Varallisuus ylivelkatilanteessa
Mieti onko sinulla omaisuutta, jota myymällä voit maksaa velkoja. Velkatilanteesi voi ratketa omaisuuden myynnillä.
Velkojen järjestelyn yhteydessä ei ole mahdollista säilyttää moottoripyörää, venettä, kesämökkiä, sijoitusomaisuutta, kuolinpesäosuutta ym.
Velkojen järjestelyn yhteydessä vain perusturvaan kuuluva varallisuus voi olla tietyin edellytyksin mahdollista säilyttää.
Omistusasunnon on oltava omassa käytössä ja perheen tarpeet huomioon ottaen kooltaan sekä arvoltaan kohtuullinen. Maksuvaran on riitettävä omaisuuteen kohdistuvan velan hoitamiseen ja velkojen järjestelyyn. Ylivelkatilanteessa omistusasunnon säilyttäminen on harvoin mahdollista.
Auton säilyttäminen velkojen järjestelyn yhteydessä edellyttää auton käytön todellista tarvetta (työmatkat tai terveydentilan aiheuttama tarve). Liian arvokas auto voidaan joutua vaihtamaan halvempaan.
Auto Suomi on lamassa.Kalliit tuotteet
8
52
Vastaukset
- räkänokat
Ei oo velkoo, eipä oo rahhookaan,mutta siitä huolimatta olen ONNELLINEN:Hyvvee päivän jatkoo kaikille räkänokka trolleille mänkeehän täihin jo
- Kotinionskodani
Vaikeuksista huolimatta on sentään Skoda, jossa voi vaikka asua. Farkku- Fabia on kiva yksiö.
- asialinja
Työt loppu ja velka painaa ei uni anna lainaa..
- KeineBayerisch
asialinja kirjoitti:
Työt loppu ja velka painaa ei uni anna lainaa..
Asuntolaina vai kesämökkilaina?
PS. autot ostetaan käteisellä. - galimera
KeineBayerisch kirjoitti:
Asuntolaina vai kesämökkilaina?
PS. autot ostetaan käteisellä.Jyrkikö se siellä virkabemarin ratissa köyhien kanssa raataa?
Moi rysseliin!
- Tourani_takavarikoidaan
Ossin jutut menee aina vain paksummaksi. Tämäkään aloitus ei millään tavalla liity Skodaan. Ossiin se toki voi liittyä, siinähän juurikin todetaan että "Auton säilyttäminen velkojen järjestelyn yhteydessä edellyttää auton käytön todellista tarvetta ( terveydentilan aiheuttama tarve)." Toisaalta en tiedä, voiko psykkisesti häiriintyneelle sallia ajamista, sehän voi tähdätä vastaantulijan keulaan.
- skoda.konkurssi
Aika moni Skodan omistaja ei olekaan Skodan omistama, vaan auto on rahoitusyhtiön!
Politrukki on hööpöttänyt herkkäuskoisen skodahörhön ostamaan skodan, jonka paska laatu porsii nyt vikoja vian perään. Itäritsan velkalyhennykset ja korjauskustannukset on liian kova taakka maksaa skodasepolle, ja vaikeaa tilannetta lisää vielä se kun kukaan ei halua maksaa skeidasta enää juuri mitään (huomattava arvonalentuma.)- netistäJaABCltä
Että nykyisin skodaseppo, ei enää -Jorma. Olipa taas uutta faktaa jullinjuntilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921423Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 82971
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66895Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v74879Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841