Satuinkin, että kahvilassa tarjosi kahvit/pullan kokoomus. Pääsin kertomaan suuni puhtaaksi eläkeleikkaajista ajatukseni. Kirosin ne alimpaan helvettiin, samalla apupojan demaritkin!
vaalikahvilla nautin
täysinrinnoin
25173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kaikki kylähullut tunkee aina ensimmäisinä vaalikahvioihin ja puolueiden tilaisuuksiin missä saa ilmaista kahvia ja pullaa sekä soppatykeille syömään. Kailottaen isoäänisesti ongelmansa. Tai istuvat rähjäisen näköisinä taka-alalla ja tunkevat pullaa kurkkuun. Ehdokkaiden on oltava ystävällisiä, myötämielisiä ja nyökyteltäviä vaikka kasvoista näkyy turhautuneisuutensa näihin samoihin naamoihin. Ei ne ota sinua vakavasti.
Et tajua asiaa. Oletko kokoomuskelmi, vai demuretku? Menin kahvlle, ja myyjä snoai kokoomuksen tarjoavan. Ei käsi vapise koirienkaan kahvitarjoilussa. Menen syömään tollodemujen rokankin ja haukun pystyyn nekin. Siten tietävät, mistä raskas vaalitappio johtuu.
Ja avohoitosi kesto on ollut...kuinka kauan?
Soppatykkille oma astia mukana kotiin vietäväksi
Nyt kun annoin potkua tälle aloituksella voinkin lähteä keittelemään kahvia vaalituvalle ; )) Soppatykille en ehdi sopan jakoon tänä keväänä koska poistun maasta.
Hyvää vaalimieltä. Äänestäkää oikein. Minä äänestän Amsterdamissa.
Nyt on aika jolloin kahvilayrittäjiä ottaa päähän..niin jos vielä vaalitupa on kahvilan kyljessä.
Meilläkin Korvessa on pääkadun varrella ja kulmilla monta vaalikahvilaa. Mietin olisiko joku muu idea parempi, no... ei nyt tuu muuta mieleen. Ulkona komia päivä.
Oletkin kuulemma tuttu vakiokasvo Amsterdamin "pössyheinä" kuppiloissa joten mikään kahvi niminen tilaisuus ei ole sinulle vieras? Dami on dami juu.
Iltaa, sain vihdoin iskettyä sut solakan peppuni penkkiin. Olin pyörittelemässä savea ja valmista on syntynyt. On jos jonkin sortin vatia, kuppia ja veistosta.
Niin sitä kun asuu Takahikiällä ymmärrettävästi kuvittelee, että kun Amsterdamin rautatieasemalle junalla nausee näkee tuttuja kasvoja heti.
Muuten minä en polta tupakkia, mutta vinkkusta tykkään. Kohta pääsenkin ostamaan hyvää viiniä pullollisen ja kaikki se ilo puolta halvemmalla kuin 12 cl viiniä suomalaisessa ravintolassa. Kahvia en voi juoda kuin aamulla, katsos kun sappi-timanttini ei tykkää, että alvariinsa löträtään.
Damissa tulee käytyä aina silloin tällöin. Asumme Haarlemin kupeessa kaunissa puistomaisessa pikku kylässä. Siellä ei asu mamuja se on kantaväestön asuma-aluetta.
No, mutta tällaista , kohta unimaan...Heips.
Kokoomusketkut sovittakoon eläkeleikkaussynnin pitkällä oppositiotaipaleella, vaikka ikuisella!
En ole huomannu eläkkeen leikkausta aina on tullu kokonaisena.
Leikkaukset tulevat, eläkeläisiltä on helppo ottaa, eivät pistä hanttiin. Siinä mietittävää...
Vaikutatkin täyspöljälle. Sinua aina kusettanut kulkukissatkin. Minulta kokoomus kelmit leikkasi tän vuoden eläkkeen. Puuttutu pala. Kusipää ei tajua, näköjään, kun kustaan silmään! Oletko omaan pesään paskoja? Sossupummina et saa eläkettä?
Mitä itket.
Mulla on riittävävä eläke ja sekin ansaittu.
Sulle eikai riitä mikään vai näätkö nälkää jos mee leipäjonoon valittaa minkä tautta teil ei ole tuoretta leipää.
Minulle lähettivät eläkettä ja mukana harjakaispullo leikattua konjakkia, että hämäyksen vuoksiko tekivät niin? Jospa leikkasivatkin eläkettä siinä ohella. Aattelivat että kun tuo juo putelin tyhjäksi, sen silmät harittaa niin ettei se huomaa yhtään mitään.
Monen tähden jaloviinaa eli leikattua konjakkia
Vain itseni tähden. Eli täydet viisi.
Sinulla nyt leikatu kansaneläke. Noin tyhmälle se on liikaa..
He
Meitsillä juu poliittiset mielipiteeni. Pidän ne omana tietonani, kuitankin tavannut kai kaikkien puolueiden jengiä monissa tilaisuuksissa. Mitäpä siitä, ei ne mua käännytän en mä niitä. Parempi konsensus politiikkijen kanssa, kuin uskisten kanssa, vaikka noin periaatteessa kummatkin asiat sisaruksia noin perusajatukseltaan.
Siis, olen puoluepoliittisesti sitoutumaton.
Olis muutamakin hauskis juttu tapaamisesta politiikkojen tai jonkin fanijengin kansa. Kerron yhden mukavan,
Olin aikianaan jostain syystä opiskelemassa tsadissa jotain. Jonaina päivänä ruokatunilla oli hauskis. Kun ei ollut rahaa käydä ruokalassa, eikä eväitä. lähdin käveleskelemään. He, satuin torille, jossa kommareiden vaaliteltta, vieressä läskiRaittinen hoilas akustisen skepan kanssa kommarimusaa, oikein hauskin meininki.
Noo meitsi söi kaksi annosta maukasta hernekeittoa hyvällä ruokahalulla ja sinällään hyvää musaa kuunnellen. Vaaleissa tosin äänestin kokoomus-ehdokasta.
=DW=
Minä se menen persujen kojulle ja väännän kättä kiken kanssa,sitten syörään vasta.
Ihanko otat Kiken käteen kun menet kojulle :D
"täysinrinnoin"
Heiluiko hinkit kun tyhjensit suusi :D ja annoit palaa.
Ketä on nää ketaleet, törkyturvat, jotka kehtaa puolustaa demutollojen ja kokomuketkujen eläkeleikkausta? Ei voi olla noin tyhmiä eläkeläisiä.. Paljastakaa itsenne , retkut? Johtaako jäljet kokoomuksen vaalitoimistoon, vai vinksahtaneiden pakkohoitolaitokseen?
TIMO SOINILLA on paras vaaliohjelma KOKO kansan näkökulmasta katsottuna,
Soivi leikkaa EU jäsenmaksuja, leikkaa ulkomaille meneviä avustusrahoja joista EI koskaan ole ollu suolmelle mitään hyötyä,
nyt kansamme tarvitsee ne rahat itse,
Soini estää pienten eläkkeitten leikkaamista, samoin pienituloisten perheitten asemaa EIsaa huonotaa,
köyhien OSTOVOIMAA kohennetaan, koska köyhä on se joka oikeasti kuluttaa
RIKKAAT EI kuluta omaanmaahan koska rikkailla on jo kaikkea, ja ne vie rahasa ulkomaille piiloon, rikkaitten rahoista suomelle ei ole mitään hyötyä,
rahat pois rikkailta,
siis JOHTAJIEN palkat TULEE pienetää KOHTUUTEEN,
työntekijöille ne rahat jotka muuten meneisi johtajien taskuun, koska työntekijä on se joka mahdolistaa yhtiöitten vaurastumisen EI JOHTAJAT.
Timo Soinilla paras vaaliohjelma, ( kuunnelkaa )
suomi uuteen nousuun perus-suomalaisten voimin ja avustamana ,
Johan murjasit.
Niin tyhmää porukkaa en äänestä ennen vaikka jätän äänestämättä, vaikka ei pelkoa ei ne uskalla hallitukseen moukka porukallaan.
Minä kävin eilen Salessa ja maksoin pienet ostokseni s-kortilla. Jo aiemmin joskus ihmettelin miksi saldo ei täsmää. Eilen ostoksia maksaessan kassa totesi tilin kokonaan
tyhjennetyksi. Ei mitään uutta slläkään rintamalla kooskaan siis - ihmisten retkuun vetämisen monet tyylilajit kukkii joka alalla - nauttikaa slti kahvinne edelleen rauhassa
- pulliinne tukehtumatta. Lähinnä pidän vuosikymmenien kokemuksella tosi luihujen maailmana tätä maata, kaikesta kaunopuheisuudest ja ylevyyden ylistämisest huolimatta
100% invaliditeettia joihnkin papruihin merkittynä - silleen on sit sikamaista välillä pärjääminen kun ... joku hullun houreisuus on toisille syvä ja suuri haitta, toisille suuri etu. Inhimillliisestä kärsimyksestä viisveisaus aina heidän armotalouksissaan.