9mm erva paukku.

vfnldkvljknldnfvldzvnld

HMM? Kaverini osti kaupan tyhjäksi aikanaan 9mm Erva paukuista, kun halvalla sai. Siis ennen kuin niistä tuli helvetin vaarallisia lähes sarjatulta ampuvia/ itseohjautuvia täsmäluoteja. Laillinen kauppa siis, ennen lain muutosta.

Kymysys kuuluu: Saako hän luovuttaa noita paukkuja nykylain nimissä vaikkapa minulle taulunpuhkontaan tänäpäivänä. Kun sain luvan omaan Zetoriin 2v senjälkeen, kun Erva asetus astui voimaan?

3

301

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ervat

      Mielenkiintoinen ongelma, todennäköisesti kaverin olisi pitänyt käväistä poliisiasemalla hakemassa paukuille luvat. Viimelain muutoksessakin osasta aseiden lupavapaista osista tuli luvallisia ja ne piti ilmoitusmenettelyllä luvittaa.
      Käsittääkseni patruunat ovat luvattomia ja niiden luovuttaminen sinulle on aselain vastaista sekä samoin niiden vastaanottaminen.

    • laittaja123344vbv

      Suomessa ei tulkita lakeja taannehtivasti. Osti kasan paukkuja laillisesti "ennen kuin" Erva-asetus tulivoimaan. Laillisia hänen omistaa ja paukuttaa. Mutta saako hän luovuttaa niitä 3 osapuolelle. :)

    • tietoviisasko

      Ei vanha autokaan tarvitse turvavöitä ja saa olla hakuvalo katolla kun se on siellä ollut valmistuksesta asti.

      Se joka niitä paukkuja on ostanut ei saa muuten luovuttaa toiselle ellei pysty menemään ajassa taaksepäin niin paljon että ovat vielä tavallisia patruunoita eli jos on aikakone ja matkustaa kaverin kanssa ajassa taaksepäin paukut mukana voi luovuttaa ne ei muuten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      236
      738
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      655
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      610
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      424
    7. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      396
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      387
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      371
    Aihe