongelma
2
102
Vastaukset
Hei.
Kerroit, että sinulla on paljon hankalia tuntemuksia. Jokaisella on negatiivisia tunteita, mutta ei niiden kuuluisi olla koko ajan päällä. Viestistäsi minulle tuli olo, että sinulla on liian vähän leppoisia ja rentoja hetkiä.
Kun add on sinulla todettu ja lääkitystäkin aloitettu, onko samalla tarjottu sinulle mahdollisuutta keskusteluapuun? Uskon kovasti erilaisten keskustelujen ja terapian voimaan. Kun ihminen saa luotettavalle taholle purkaa oloaan ihan sellaisena kuin on, samalla oppii hyväksymään itsensä ja saa itseluottamusta. Kirjoitit, että toisten kehutkin tuntuvat hankalalta. Ehkä sinun on helpompi ottaa niitä vastaan, tai ne menevät perille vasta kun hyväksyt itsesi nykyistä paremmin.
Voisit alkuun jutella koulun oppilashuollon kanssa, koulukuraattorin tai terveydenhoitajan. Heillä on tietoa, miten voisit saada tukea ja keskusteluapua omalla paikkakunnallasi. Myös lääkärille kannattaa kertoa oloistaan. Lääkitystä saatetaan tarkistaa.
Elämän tarkoitus ei ole jatkuva paha olo, ei myöskään jatkuva onni ja autuus. Mutta kohtuus. Sinulla on oikeus elämään, jossa sinulla on kohtuullisen hyvä olla. Kun tutustut itseesi ja omiin hyviin ominaisuuksiisi paremmin, voit oivaltaa miten paljon elämällä on annettavaa juuri sinulle. Tarvitset siihen tukea aikuisilta. Toivon vilpittömästi, että esimerkiksi vuoden päästä sinulle kuuluu jo mukavampaa ja olet tyytyväisempi elämääsi.
Meiju, diakoni- Hjkkjkl
Meiju-diakoni varmaankin puhui pääosin järkeä, itse en meijun tekstiä kiireen vuoksi lukenut kuin osittain. Itselleni tuli mieleen "Kappas, sinulla on murrosikä"
Murrosikä on ihan hyvä juttu. Sanon näin itse tunteikkaan murrosiän kokeneena ja nyt äitinä omien varhaismurkkujeni tunteenpurkauksia seuratessa. Viimeaikoina olen ajatellut, että murrosikä voi olla siksi niin vaikeaa aikaa kun kaikki on niin uutta. Moni asia tulee elämässä vastaan ensimmäistä kertaa. On hyvä saada ammattiapua keskusteluun, perheen ulkopuolinen näkee asiat eritavalla.
Joskus on vaikee vetää rajaa mikä on normaalia murrosikää, mikä masennusta, senkin puolesta ammattilaisen kanssa keskustelu on hyvä idea.
Sulla on paljon totuttelemista: naisen elämään vaikuttaa myös hormoonihöyryt (kutsun niitä tällänimellä, en tiedä mikä on oikea nimitys) eli kuukautiskierron eri vaiheissa on eri fiilikset. Yleensä niin että paria päivää ennen menkkoja iskee potitus, ketutus, alakulo tms. Silloin on hyvä tajuta että aha, tämähän johtuukin nyt siitä että kohta alkaa menkat eikä maailma olekaan niin kurja paikka kuin sillähetkellä tuntuu. Itselläni meni aika kauan ennen kuin opin tämän. Ja vielä kauemmin ennenkuin huomasin että asiahan saattaakin muuttua: hormoonihöyryt vaikuttavat erilailla eri elämäntilanteissa ja ikävaiheissa. Oikeastaan aika mielenkiintoista ja positiivisella tavalla jännää, kun asian kanssa tulee sinuiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1323494Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo402886Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel92803HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1042704Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1071782Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k761539Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi31495Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211315Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962231310Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N3821145