Tytöt osaisitteko avata tätä asiaa mulle? :3

En ole aivan varma kuuluuko tämä tänne palstalle, mutta osaisitteko tytöt vähäsen aukaista tätä asiaa? Eli siis, koulussa tulen toimeen kaikkien kanssa erittäin hyvin, varsinkin tyttöjen kanssa. Saan heidät nauramaan ja juttelemme kaikenlaisista asioista. Jopa he sanoivat että olen erilainen kuin muut jätkät, huomaavainen, mukava jne. Mutta vapaa-ajalla kukaan ei puhu minulle somessa. Ei Facebookissa, Wapissa, Snapchatissa, ei missään. Missä kiikastaa ettei silloin olla kiinnostuneita?
Mutta sitten on nämä jätkät jotka kokoajan haukkuvat tyttöjä ja puhuvat heistä paskaa, heille tytöt jatkuvasti lähettelevät kuvia ja viestejä ja kutsuvat bileisiin ja itse saan vain jälkikäteen kuulla näistä.
Ja mitä Facebookiin ja Instagramiin tulee, kaikkien näiden muitten jätkien kuvista digataan ja kommentoidaan, mutta ei minun. Vaikka kuinka hienon kuvan pistäisin niin se ignorataan täysin. WTF?
Olen siis 16-vuotias poika ja lopettelen ysiä kohtapuoliin =)
17173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Mä oon miettinyt ihan samaa. Sun teksti ois ihan hyvin voinu olla mun kirjottama, ihan samalla tavalla ajattelen, lukion ekavuotinen poika.
Parhaani yritän aina olla kohtelias tytöille pienin elein ja teoin. Pidän ovea auki esim., harvoin tulee kiitosta. Kukaan ei tunnu kiinnostuvan, ystävänä edes.
Mä olin jotenkin kuvitellut, että monet tytöt haluaisi poikien olevan justiinsakin tällein huomaavaisia. En sit tiiä... Äh... Mä vaan oon luonteeltani tällanen, ja muuta en osaa olla. Piste. Silti ihmetyttää että kukaan ei kiinnostu.

Äänestä
  • Tuo kuvaus vastaa täydellisesti minua. (Paitsi että olen yläasteella.)
    Mikä ihme ihmisiä vaivaa, kun ei osata kiittää pienistä asioista?

    Äänestä

Kyllä mä ainaki kiinostuisin! Mutta se ei teitä varmaankaan paljoo lohduta...

Äänestä

En oikee osaa varmasti sanoo ny mitää tohon, mut ainaki itestäni oon huomannu, että vaikka ne kiltit ja kohteliaat pojat on ihan sairaan mukavaa seuraa, ni sellanen tietynasteinen pahapoikamaisuus viehättää ja se oikeestaan vähän taitaa kuuluu tyttöjen alitajuseen ajattelutapaan, seikkailutha on aina mielenkiintosii ;D Nyt en sit tarkota, että kiroillaan ja pukeudutaa gangstaks ja vedetää röökiä posket lommolla 30 krt/päivä. :D Vaan sellane pieni "ilkikurisuus" ja rajojen venyttäminen on jotenki kiehtovaa, kun se on kumminkin vielä yleisen kohteliaan käytöksen rajoissa. En tiiä miten pukeudut, eli voit olla vaik kuinka tyylikäs, mut mieti ainaki oisko jotain parantamisen varaa? :) Aika monet tytöt sulaa ku jätkä on pukeutunu tyylikkäästi (selaa vaikka tumblrista jätkien asuja?) ja heittää sellasen vinon hymyn. Mietin et jos esim nojailet jossai ulkona ni voit esim. leikkii sytkärillä (ei tarvii polttaa) tai jotain muuta sellast vähä rebellious kamaa :'D mut älä vedä sitä roolii yli äläkä tee mitää mikä ei oikeesti sovi sulle ja sit muistat et pidät kontrastia, eli sit mimmeille kumminki oot kohtelias ja huomaavainen, mut et pelkää ehdottaa jotai jännää! Toivottavasti sai selkoa, ku yritin miettii miten täst tulis mahd. ymmärrettävä :Dd

Äänestä

Älä nyt ainakaan mee ittees muuttamaan! Ehk et oo vaa kohdannu niit sulle "oikeita" tyttöjä vaan just näitä tyrkkyjä! Onksul ulkonäös jotai ettet oo niin " komee " ku ne muut? Koska ikävä kyllä tytöt kattoo sitä ulkonäköö tos kohtaa nii paljo :( mut vaikutat tosi ihanalta, just unelmalta! Kyl sä jonku ihana löydät :')

Äänestä
  • Nooh, muut jätkät on noin 155-165 cm pitkiä laihoja tikkuja, itse olen 185cm salilla käyvä jäbä ja pukeudun ihan normi vaatteisiin, farkkuihin, chinoihin, kauluspaidat, pikeepaidat, kaikki tuommoiset, en juurikaan huppareita tai näitä "cäppejä" käytä.. Tummat ruskeat, erittäin paksut hiukset ja siniset silmät. En sitte tiedä mikä siinä on :D
    Mutta kiitos paljon =)

    Äänestä

  • Oo. :3 kelpais! Kirjoittamas perusteella oisit aivan perfect. Siis oikeesti teijän mimmit on päästään sekasin jos sunlainen ei kelpaa.Nuorena tytöt ehkä useat kiinnostuvat enemmän näistä bädäreistä. Toki muunkinlaisia löytyy, he vain ovat ehkä niitä hiljaisempia, ei pakolla suosituimpia tyttöjä, joille et pakolla tule puhuneeksikaan. Voin luvata että ottajia sinulle löytyy, ainkin kunhan hieman vanhenet. sitten kun etsitään vakavaa suhdetta, sitä oikeaa, jonka kanssa perustaa perhe viettää loppuelämä niin sinulaiset ovat juuri niitä täydellisiä. Eli älä lannistu, älä muuta itseäsi, olet aivan täydellinen ja haluttava tuollaisena.

    Äänestä

Ehk sä oot VAA ruma. Mut kyl sä ehk joskus muijii löyät. ;) harmittaako?

Äänestä
  • Pakko sanoa et toi oli kyllä todella idioottimaisesti sanottu.. Kaikki me ollaan komeita ja kauniita.

    Äänestä

so deep in friendzone, luultavasti ne luulee et oot homo ja oot vaa kaveri koska "sunlaisen" kans ei voi seurustella. Ja luultavasti niitte mielest oot ruma verrattun niihi ilkeisii,TAI ne nauraa sulle säälistä. Muijat on kieroi, ilkee maailma

Äänestä

Tajuatko sinä aloittaja...!?
Että ne naiset ei jonota sun kotiovella sillä että avaat kaikille ovia koulussa ja juttelet.
Sain käsityksen että istut vaan kotona ja nyyhkytät kun kukaan ei tuu puhuu facebookissa....
Koska olen nainen niin sanon mitä ajatuksia kiltit pojat heissä herättävät.
Vaikutat jätkältä joka on lissu/pissis tai yms.. Mutta poikana.
Jos annat itsestäsi "täydellisen" kuvan niin naiset ei usko että niillä on mahdollisuuksia.
Listaa vois jatkaa vaikka kuinka mutten näin yöllä jaksa kirjoitella.
Paitsi se yksi asia...
Tollaset jätkät on itse yleensä niiden "suosittujen" perään vaikka itse kuinka välttäisivät muuta...

Äänestä
  • Eipä menny ihan putkeen sun käsityksesi :D Aika vähäsen loppujen lopuksi vietän aikaa kotona ja kuka nyt oikeasti käyttää enää Facebookia?
    Ja pissis poikana, perusteluja kiitos.
    Täydellinen kuva? Niitä epäkohtia on niin jumalattomasti että huhhuh..
    Ja kyllä olen "suosittujen" perään, tai siis "suositun".

    Äänestä

Jos juttelet useallekkin naiselle tollee kaverina nii ne vaa aattelee et oot vaa niitte koulukamu eikä mitää muuta

Äänestä

Saattaa olla niin, että olet sen verran ikäisiäsi fiksumpi, että ne tytöt vaan ei vielä ole kehittyneet sun tasolle. Ainakin mun kaveripiirissä on näyttänyt vähän silleen menevän, että "aikuisempana" sitten jostakin tupsahtaa se tarpeeksi fiksu tyttö tai poika.

Vastailihan täälläkin jotkut tytöt, että kyllä vaan kelpaisit! He ovat oikeassa, älä suotta sure! Älä ainakaan rupea millään tavoin "pahikseksi" - tosiasia on, että fiksu pärjää aina. Riippumatta pissiksien kulloisistakin mieltymyksistä.

Äänestä
  • Paino sanalla "saattaa". Luovuin yrittämisestä jo 17-vuotiaana sillä ajatuksella, että ennen pitkää kyl joku kävelee aivan itestään vastaan, jos vain tarpeeksi kauan elän normaalisti ja omaa elämääni enkä tyrkytä itseäni kellekään. Noh, viidessä vuodessa ei ole tällä taktiikalla tullut tulosta mutta "ehkä sitten joskus".

    Fiksuna olen kyllä pärjännyt. Opiskelu, sosiaalinen elämä, työnsaanti, status, vapaa-aika, harrastukset – ei mitään ongelmaa. Se yksi asia vaan edelleen puuttuu.

    Äänestä

Hahahahaha :D:D vitun muumit tääl jakelee elämänohjeit. Mee ja puhu sille piipertäjä

Äänestä
  • tää kommentti oli jotenki nii osuva :Dd

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


165823903367 kirjoitti:

En ole aivan varma kuuluuko tämä tänne palstalle, mutta osaisitteko tytöt vähäsen aukaista tätä asiaa? Eli siis, koulussa tulen toimeen kaikkien kanssa erittäin hyvin, varsinkin tyttöjen kanssa. Saan heidät nauramaan ja juttelemme kaikenlaisista asioista. Jopa he sanoivat että olen erilainen kuin muut jätkät, huomaavainen, mukava jne. Mutta vapaa-ajalla kukaan ei puhu minulle somessa. Ei Facebookissa, Wapissa, Snapchatissa, ei missään. Missä kiikastaa ettei silloin olla kiinnostuneita?
Mutta sitten on nämä jätkät jotka kokoajan haukkuvat tyttöjä ja puhuvat heistä paskaa, heille tytöt jatkuvasti lähettelevät kuvia ja viestejä ja kutsuvat bileisiin ja itse saan vain jälkikäteen kuulla näistä.
Ja mitä Facebookiin ja Instagramiin tulee, kaikkien näiden muitten jätkien kuvista digataan ja kommentoidaan, mutta ei minun. Vaikka kuinka hienon kuvan pistäisin niin se ignorataan täysin. WTF?
Olen siis 16-vuotias poika ja lopettelen ysiä kohtapuoliin =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu