Me ja muut

Ajattelin hieman vertailla meidän ja muiden käsityksiä asioista.

Me: Ehkäisy on syntiä.
Muut: Ehkäistä saa, varsinkin jos on pätevä syy.

Me: Usko tulee kuulosta.'
Muut: Usko voi tulla muullakin lailla.

Me: Synti on syntiä kaikille. On olemassa erilaisia syntejä.
Muut: VL:illä on syntilistoja, kieltoja ja perinnäissääntöjä.

Me: Se mikä menee suusta sisään ei turmele.
Muut: Jotkut muut ainakin; tupakka on syntiä sellaisenaan.

Me: Ei saa juoda viinaa, koska aiheuttaa pahan menon.
Muut: Osa muista; viinaa saa juoda kohtuudella.

Me: Jeesuksen perustamassa ainoassa oikeassa uskossa pelastuu, ja siihen uskoon tullaan oven kautta, Jeesuksen osoittamin anteeksiannon sanoin, evankeliumin Sanan vastaanottamisen kautta.
Muut: Jotkut muut; VL:t on harhaoppisia.

Me: Jeesuksen anteeksiannon Sana on armahdukseksi syntiselle, (ainolla oikealla tavalla uskosta uskoon ilmoitettuna)
Muut pahentuvat tästä, muille tämä on hapatusta ja näkevät meidät harhaoppisina.

6

547

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hela

      Kuka vois kertoa, mikä on se ainoa oikea usko?

      • Lainaaja ;-)

        Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä, ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.” (Joh 14:6)


      • poika
        Lainaaja ;-) kirjoitti:

        Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä, ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani.” (Joh 14:6)

        ei kukaan taida tulla minun luokseni ellei Isä vedä häntä, tai miten se nyt meni.


    • Muut

      Ihan hyvä teidän lahkossanne on tuo alkoholikielteisyys. Viina on turmellut liian monta ihmistä, jeesuskin joi ainoastaa viiniä. Jopa vedenkin muutti viiniksi.

      Mutta se alkoholivastaisuus juontaa juurensa teidän lahkonne perustajasta, joka ei ollut Jeesus, kuten ehkä vahingossa väitit. Vaan perustaja, muistathan, oli Lars Laestadius (anteeksi jos kirjoitin nimen väärin)

      Hänen isänsähän oli alkoholisti ja tämä poika näki mitä viina pahimillaan voi ihmiselle tehdä. Tätä hän sitten julisti seuraajilleen.

      Itse uskon, että kaikki jotka uskovat pelastuvat, oli lestadiolainen tai ei.

      • poika

        Lestadius perusteli täydellistä absolutismia mm. sillä että jos opetetaan alkoholin vaarallisuudesta, niin ei voi itse samalla juoda alkoholia. Tästä kun kuuntelija ajattelee että "mikäs tuo nyt on opettamaan viinasta kun itsekin juo sitä". Eli esimerkkinä on oltava jotta voi opettaa viinan vaaroista. Sitä paitsi kohtuukäytön käsite sisältää aikamoisen häilyvyyden.

        Mutta varmasti perussyy absolutismiin oli se, että viinan aiheuttaa huonon menon ja syntejä, jotka erottavat Jumalasta ja joiden palkka on kuolema.

        Elämäntavallaan uskovaiset eivät koskaan saa maailmaa tyytyväiseksi, olihan Johanneksellakin Perkele kun se eli karua elämää, ja Jeesus oli syntinen kun se söi syntisten kanssa.

        että tämmönen kommentti


      • ei raitis

        En tiennytkään että Lauri Leevi oli raitis mies.
        Tosiaan, jätti raittiuden lampailleen.

        Adventistien perustaja ei tykännyt kahvista, voitte arvata että hänenkin lampaansa matkivat johtajaansa. Kahvia ei vieläkään himoiten juoda adventistien laumoissa.
        Sellaistahan se maailma on. Ottakaa opoiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1039
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      882
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      626
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      585
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      47
      582
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      552
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      536
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      525
    9. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      523
    10. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      518
    Aihe