HMM? Kaverini osti kaupan tyhjäksi aikanaan 9mm Erva paukuista, kun halvalla sai. Siis ennen kuin niistä tuli helvetin vaarallisia lähes sarjatulta ampuvia/ itseohjautuvia täsmäluoteja. Laillinen kauppa siis, ennen lain muutosta.
Kymysys kuuluu: Saako hän luovuttaa noita paukkuja nykylain nimissä vaikkapa minulle taulunpuhkontaan tänäpäivänä. Kun sain luvan omaan Zetoriin 2v senjälkeen, kun Erva asetus astui voimaan?
9mm erva paukku.
3
251
Vastaukset
- Ervat
Mielenkiintoinen ongelma, todennäköisesti kaverin olisi pitänyt käväistä poliisiasemalla hakemassa paukuille luvat. Viimelain muutoksessakin osasta aseiden lupavapaista osista tuli luvallisia ja ne piti ilmoitusmenettelyllä luvittaa.
Käsittääkseni patruunat ovat luvattomia ja niiden luovuttaminen sinulle on aselain vastaista sekä samoin niiden vastaanottaminen. - laittaja123344vbv
Suomessa ei tulkita lakeja taannehtivasti. Osti kasan paukkuja laillisesti "ennen kuin" Erva-asetus tulivoimaan. Laillisia hänen omistaa ja paukuttaa. Mutta saako hän luovuttaa niitä 3 osapuolelle. :)
- tietoviisasko
Ei vanha autokaan tarvitse turvavöitä ja saa olla hakuvalo katolla kun se on siellä ollut valmistuksesta asti.
Se joka niitä paukkuja on ostanut ei saa muuten luovuttaa toiselle ellei pysty menemään ajassa taaksepäin niin paljon että ovat vielä tavallisia patruunoita eli jos on aikakone ja matkustaa kaverin kanssa ajassa taaksepäin paukut mukana voi luovuttaa ne ei muuten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.587857Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675941Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,725446Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515323Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1102379Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41261Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51213Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401067Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471042