Olen kohta 8 vuotta kuunnellut seuroja netin kautta ja tänään olisi mahdollista mennä kirkkoseuroihin. En ole ikinä uskaltanut rauhanyhdistykselle mennä sillä en ole "heikäläisiä". Niin monta kertaa olen lähtemistä suunnitellut, mutta aina loppuu rohkeus kesken. Mitä jos kaikki vaan tuijottavat? Ihmettelevät, että mitä tuo täällä tekee? Huh, miten saan tämän ujouden murrettua ja vihdoinkin pääsisin sinne seuroihin ihan oikeasti katsomaan, että mikä meininki :)
Ujostuttaa
ujopiika
10124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tervetuloa vain seuroihin, täällä tykätään että on kiinnostuneita.
Toisesta ketjusta luin tällaista:
Oli henkilö, joka oli heränneellä tunnolla. Hänellä oli kaipaus Jumalan puoleen.. Hän oli päättänyt tehdä parannuksen ja lähti tässä tarkoituksessa seuroihin. Mutta seurapaikan läheisyydessä jotakin tuli väliin - hän ei mitenkään voinut mennä seuratupaan sisälle. Niinpä hän jäi maleksimaan siihen läheisyyteen, ulkopuolelle. Sattui siihen tulemaan joku uskovainen, joka näki lähimmäisensä ahdingon ja hädän. Hän saarnasi ulkona viipyvälle evankeliumin. itten tämän etsijän ei enää ollut vakeaa astua seuratupaan..
Jatkokin oli onnellinen. Tuo henkilö sai perheen. Oli elämässä monenlaisia vaikeuksia. Oli taloudellista ahdinkoa. Syntikin tarttui monesti, ja aina uudelleen ja uudelleen piti käydä kerjäämään armon evankeliumia. Jumala siunasi sitten kohtuullisesti ajallistakin hyvää. Vihdoin - ei erityisen iäkkäänä - Jumala salli tälle henkilölle vielä erityisen kivuliaan sairauden. Viimeiset päivät kuluivat morfiinihumalassa. Sitten tulivat taivaan enkelit noutamaan matkamiehen kotiin.
Sinne vaan, kirkossa aina avoimet ovet ja massaan sulautuu. Kynnys pitäisi olla matalalla.
No mä menen kurkkaamaan ovelta, että sopiiko sekaan :) Toivottavasti kukaan ei tule kysymään, että onkohan neiti nyt erehtynyt paikasta :)
Hei, Ujopiika!
Kuuntelepa tuon aloituksen "Vaikka myrsky myllertäisi" linkistä avautuvia Oulun seuroja nyt. Oulussa saarnaa nuorehko mies Harri Hyväri Muhokselta. Hänen tekstinsä on Luukkaan evankeliumista.... miten ihminen löytää JUmalan valtakunnan.
Joo, kuuntelen sen minkä kerkiän. Kohta pitää lähteä kohti kirkkoa :) Katotaan kuin käy
Menet vain muina miehinä eli naisina ihan rauhallisesti.
Wuhuu! Tulin just seuroista :) Oli oikein miellyttävä ja rauhallinen kokemus. Mutta seuraetiketti tais olla pahasti hukassa kun eihän mulla tietenkään ollut latiakaan kolehtirahaa mukana ja sitten teillä on se esilaulaja? Mikäs sen rooli on? Mulla on TODELLA kuuluva lauluääni ja tuntu että tais olla sillä poloisella aika tekeminen, että sai oman äänensä kuuluviin. Olen joskus harrastanut siis oopperalaulua vähän aikaa. mutta ei kummempaa tuijottelua tms. Menen uudelleen sitten kun on taas kirkkoseurat :) Jes!
Latit ovat nykyään todella harvinaisia, koska Latviassakin on jo siirrytty euroon.
Eikä kolehtiin tarvitse panna mitään, jos ei halua taikka jos ei ole rahaa mukana.
Oopperaään tä ei tarvitse hävetä. Ole ylpeä siitä, että äänelläsi päihität esilaulajan.
Ne tuijottaa kuin vierasta lehmää.