Pc mechanic tai mikä lie.

Tietokoneeseen tuli itsestään joku pc Mechanic ohjelma? Poistin sen. Olikohan joku virus?
6296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei ollut virus, vaan ties minkä kaiken mukana tuputettava roskaohjelma. Mitä luultavimmin ihan itse annoit sille luvan asentua. Hyvä kun poistit, niin sait korjattua virheesi.

Äänestä
  • Luulen, että se tuli jonkun ohjelman mukana. Näsäviisas.

    Äänestä

Itse asennettava haittaohjelma. Virukset ja madot ovat nykyään jopa Windowseissa hyvin, hyvin harvinaisia, päivitettynä pidetyssä järjestelmässä on erittäin epätodennäköistä koskaan havaita yhtään, oli virustorjuntaa tahi ei.

Äänestä

itelläkin tuli ja kone huomattavasti hidastui. 1000 euron kone toivottavasti ei nyt jäänyt hitaalle :(

Äänestä

Minulle tulee jok´ikinen kerta koneen avatessani PC-mechanicsin "uhkausviesti" ja kehotusparantaa 184 löytynyttä virhetta- Kun klikkaan sanaa "Korjaa", tule kehotus ostaa ("alennettu" hinta)39,90 eurolla ohjelma.

Äänestä

Adware.

Lisää tai poista ohjelma toiminnolla poistaa sen.

Kannattaa laittaa UAC päälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asusläppäri_ kirjoitti:

Tietokoneeseen tuli itsestään joku pc Mechanic ohjelma? Poistin sen. Olikohan joku virus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu