Kannattaako ostaa metalliväri ,vai onko perusväri (ilmainen) yhtä vahva?
Metalli vs Normi ?
12
169
Vastaukset
- ilonpilaaja
Ne on ihan samanlaisia värejä kestoltaan ja rakenteeltaan. Metalliväri on vain eräänlainen efektiväri, ei muuta.
- Kokemusta_on
Metalliväri on kestävämpi, vaikka ei siinä oikeasti mitään metallia ole. Kai se on sitten paksumpi.
- essonvaarista_kajahti
Taitaa kokemus olla vuosikymmenien takaa. Silloin ei-metalliväri = pohjamaali pintamaali. Metalliväri = pohjamaali metalliväri kirkas lakka. Siis kolme kerrosta kahden sijaan.
Tuonaikaiset pastellivärit, etenkin punainen, haalistuivat todella ruman näköisiksi, kun ei ollut lakkaa suojana. Siinä ehkä tärkein syy niiden hyljeksimiseen ja kun täällä autoilun Kuubassa mennään vahvasti essonvaarien perinnetiedolla, niin näillä 70/80-luvun opeilla pelataan nyttenkin.
Nykyään autot tulee samalta linjalta & samalla käsittelyllä = myös ei-metalliväreissä on lakka päällä. Jotain erikoisvärejä (kuultovärit yms.) voi olla, missä on pohjamaali 2 värillistä kerrosta lakka, siis 4 yhteensä, mutta nämä ovat speciaalikamaa = lisähinta on useampi tonni. - 543634
essonvaarista_kajahti kirjoitti:
Taitaa kokemus olla vuosikymmenien takaa. Silloin ei-metalliväri = pohjamaali pintamaali. Metalliväri = pohjamaali metalliväri kirkas lakka. Siis kolme kerrosta kahden sijaan.
Tuonaikaiset pastellivärit, etenkin punainen, haalistuivat todella ruman näköisiksi, kun ei ollut lakkaa suojana. Siinä ehkä tärkein syy niiden hyljeksimiseen ja kun täällä autoilun Kuubassa mennään vahvasti essonvaarien perinnetiedolla, niin näillä 70/80-luvun opeilla pelataan nyttenkin.
Nykyään autot tulee samalta linjalta & samalla käsittelyllä = myös ei-metalliväreissä on lakka päällä. Jotain erikoisvärejä (kuultovärit yms.) voi olla, missä on pohjamaali 2 värillistä kerrosta lakka, siis 4 yhteensä, mutta nämä ovat speciaalikamaa = lisähinta on useampi tonni.Tuon uskon sitten kun näen nykyautot 20-vuotiaina. Nyt voin uskoa vain tämänhetkiseen näkemääni ja se kertoo selvästi että 20-vuotiaissa autoissa normivarit on selvästi huonommassa kunnossa kuin metllivärit.
- NesteTietääParemmin
Vain joillakin valmistajilla ja tietyissä väreissä on lakkakerros perusvärin päällä, ei suinkaa kaikilla ja kaikissa väreissä.
- kuten_arvata_saattoi
543634 kirjoitti:
Tuon uskon sitten kun näen nykyautot 20-vuotiaina. Nyt voin uskoa vain tämänhetkiseen näkemääni ja se kertoo selvästi että 20-vuotiaissa autoissa normivarit on selvästi huonommassa kunnossa kuin metllivärit.
E#li olet museokaluston asiantuntija, mutta 2000-luvun autoista ei haisuakaan.
- kerroTokiMissä
Väärin taas.
- mielipide1b
kanattaaa kuitenkin laittaa yksi lakkakerros lisää jotta pinta kestää talven yli.
- Metalliväri
Ainakin ennen valkoiset Corollat alkoivat kukkimaan paljon nuorempina kuin oikealla metallivärillä olevat yksilöt. Valkoinen ei kelvannut vaihdossa mihinkään.
- NäinSeVaanOnEdelleen
Metallivärin jälleenmyyntiarvo on parempi, koska se on kestävämpi väri ja helpompi fiksata.
Perusväreistä puuttuu edelleen lakkakerros ihan muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. - museorekisterissä
NäinSeVaanOnEdelleen kirjoitti:
Metallivärin jälleenmyyntiarvo on parempi, koska se on kestävämpi väri ja helpompi fiksata.
Perusväreistä puuttuu edelleen lakkakerros ihan muutamaa poikkeusta lukuunottamatta.Essonvaarin tietämys on ihan kohdallaan, kun puhutaan 90-luvun kalustosta.
- kierrekorkki
Paljon on kiinni siitä, kenelle sitä väriä on ostamassa.
Jos ostaa uuden auton ja pitää sitä 2-4 vuotta, niin eikähän tavallinen maali kestä sen ajan.
Jos taas veinaa pitää autoa 37 vuotta, niin siyyen kannattaa moneen asiaan kiinnittää huomiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2986578Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai495786Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1835229Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614033Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383308Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53293HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523227Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan292998Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112212Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?38998