Eli paikallinen ip ei ole 192.168.1.1 joka se tavallisesti on..
Paikallinen ip outo.. eikä päästä modeemin?
6
131
Vastaukset
- fdsdgsdgsdgsdg
jaa. toimiiko netti kuitenkin?
kirjoita komentokehotteeseen
windowsissa käynnistä -> suorita -> cmd (paina enter)
ipconfig
linuxissa terminaali
ifconfig
ja katso mihin aliverkkoon kone on kytkeytynyt jos mihinkään.
ellei mihinkään, vika on modeemissa tai modeemin kaapeli on kiinni huonosti.
modeemissa luultavasti on pieni reikä, johon voit paperiklemmarin työntää ja saada modeemin oletusasetuksille.
ennen sitä varmista, että selaimessa ei ole käytössä välityspalvelinta (proxy) ja kokeile vaikka parilla eri selaimellakin!
jo se, että vilkuttaako valo modeemissa/tietokoneessa verkkoliittimen kohdilla kertoo paljon. - nGMNoa
Miten numero on outo? Samanlaisia ne kaikki on.
- 43433443
Joo elikkä aliverkko 255.0.0.0 , ipv4 osoite vaihtui taas ihan oudoksi 25.172.212.8... ennen oli 192.168.1.1 joka päästi netistä modeemin asetuksiin,
- Mika_Kayttis
Mikäs käyttis koneessa on? Ettei vaan olis joku linux-jakelu ...
- Reitittävä_vs_siltaava
Modeemin asetukset vaihdettu ? Eli ollut aikaisemmin reitittävässä tilassa ja nyt vaihdettu siltaavaan. Tuo 192 alkuinen on ns. privaattiosoite joka paljastaa koneen olleen reitittävän yhteyden takana ja 25 alkuinen on siltaavan yhteyden osoite. Osassa modeemeita on oletuksena osa porteista reitittäviä ja osa siltaavia eli voi olla myös että koneen verkkokaapeli on vaihdettu eri porttiin.
- Windows-urpolle
Mika_Kayttis kirjoitti:
Mikäs käyttis koneessa on? Ettei vaan olis joku linux-jakelu ...
Tietotekniikasta mitään ymmärtämätön Windows-urpo taas levittelee aivoripuleitaan ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881373Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57915
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40861Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838