Vannekoon pienentäminen korkeampaa rengasta varten

Meluvalli

Aiemmin pidin amerikkalaisten autojen vähäisestä sisämelusta ja pehmeästä jousituksesta Suomen vaihtelevilla tienpinnoilla. Nyt tarkoitus on saada taloudellisesta parilitraisesta manuaalivaihde Mondeosta mukavampi ja hiljaisempi kulkine. Vaihtoehtoina ovat lisäeristys koriin, tai hiljaisempi korkeaprofiili rengas. Jotta korin mitat eivät tule esteeksi, niin päädyin pienentämään kevytmetalli vanteiden tuumakokoa yhdellä, tällöin voin vaihtaa 55 sarjaisen renkaan 70-sarjaiseen, kun samalla kavennan rengasta 10 mm. Vanne mahtuu pyörimään, kunhan liimapainot kiinnitetään rengastyön yhteydessä sisemmäs vannetta. Onko jollain jo kokemusta vastaavasta?

14

1659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juujuups

      Myin V70 mk1 mukana tulleet 16" talvipyörät ja ostin 15" pyörät tilalle.

      • Siivoava_Ari

        Penis


    • entäpäSItten

      Kukin tyylinsä ja makunsa mukaan, siitä vaan ja onnea.

      • 12.inch.tyres

        Ehdotan 12 tuuman peltivannetta joka autoon, kertokaa toki miten onnistuitte


    • sodoma_ja_gomorra

      On joukossa harvinainen ja järkevä yksilökin.
      Juuri noin toimii mukavuuden haluinen taloudelliseti ajatteleva järki-ihminen.

    • 195_65

      Eikö 70 renkaat ole vaikeita löytää?

    • hanki_ensin_tietoa

      Katsokaa ensin rekisteriotteesta mitkä rengaskoot on sallittuja autollenne. Jos tässä on jotain epäselvää niin kääntykää katsastustoimiston puoleen. Sieltä saatte oikeat tiedot.
      Rengaskoon muuttaminen voi vaatia muutoskatsastuksen. (voi vaikuttaa ajo-ominaisuuksiin heikentävästikin)

      • oisko.hukkunut

        Mistä sen rekisteriotteen löytää, minulla ei ainakaan ole sellaista ollut kymmeneen vuoteen.


      • näin_löytyy

        Saat uuden rekisteriotteen lähimästä katsatuspaikasta. Vai onko katsastuskin unohtunut kymmeneksi vuodeksi?


    • kapea-korkea

      Vannekokoa saa muuttaa tuumalla ja renkaan leveyttä 30 milliä rekisteröintitodistukseen merkitystä luvusta ilman muutoskatsastusta. Silti pitää ensin tarkistaa, että rengas ei osu auton rakenteisiin ja vanne mahtuu pyörimään. Renkaan vierintäkehä saa muuttua max 5%, mutta mittarivirhe ei saa muuttua niin, että mittari alkaa näyttää vähemmän kuin auton todellinen nopeus.

      Jos tasapainotuspainoja siirretään sisemmäs, niin silloin rengas voi mennä epätasapainoon. Paino on ulkoreunalla sen takia, että sen pitää olla siellä. Sisäreunalla oleva paino tasapainottaa toiseen suuntaan.

      Kapea ja korkea rengas sopii talvirenkaaksi, mutta valikoima on heikko henkilöautopuolella. Pakettiauton renkaista löytyy kapeaa mallia hyvällä kantavauudella. Niiden pidosta ja mukavuudesta kevyen henkilöauton alla ei taida kuitenkaan olla pahemmin testituloksia.

    • 275.30.20

      Olenpahan tässä asiassa erimieltä, ja miksen olisi, paras ajonautinto saadaan 30-sarjan renkailla kaikilla tietyypeillä, mahdollisimman vähän ilmaa tien ja vanteen välillä. Varsinkin hiekkatiellä leveät ja matalat "läskit" ovat kuin kotonaan, samoin uraisilla teillä.

    • Auto-Antero

      On kokemusta.

      Aikoinaan ajoin 2,0 Peugeot 307 SW:llä ja jo ensimmäisenä talvena kyllästyin hirvittävään rengasmenuun.
      Noissa kaksilitraisissa 307-pösöissä on 16" renkaat koska jarrut ovat isommat kuin pikkukoneisissa malleissa.

      Ensin siis ajattelin vaihtaa nastat kitkarenkaisiin mutta sitten ajattelin katsoa homman loppuun asti; kitkat ja 15" renkaat.
      205/55 16 on vierintäkehältään sama kuin 195/65 15.
      Niin, koska noissa 2,0 307 pösöissä on isommat jarrut niin vakio 15" vanteet eivät käyneet, ET 37 (muistaakseni) teki sen että vanne osui jarrusatulaan.

      Rengasliikkeestä kysyin että onko apua ja sanoivat että olen ensimmäinen joka kysyy pienemiä vanteita kuin vakiona on...

      Itse sitten kokeilemalla selvitin että ET 25 vanteet mahtuivat pyörimään ja sellaiset hommasin.

      Lopputulos oli hyvä, ei erinomainen.
      Hyvää oli hiljainen ja mukava lopputulos.
      15" renkaat ovat sitäpaitsi melko paljon halvemmat kuin 15".

      huonoa se, että rengas tuli tuon sentin ulommas kuin vakiorengas.
      Lippispäät varmaan katsoivat sitä hyvällä, rengas kun tuli nätisti kaarelle eikä ottanut mihinkään kiinni.
      Itse en ollut tyytyväinen siihen että ulommas tullut rengas märällä tiellä roiski auton kyljet aina heti likaiseksi.

      Tekisinkö uudestaan?
      Varmasti.

      • Ajonvakautus

        Aijai! Se olkapoikkeama ja sitä myötä ajonvakautuksen toimiminen häikkätilanteissa. Kuinkahan käy kun sladittaa sivuluisua.


      • pikkuveivaaja

        Vaihdoin t25 avensikseeni vanhojen vakio 16 tuuman talvirenkaiden tilalle uudet 15 tuuman talvirenkaat vanteineen. Vanha koko oli 205/55r16 ja nyt siinä on 195/65r15.

        Muutos ei tuonut lisää kustannuksia talvirenkaiden uusimisen yhteydessä, koska pienemmät 15" renkaat olivat halvempia ja vanhoista peltivanteista ja renkaista sai pikkusen rahaa. Bonuksena sai vielä uudet aluvanteet kun siirtyi parempaan rengaskokoon :)

        Muutokset ajo ominaisuuksiin ja sisämeluun olivat melko pieniä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      16
      1741
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      307
      1361
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1092
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      998
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe