Kokeilin haulikkoa pitkästä aikaa. Panokset ainakin kymmenen vuotta vanhoja. Nyt käy niin että pahviholkki irtoaa kannasta ja iskeytyy patruunapesän pohjalle ja jumittuu sinne. Kanta lentää ulos, kyse puoliautomaatista. Meneekö patruunan pää vanhetessaan niin kovaksi että ammuttaessa repäisee holkin irti kannasta, en oikein muutakaan keksi.
Kanta lentää holkki jää
2
285
Vastaukset
- jumington
Pahvihylsy ei oikein tahdo toimia pa patruunapesässä. Jää joko kokonaan jumiin, tai sitten kuten sinulla jos ulosvetokynnet pitää. Muovihylsy pelaa kun junan vessa, useinmiten.
- remarimari
Joo, ensinnäkään nykysuositusten mukaan puoliautomaatilla ei suositella ylipäätään ammuttavaksi pahvihylsypatruunoita. Tässä varoituksessa ei ole todennäköisesti sen suuremmat loukkaantumisriskit taustalla, vaan jumit, syöttöhäiriöt ja mainitsemasi hylsyn repeämiset enemmänkin. Toisekseen on kohtalaisen yleistä että pahvipatruunan hylsy kärsii ammunnassa tavalla tai toisella, ammuttiin se minkälaisesta pyssystä hyvänsä. Esim. itse kokeilin kyyhkyhommissa viime syksynä Eleyn pahvihylsyisiä Impaxeja, ja näistä varmaan joka kolmannen hylsy halkesi ammunnassa vaikka ne kaksipiippuisesta päästelinkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja12914280Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va275908SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545455Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2984319HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.384067"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste963637Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant23551Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan213512Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan592601Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.921377