Hurrihu akbar!!!

Tänään on suru-päivä, kun suomenruotsalaiset kiihkoilevat pakkoruotsin puolesta ja pilkkaavat niitä ja koko Suomen kansan enemmistöä, joka ei halua pakkoruotsia. Osa haluaa mielummin opiskella venäjää.

Tämä on demokratian väheksymistä. Tästä pitää järjestää kansanäänestys, jotta surut näkevät, että Suomen kansa kyllä hyväksyy pakkomatematiikan ja pakkosuomen, mutta ei pikkuriikkisen vähemmistön takia pakkoruotsia.
657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sinulla on omituinen käsitys demokratiasta. Meillä taitaa suomessa olla edustuksellinen demokratia. Eli demokratia ei ole sitä että kansanedustajat tekevät mitä muutama vihainen (tahallaan) kielitaidoton juntti huutaa.

Äänestä
  • Vaan uskallatko sinä vaatia tai kannattaa kansanäänestystä pakkoruotsista? Suomen kansan ylivoimainen enemmistö on TÄMÄN kansalaisaloitteen takana. Kokoomus ja keskustapuolue (kes - päässäkin) saavat nykyisin niin paljon rahaa Konstsamfundetilta ja muilta säätiöiltä, että ei ole taloudellisesti järkevää kuunnella kansan tahtoa. Kansan tahto silti voittaa. Ikävää ja tuskaista, että kansa huomaa, ettei se saa läpi tahtoansa parlamentaarisesti, vaan on pakko osoittaa mieltä x 100.

    Äänestä

  • Ei 60000 ihmistä ole enemmistö. Jos ei oikein mieti asioita kunnolla läpi niin voi helposti luulla että hyvin äänekäs vähemmistö on enemmistö. Äänekäs ja vihainen ei ole sama juttu ku enemmistö.

    Äänestä

60 tuhatta allekirjoitusta. Paljon tai vähän, suhteessa viiteen miljoonaan siitä nyt ei saa enemmistöä. Laski sitten kuinka tarkoituksenhakuisesti tahansa.

Äänestä

Veiikö hurri naisen vai miksi kiukuttaa, on täällä oikeitakin ongelmia?

Äänestä

Kohta meillä on venäläisiä ja somaleita enemmän kuin ruotsin kieOisiä.
Eikö voitaisi keskustella näiden enemmistövähemmistökielten puolesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tac kirjoitti:

Tänään on suru-päivä, kun suomenruotsalaiset kiihkoilevat pakkoruotsin puolesta ja pilkkaavat niitä ja koko Suomen kansan enemmistöä, joka ei halua pakkoruotsia. Osa haluaa mielummin opiskella venäjää.

Tämä on demokratian väheksymistä. Tästä pitää järjestää kansanäänestys, jotta surut näkevät, että Suomen kansa kyllä hyväksyy pakkomatematiikan ja pakkosuomen, mutta ei pikkuriikkisen vähemmistön takia pakkoruotsia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu