Mun ongelma

Omppu01

Moi! haluisin kertoo ittestäni ja voitteko sanoo mitä mun pitäis tehdä...
oon 13.v tyttö, oon kerrannu 2lk ja mulla on todettu ADD eli tarkkaavaisuushäiriö. Ja mullahan on periaatteessa murrosikä ja ärsyttää kaikki mun tekis mieli tapaa itteni ku en tiiä mitä kaikki musta ajattelee, sanon itteeni vammaseks koska musta tuntuu siltä ku en koskaa älyy mitää. Mä syön sellatteit lääkkeitä jotka auttaa keskittymää mut ne vie mun ruokahalun musta tuntuu et haluu muuttaa pois mut oon liian nuori. mua ärsyttää ihan sairaasti myös se että joku kehuu mua, mä en tiiä miks voitteko auttaa mua jotenkii oonko masentunu mitä mun pitäs tehä, oon sanonuäitillenikin konta kertaa että mä en jaksa elää ku niin se vaan on en jaksa liikkia,hengittää,tehä mitää mut on vaa pakko :( auttakaa pliis

2

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei.
      Kerroit, että sinulla on paljon hankalia tuntemuksia. Jokaisella on negatiivisia tunteita, mutta ei niiden kuuluisi olla koko ajan päällä. Viestistäsi minulle tuli olo, että sinulla on liian vähän leppoisia ja rentoja hetkiä.
      Kun add on sinulla todettu ja lääkitystäkin aloitettu, onko samalla tarjottu sinulle mahdollisuutta keskusteluapuun? Uskon kovasti erilaisten keskustelujen ja terapian voimaan. Kun ihminen saa luotettavalle taholle purkaa oloaan ihan sellaisena kuin on, samalla oppii hyväksymään itsensä ja saa itseluottamusta. Kirjoitit, että toisten kehutkin tuntuvat hankalalta. Ehkä sinun on helpompi ottaa niitä vastaan, tai ne menevät perille vasta kun hyväksyt itsesi nykyistä paremmin.
      Voisit alkuun jutella koulun oppilashuollon kanssa, koulukuraattorin tai terveydenhoitajan. Heillä on tietoa, miten voisit saada tukea ja keskusteluapua omalla paikkakunnallasi. Myös lääkärille kannattaa kertoa oloistaan. Lääkitystä saatetaan tarkistaa.
      Elämän tarkoitus ei ole jatkuva paha olo, ei myöskään jatkuva onni ja autuus. Mutta kohtuus. Sinulla on oikeus elämään, jossa sinulla on kohtuullisen hyvä olla. Kun tutustut itseesi ja omiin hyviin ominaisuuksiisi paremmin, voit oivaltaa miten paljon elämällä on annettavaa juuri sinulle. Tarvitset siihen tukea aikuisilta. Toivon vilpittömästi, että esimerkiksi vuoden päästä sinulle kuuluu jo mukavampaa ja olet tyytyväisempi elämääsi.

      Meiju, diakoni

    • Hjkkjkl

      Meiju-diakoni varmaankin puhui pääosin järkeä, itse en meijun tekstiä kiireen vuoksi lukenut kuin osittain. Itselleni tuli mieleen "Kappas, sinulla on murrosikä"
      Murrosikä on ihan hyvä juttu. Sanon näin itse tunteikkaan murrosiän kokeneena ja nyt äitinä omien varhaismurkkujeni tunteenpurkauksia seuratessa. Viimeaikoina olen ajatellut, että murrosikä voi olla siksi niin vaikeaa aikaa kun kaikki on niin uutta. Moni asia tulee elämässä vastaan ensimmäistä kertaa. On hyvä saada ammattiapua keskusteluun, perheen ulkopuolinen näkee asiat eritavalla.
      Joskus on vaikee vetää rajaa mikä on normaalia murrosikää, mikä masennusta, senkin puolesta ammattilaisen kanssa keskustelu on hyvä idea.
      Sulla on paljon totuttelemista: naisen elämään vaikuttaa myös hormoonihöyryt (kutsun niitä tällänimellä, en tiedä mikä on oikea nimitys) eli kuukautiskierron eri vaiheissa on eri fiilikset. Yleensä niin että paria päivää ennen menkkoja iskee potitus, ketutus, alakulo tms. Silloin on hyvä tajuta että aha, tämähän johtuukin nyt siitä että kohta alkaa menkat eikä maailma olekaan niin kurja paikka kuin sillähetkellä tuntuu. Itselläni meni aika kauan ennen kuin opin tämän. Ja vielä kauemmin ennenkuin huomasin että asiahan saattaakin muuttua: hormoonihöyryt vaikuttavat erilailla eri elämäntilanteissa ja ikävaiheissa. Oikeastaan aika mielenkiintoista ja positiivisella tavalla jännää, kun asian kanssa tulee sinuiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      72
      5354
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2785
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      114
      2270
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1925
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1790
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      275
      1311
    8. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1254
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      57
      1227
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      84
      1109
    Aihe