Tuottaako? Onko kellään kokemuksia?
Olis tarve 4m leveälle kiululle, hinnat aika suolaisia/vrk, miten tuotto jaetaan omistajan ja sataman välillä?
Portin omat sivut ei toimi!
Iämeren portin osake sijoituksena?
14
3856
Vastaukset
- olikomuuta
Itämeren portti ei jaa osinkoa. Voitto syntyy ainoastaan osakkeen arvon nousuna, jos nousua tapahtuu. Historian perusteella osakkeet ovat säilyttäneet aika hyvin arvonsa, mutta menneet tapahtumat eivät kerro mitään tulevasta.
Kausimaksu on muistaakseni 600€, jolla saa tietenkin pitää venettä ja käyttää fasilitetteja. Yksityissaunat ei maksa mitään, mutta takuuta ei voi antaa, että ne on vapaana.
Osakkeen omistaja saa vuokrata paikkaa halunsa mukaisesti. Jos paikka on vapaana, yhtiö vuokraa sitä ja kartuttaa kassaansa (=pienentää kausimaksua). Paikka on käytettävissä, kunhan ilmoittaa siitä 24h ennen. Homma toimii erinomaisesti.
Paikan vuokraamisella on kaksi tarkoitusta. Rahan lisäksi paikkoja vuokrataan koska sataman luvan ehtona on, että siellä on myös vuokrattavia paikkoja. Veneilijöiden ja Hangon yhteinen etu on, että porukkaa on mahdollisimman paljon. Se takaa palveluiden pysymisen. - Rreipass
Kiitos infosta,
tuottoa ei siis käytännössä tule.- sijoituksena
Tuottoa ei tule osinkona.
Tuottona on mahdollinen arvonnousu ja paikan vuokraus.
Menopuolena on kausimaksu eli ikään kuin yhtiövastike.
Vuokraamalla voi tehdä ehkä 500-1000 € yli kausimaksun. Jos osakkeen hinta on 40.000 €, niin tuottoa tulee ehkä 1,5%, joka on parempi kuin rahan seisottaminen pankissa nollakorolla. Lainaa ei kannata osakkeen ostamiseksi ottaa. - Pankkiiri
40.000 kannattaa ostaa 3-4 autohalliosaketta, joissa tuotto 4-6% verojen jälkeem, ja maksaa ne muutamat yöt Hangossa 60€/vrk
- Miljonääri
Olisi kannattanut laittaa rahat USA:n osakkeisiin. Ne nousi 37%.
Joku puhuu hajautetusta salkusta, tuntuvat tietävän, mitä tekevät.
- hyvä_tuotto
Jos pidät venettä Itämerenportissa neljä kuukautta ja maksat sitä 60€/vrk ja regatan aikaan tuplat, niin vuosikustannus on 7200 €.
Jos otat 40.000€ lainan 5% korolla, niin saat n. 8 vuoden säästyneillä maksuilla paikan omaksi.
Jos taas tililläsi on jo 40.000€, niin säästät joka vuosi 6600 €, jos paikka säilyttää arvonsa. Se tarkoittaa yli 16% korkoa, parempaa et saa mistään.
Osakkeelle on laskettavissa takaisinmaksu eli tuotto. Se on 1,5-16% riippuen siitä käyttääkö paikkaa itse vai ei ja jos paikan arvo säilyy.- Ripar
Ajattelin kyllä purjehtiakkin!
Käytännössä vuokratuloa tuskin tulee edes 30 vrk! - juukuusto
En usko, että on ongelmia vuokrata paikka koko kaudeksi.
Mutta olen jo tottunut lausahduksiin, joissa ei ole päätä häntää eikä missään nimessä perusteita:
Kuu on juustoa ! - mitenkäs
juukuusto kirjoitti:
En usko, että on ongelmia vuokrata paikka koko kaudeksi.
Mutta olen jo tottunut lausahduksiin, joissa ei ole päätä häntää eikä missään nimessä perusteita:
Kuu on juustoa !Missä itse pidät venettä, jos vuokraat koko kaudeksi?
- aikuistenjuttu
Aloittaja kysyi, minkälainen Itämeren Portin osake on sijoituksena.
Jos puhutaan sijoituksesta sitä ei yleensä käytetä, englantilaiset sanovat että "you cannot have the cake and eat it".
Sijoituksena se on ihan samanlainen kuin asunto-osake. Jos se on puhdas sijoitus, vuokraat sitä ja nautit tuloista. Sitten voit tietenkin asua siinä, mutta et voi samaan aikaan saada vuokratuloa.
Jos käytät itse, voit kuitenkin laskea arvon sillä vaihtoehdolla, että vuokraisit joltain toiselta. Niinhän asunnon ostajatkin tekevät: ostavat kämpän koska sen saa samaan hintaa omaksi kuin maksaa vuokraa.
Niin moni suomalainen on tehnyt nämä vertailut, että en usko, että kukaan aikuinen ei ymmärtäisi mistä on kyse.
- veneslummi
Kerran käynyt - ei kiitos. Mielummin ajan vähän kauemmas.
- hankoonhankoon
Hyvä juttu. Paikka on yleensä täynnä iloisia ihmisiä. Emme halua sinne sellaisia, jotka eivät viihdy. Pilaavat vielä muidenkin ilon. Kun menet ohi, kaikki voittaa.
- äkkiäpois
hankoonhankoon kirjoitti:
Hyvä juttu. Paikka on yleensä täynnä iloisia ihmisiä. Emme halua sinne sellaisia, jotka eivät viihdy. Pilaavat vielä muidenkin ilon. Kun menet ohi, kaikki voittaa.
Paino sanalla "täynnä". Ja osakeanteja järjestetään kovasti.
- NiinOnkin
Osakeanteja ei hirveästi järjestetä.
Laajennuksen jälkeen on ollut osakkeita myytävänä. Niitä on myyty pois kahdessa erässä siksi, ettei osakkeiden arvo laske hetkellisen suuren tarjonnan takia. Osoittaa vastuullisuutta ja huomaavaisuutta osakkaita kohtaan. Yritys ei kilpaile osakkeen kaupasta yksittäisen myyjän kanssa.
Ja edelleen paikka on, kuten mainitsit täynnä, vaikka osakkeita on laskettu liikkeelle parissakin erässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4756246Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2522287Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3861969- 1241159
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51074- 291067
- 77902
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60884Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel79818- 39764