pennun uskaltaa kyllä ottaa myös ulkomailta!!!!!

kaukasi

suomalaisilla on todella huono tapa tuomita rajantakaa tulevat pennut. aina puhutaan että älkää ostako virosta / venäjältä pentua. esimerkiksi venäjällä ja balttianmaissa on ihan maailmanlaajuisesti tunnettuja ja arvostettuja chihuahua kenneleitä! jopa suomalaiset kasvattajat hakevat itselleen uutta verta venäjältä. on siis täyttä potaskaa että ulkomailtahankittu pentu olisi automaattisesti sairas ja salakuljetettu. Tottakai on myös tehtailioita ja pitää ottaa tarkasti selvää mistä kennelistä ja kasvattajalta koiransa ottaa niin ulkomailla kuin täällä kotosuomessakin!

5

207

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gxdfgtx

      Mainitsemistasi maista tuodut pikkukoirat ovat usein halvalla myytäviä ja halvalla ostettuja pentutehdaskoiria, joiden vanhemmista ei pidetä kunnolla huolta. Sellaisten myyminen Suomen kaltaiseen korkean palkkatason maahan on todellinen bisnes.

      En ole koskaan kuullut tuomitsevaa sanaa koirista, jotka on ostettu joko rotukoirakasvattajilta tai pelastettu paikallisilta rescueyhdistyksiltä (Viipurin koirat jne.).

      Sen sijaan Reet Kausin kaltaisista pentutehdaselinkeinottelijoista olen kuullut paljonkin.

      Tuomisevat puheet koskevat nimenomaan "epämääräisiä pentuja", jotka ostetaan, koska ne ovat halvempia kuin suomalaiset verrokit (vaikka esim. Rescueyhdistys Kulkureiden kautta saisi samaan hintaan taustoiltaan tarkastetun koiran!).

    • ellisei

      joo osaa ne suomalaisetkin tehtailla

    • sini6668

      Tämä johtuu siitä, että melkein kaikki ulkomaalaiset koirat ovat sekarotusia, eikä niiden vanhempia, sukua tai syntymis puitteita jne. tiedetä. Pieni varovaisuus tälläisiä koiria kohtaan on toisaalta ihan hyväkin, sillä kyllä löytyy niitäkin jotka myyvät jotain sairaita esim venäjäläisiä koiria.

    • Tietoaviisasten

      Itse löysin omani tuolta http://eurobreeder.com/ ja kyllä on SKL rekisterissä myös eli aito rodullinen oli vaikka ulkolaiselta tulikin ;)
      Sellainen vinkki kuitenkin että joka maalla on oma kenneljärjestön esim. RKC (Russian kennelclub), EKL (eesti kennelliit), LKC etc. tuolla linkki sivustolla löytyy Baltian ja koko Euroopan kennelliitot joten jos kasvattaja arveluttaa nakkaa maililla maan liittoa kysyäksesi kasvattajasta onko laillistettu sekä ettei ole rekisteröintikiellossa ym. http://eurodogshow.info/european-kennel-clubs

    • kavattajia_monia

      Voi voi ei sitä ole kritisoitu, että rotukoiran kunnon kasvattajalta hakee "rajantakaa". Aikamoisen metakan saa aikaan kulkukoirien pelastelu JA NYT KAIKKI HUOM! Äskeinen kommentti VAIN siksi, koska meillä on Suomessakin paaaljon apua tarvitsevia hylättyjä eläimiä, EN vastusta sitä että yritetään auttaa eläimiä muuallakin, mutta kannatan "oman maan asiat ensin kuntoon periaatetta"..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      86
      638
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      31
      580
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      537
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      495
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe