Elämä on parempaa ilman lääkäreitä ja lääkkeitä

Pedantti

Kävin tällä palstalla n. 3 vuotta sitten ja kerroin, etten aio aloittaa Trexania, tai muitakaan lääkkeitä, joita ilman reumalääkärit mm HUSissa kieltäytyivät minua hoitamasta. Olen hoitanut itseäni 80 prosenttisella raakaruokavaliolla, liikunnalla ja tuorepuristetuilla vihannesmehuilla, sekä muutamilla tarkoin valituilla ravintolisällä.
Nivelreumadiagnoosistani huolimatta olen melkein oireeton, enkä käytä mitään lääkkeitä.
Lääkäriin en menisi, ellei tajuttomana viedä. Niistä on mielestäni eniten haittaa terveydelle.

Tämä oli vain päivitys, koska tuolloin kolme vuotta sitten sain aikaiseksi kauhean älämölön ja ennnustuksia invalidisoitumisesta yms..Trexanista kieltäytymisen johdosta.

Helppo tie tämä valintani ei ole, vaan vaatii todella paljon sitoutumista, tiedonhankintaa ja kykyä kieltäytyä täysin esim. Valmisruoista, sokerista, vehnästä jne. Joka päivä on jaksettava tehdä tuorevihannesmehut jne..

7

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sairasperä

      Aivan mahtavaa. Olet hyvä esimerkki siitä miten on otettava vastuu omasta sairaudesta.
      En ymmärrä miten ihmiset hankkivat (syövät väärää ravintoa) ensin sairauden ja sitten olettavat että lääkäri sen hoitaa.

    • voijavoi
    • ravintoa

      Ei paranna, mutta oireista pääsee eroon.

    • anopibed

      Itselläni reuma oli 3 vuotta remissiossa mutta tämän viikon aikana kaikki reuma oireet ovat palanneet. Lisäksi minulla on fibromyalgia jonka takia kipuni on kaksinkertaiset . Mikään lääke ei auta kipuihin enkä edes pääse sängystä ylös kipujeni takia. En silti halua mennä lääkäriin sillä reumalääkärini vetosi aijemmin aina siihen kun koen kipuja tai niveleni ovat turvonneet ja tulehtuneet mutta vain lasten mitoissa että se on vain hullun puhetta Ja että olen mieleltäni sairas. Minulla on lasten reuma ja minulle on aiempi reumatologini sanonut että lastenreumassa jopa aikuisilla saattaa olla lasten mitoissa tulehtuneet nivelet. Minua harmittaa sillä en voi elää normaalia elämää kipujeni kanssa mutta lääkäri ei myöskään suostu hoitamaan kipujeni. Mitä minun kannattaisi tehdä.

    • Paraneminenalkaa

      Funktionaaliselle lääkärille varaa aika.

    • Pöytäsuola

      (kemikaali höystetty): Aiheuttaa mm. reuman ja Ruususuolalla(Kristallisuola) parannetaan luu- ja nivel vaivat!

      ......................>>>>>>>>>*)Vihdoinkin löytyi syy kroonisiin nivelkipuihini:
      -Kehomme pitää natriumkloridia myrkkynä, joka täytyy nopeasti poistaa elimistöstä. Jokaista Natriumkloridi grammaa kohti jota keho ei pysty käsittelemään, tarvitaan 23 g vettä, jotta kehomme pysyisi neutraalina. Tätä varten keho ottaa käyttöönsä solunesteen, ja solut kuihtuvat.
      *)Jos soluneste ei riitä, natriumkloridi kiteytyy proteiineista muodostetun virtsahapon kanssa luihin ja niveliin aiheuttaen mm. reumaa.............................
      http://pappasmurffi.nettisivu.org/laaketiede-vs-terveystiede/saat-poytasuolaanatriumkloridi-liikaa-mutta-elimistosi-karsii-suolan-puutteesta-mitalue-ja-yllaty/

      Pöytäsuola aiheuttaa ja Ruusuolalla parannetaan!! Tee noin:
      http://pappasmurffi.nettisivu.org/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-laihduta-itseasi-turvallisesti-tyydyttyneella-maitorasvallaoikein-seka-lihota-itseasi-turvallisesti-tyydyttyneella-maitorasvallaoikein-mita-lue-ja-yllaty/

      • muahhahahhhaa

        Voi mitä potaskahöpinää taas, tällä kertaa suolasta..


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      541
      2455
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1393
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1340
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      96
      1260
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1218
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      105
      1098
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      984
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      910
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      841
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe