Onkohan pyhäpäivät tunnistava kalenteria ubuntuun?
Kalenteri ubuntuun
muistihöperö
16211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Unohtui sanoa että tarkoitan suomalaisia juhlapyhiä kuten pääsiäinen jne.
Ei ole! Tubutin ei tunnista edes karkaussekuntiakaan, saatikka sitten kokonaisia päiviä!
Aivan oikein, Microsoftin Windows-Tubuttimella on tosiaan suuria ongelmia noiden kalentereiden kanssa. Aika harva niistä edes tunnistaa noita yleisimpiä kalenteritiedostoja että voisi siirtää tapahtumatiedot kalenterista toiseen.
http://icalshare.com/
Ehkä tuolta
Eipä taida olla.
Ikävä kyllä (sinun kannaltasi) ne juhlapyhät saa lähes kaikkiin Ubuntun kalenteriohjelmiin, linkkejä kalenteritiedostijen lataamiseen löytyy tuosta alempaa (jopa osa Windowsin kalentereista osaa käyttää noita tiedostoja).
http://www.rawcomputing.co.uk/linux/calendars.html
http://www.linuxlinks.com/article/20100829110810697/PIM.html
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_personal_information_managers
Käytä haluaamaasi kalenteriohjelmaa ja lisää ne juhlapyhät sinne:
http://www.webcal.fi/fi-FI/kalenterit.php
http://icalshare.com/calendars/4013
http://muistutus.net/kalenteri/suomenjuhlapaivat.php
Nuo vakiomuotoiset kalenteritiedostot toimivat lähes kaikissa kalenteriohjelmissa.
Kuinka tuolta http://www.webcal.fi/fi-FI/kalenterit.php
lisätään evolutioniin? En oikein osaa.
https://help.ubuntu.com/community/GoogleCalendarWithEvolution
Jos käytössä on Thunderbird niinkalenterin saa yksinkertaisesti asentamalla kalenterin lisäosien hallinnasta (Työkalut -> Lisäosat).
http://aijaa.com/DJyzbg
Itse käytän päivien selaamiseen cal -komentoriviohjelmaa ja jos tarvitsen päiville jotain muistutusta, calendar -ohjelmaa. Jos jotain pitää ajaa tiettyyn kellonaikaan, vastaus on anacron ja kumppanit.
Minä taas käytän terminaalia, johon syötän 3 000 eri loitsua musta kaapu päällä, kello 24:00 kynttilöiden savutessa siinä vierelläni....†
Näin saan ainakin yhden pyhäpäivän näkyville tubuttimessa......†
Tuskin olet edes nähnyt koskaan mitään terminaalia. Siinä Microsoftin tubuttimessa voi toki olla hankala saada kalenteriakaan toimimaan kunnolla.
No ratkaisin ongelman vaihtamalla Kubuntuun jonka kalenterissa saa ihan vain klikkaamalla suomi vaihtoehdon kaikki pyhäpäivät näkyviin.
gnomessa on näköjään osaamattomalle liian vaikeaa.Onneksi on vaihtoehto!
Tyhmä tekee kaiken vaikeasti. Toinen vaan klikkailee sovellusvalikoimasta tarvittavat ohjelmat.
No en ollut kylläkään trolli vaan sen verran vanha ihminen että en osaa kaikkea, etenkään jos ei ole ohjeita suomeksi. Minun aikanani ei koulussa opetettu tietotekniikkaa eikä englantia.