Toimiiko millään tavalla?

Porraskytkentä? Jos laittaa toiseen päähän liiketunnistimen? Toisessa päässä normaalikatkaisija.
1182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Toimii periaatteessa kyllä, on vain valittava sellainen tunnistin joka ei tarvitse nollaa.
Tunnistin kytketään johtimeen joka oli kytkimen L-navassa ja toiseen lähtö-johtimeen, ylimäärinen lähtöjohdin kytketään yhteen L-navan johtimen kanssa.

Äänestä

eikö se pidä tehdä näin.

Eli kytkin johon tulee L-liittimeen vaihde siitä vaihdetaan toinen väli johto L-liittimeen joka viedään liiketunnistimen L:ään. Taas toisen kytkimen L:ssä oleva(lampulle menevä) laitetaan liike tunnistimen lampulle menevään johtoon. Ja katkaisimelta toinen välijohto myös tuohon tunnistimen lamppu johtoon.

Jos taas korvaat sen johon tulee suora vaihe niin näin.

Eli laita toista välijohtoo pitkin vaihe katkaisimelle. ja toista pitkin liiketunnistimen valolle menevä. jonka kytket toisessa päässä katkaisimen valolle lähtevään piuhaan, joka ei nyt ole se L vaan toinen lähtevä linja katkaisimelta.

Monimutkasesti selitetty en tiiä tajuaako kukaan...:)

Äänestä

eli käytännössä suora L pitää saada kummallekkin katkaisimmelle ja tunnistimelle. ja sitten kummankin lähtö on saatava valolle. Joten tuolla Sepon tyylillä äkkiäajatetuna mahtaa onnistua.

Äänestä
  • Mille kummallekin katkaisimelle? Se toinen katkaisijahan halutaan korvata tunnistinkatkaisijalla.

    Äänestä

Kannattaa lähtetä siitä mikä on haluttu toiminta? Toisesta päästä saa siis valot syttymään ja sammumaan kytkimestä aina. Toisesta päästä siis valo syttyy ja sammuu automaattisesti aina? Mieti nyt ensin, onko se järkevä ja se toimintatapa jonka haluat.

Liiketunnistinsysteemit ovat hyviä oikeastaan aina paperilla. Niitä toivoo vähän sinne ja tänne. Sitten kun ne on asennettu, vituttaa joka kerta kun valot ei syty kun haluaisi ja sammuu kun ei haluaisi, ja kun ei tullut asennettua edes manuaalista pakko-ohjausta.

Oikeastaan liiketunnistimella ohjatut valot tulee kyseeseen vain ulkotiloissa kulkuvaloina, esim. pihaan tullessa syttyvät valot, kun ei ole mahdollista sytyttää valoja etukäteen. Sen lisäksi pitää ulkonakin olla mahdollisuus pakko-ohjaukseen työskentelyä ja oleskelua varten. Sisätiloissa tuhoontuomitut ja turhat; unohtakaa ne.

Äänestä
  • Kyllähän tunnistin asiansa ajaa. Ongelmat tulee siitä, että on ostettu jotain markan tunnistimia bilipaliteemasta tai asennuspaikka on väärä.

    Äänestä

  • Skjxjhvjhv kirjoitti:

    Kyllähän tunnistin asiansa ajaa. Ongelmat tulee siitä, että on ostettu jotain markan tunnistimia bilipaliteemasta tai asennuspaikka on väärä.

    Ei tule vaan se tulee juuri siitä että toiminnan järkevyyttä ei ole jaksettu miettiä loppuun saakka. "Ai että miten olisi kätevää kun menee vessaan niin valot syttyy automaattisesti, mutta ai että miten vituttavaa kun ne sammuvat kesken istunnon tai suihkun". Eli ei muutakun veivaamaan tunnistimen aikaa, niin pitkäksi ettei varmasti sammu (jos on niin hyvä tuuri käynyt että on edes valittu tunnistin jossa aikaa voi säätää), tuloksena suurempi sähkönkulutus, kuin että sytyttäisi valot mennessään ja sammuttaisi lähtiessään kun sitten ne palavat sen 15 minuttiia vaikka kävisi 30 sekunnin vedet heittämässä = olkaa suosiolla laittamatta liiketunnistimia sisätiloihin. Piste.

    Äänestä

  • En tiedä kuinka iso vessa on kyseessä, mutta normi WC:ssä tunnistimen ja vessassa olevan ihmisen välinen etäisyys on enintään pari metriä. Jos tunnistin ei silloin pysy päällä, niin se on juuri niitä surkeita markan rimpuloita, joita ei muutenkaan pitäisi kenenkään ostaa.

    Äänestä

  • ei_sisälle kirjoitti:

    Ei tule vaan se tulee juuri siitä että toiminnan järkevyyttä ei ole jaksettu miettiä loppuun saakka. "Ai että miten olisi kätevää kun menee vessaan niin valot syttyy automaattisesti, mutta ai että miten vituttavaa kun ne sammuvat kesken istunnon tai suihkun". Eli ei muutakun veivaamaan tunnistimen aikaa, niin pitkäksi ettei varmasti sammu (jos on niin hyvä tuuri käynyt että on edes valittu tunnistin jossa aikaa voi säätää), tuloksena suurempi sähkönkulutus, kuin että sytyttäisi valot mennessään ja sammuttaisi lähtiessään kun sitten ne palavat sen 15 minuttiia vaikka kävisi 30 sekunnin vedet heittämässä = olkaa suosiolla laittamatta liiketunnistimia sisätiloihin. Piste.

    Just sen takia on laitettu sisätiloihin. Ei taida teillä olla teinejä talossa, jotka luottaa siihen että koulussa sammuttaa valot talkkari ja kotona vanhemmat. Voi sen pirrin säätää pidemmällekkin ajalle kun 30min niin ehtii tokmannin kuvaston lukemaan.?

    "Skjxjhvjhv " ei se sadan euron rimpula sen paremmin asiakasta tunnista vaikka kuinka ähkisi pytyllä. Kyse on kumminkin liiketunnistimesta. Lämpöilmaisimet erikseen.

    Äänestä

  • Mulla on 12 vuotta ollut vessassa tunnistin, kertaakaan ei ole toimituksen aikana pimeää tullut. Viive n 5 min.

    Äänestä

Porraskytkennässä voisi vaihtaa molemmat kytkimet tunnistimiksi rinnan ohjaamaan valaisinta. Tunnistin tarvitsee tolki nollan, mutta 6-kytkimelle menee kolme johtoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liiketunnistin2015 kirjoitti:

Porraskytkentä? Jos laittaa toiseen päähän liiketunnistimen? Toisessa päässä normaalikatkaisija.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu