Olen ollut nyt puoli vuotta kuntoutustuella ja jatkoa olisi tarkoitus hakea maaliskuussa(loppuu toukokuussa). Kysynkin teiltä että saako tuen nopeammin nyt kuin että päätös kestää sen 9 viikkoa? Siis mikäli nyt siihen edes saan jatkoa(lääkäri ehdottomasti jatkon kannalla). Kuinka helposti jatkoa muuten saa?
Riippunee henkilöstä ja tietenkin kelasta. Stressaan jo nyt miten käy kelan kanssa. Ne kun tunnetusti voi ihan yhtäkkiä päättää että on työkykyinen ja terve vaikka eivät tiedä mistään mitään. Vaikka en todellakaan ole lähelläkään vielä työkykyistä.
Sairastan vaikeita sairauksia, mutta paraneminen ei siis ole epätodennäköistä sitten kun aikaa kuluu enemmän. Sairaudet jotka nyt mulla ovat psyykkisiä ja fyysisiä. Viimeisten kanssa paranemisesta ei ole toivoa. Fyysistä sairautta joka mulla on, ei voi parantaa, mutta toki helpottaa.
Tsemppiä ja jaksamisia kaikille!
Kuntoutustuen jatko...
2
198
Vastaukset
- Petu_
Uskoisin, että jatkohakemuksen käsittely menee nopeammin. Ja jos kuntoutustukea ei myönnetä, mutta sinulla kuitenkin on sairaslomaa, niin silloin sitten ilmoittaudut TE-keskukseen vajaakuntoiseksi työnhakijaksi jolloin saat työttömyyskorvauksen ilman velvollisuutta ottaa työtä vastaan.
- Eiolehelppoaei
Oma tilanteeni on sellainen, että jouduin osittain perinnöllisen tuki-ja liikuntaelinsairauden johdosta irtisanotuksi. Olisin jatkanut työssä mutta se ei sopinut työnantajalle. Eipä paljon mitään ollut tehtävissä kun sairauden perusteella voivat helposti sanoa irti oli se sitten itse aiheutettu tai sellainen mille ja minkä pahentumiselle ei mitään mahda.
Olen ollut kuntoutustuella tehnyt siinä sivussa vähän töitä sen minkä saa tienata. Nyt kuitenkin tuli irtisanomisilmoitus. Hain osa-työkyvyttömyyseläkettä kun tämä tilanne ei muutu mihinkään eikä tarvitsisi jatkuvasti hakea jatkoa kuntoutustuelle. Kun on jo tullut päätös ettei minun ammatillisesta kuntoutuksesta ole katsottu olevan hyötyä. Nyt eivät kuitenkaan sitten myönnä osa-työkyvyttömyyseläkettä. On tämä aikamoinen oravanpyörä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887