Ylihuomenna biologian yo koe. Millaisia kysymyksiä odotatte ja paljonko olette lukeneet? Mitä ette missään nimessä osaa?
biologia kevät 2015
ellliiiiiiiiiii8i
201012
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
osaan kaiken
Katotaan kokeessa oletko silloin sama mieltä.
Jokainen kirja tullut pariin kertaan luettua. Ympäristö vähän hatarammilla kannattimilla kun ei omaa intressiä ole. E sieltä silti varmaan tulee.
ei auta lue lisää!
Haha, eipä viimepäivien paniikkiluvut paljoa auta. Itselleni vain haittaa, joten vietänkin huomisen hyvien elokuvien parissa. Onnea vaan "bilogianopelle", kannattaa se aineen nimi ainakin tarkistaa..
Silmästäkään tuskin tulee mitään, munuaiset ja lihaksisto voisivat olla parempia tärppejä
Ja bäng! Siellähän ne muniaiset oli! Hahaa
niinpä! hyvä kun sanoit muuten en ois lukenut:D kiitän :)
Jep, meidänkin koulusta kaikki tajusivat lukea kun sanoin! Open mukaan kaikille täydet pojot ko. tehtävästä! Wohoo!! :D
Miten muuten veikkaatte kokeen pisterajojen yms. olevan, jokerit olivat aika haastavat viimevuoteen verrattuna. Itse veikkaisin, että se tavoiteltu E sieltä tulee! :)
tällä kertaa tuleeee silmä tehtävää!
Samamieltä!
Hyvin meni, 10 tehtävä vähän hatarasti mut muut täydellisesti :)
Kaksi ekaa tehtävää oli yllättävän vaikeita verrattuna muihin kertoihin... itse vastasin 1, 1,2,3,4,5,8,10 ja 12. Suoraan sanottua vika oli kaikista helpoin.
Musta oli aika keskivaikee koe. Mut se biopolttoaine tehtävä oli kauhee !
Oli keskivaikee, mut en kuitenkaan osannut. Vastaukset vajaita ja tyrin aika paljon, mut nyt on ensimmäinen ylppärikokemus takana. Onneks!
No alustavasti sain 28 pistettä... Eli melkein m. Onko mahdollista että tulisi se m. En tiedä laittavatko sen minun lukivaikeudesta saadun pisteen siihen alustavaan. Jospa se sitten nousisi 29. Nämä pisteet siis sain, 1.4p 2.3p 3.4p 4.0p 5.3p 8.3p 10.4p ja 12.7p. Mitenin vain että kuinka en saanut 4 tehtävästä edes yhtä pistettä. Tein siitä noin 3 sivuisen esseen ja kerroin luonnon valinnasta ja kaikista kolmesta valinnasta... Toivotaan, että lautakunta antaa edes 1 pisteen siitä että nousisi M.
Nelostehtävän ohjehan oli "Mitkä tekijät voivat selittää tällaisen värivaihtelun populaatioiden välillä? Mikä on kyseisen ilmiön evolutiivinen merkitys?". Jos selitit vain jotain ympäripyöreää luonnonvalinnasta, ei vastauksesi liittynyt tehtävään, eli pisteet toki silloin 0. Jos kolmella valinnalla tarkoitat suuntaavaa, hajottavaa ja tasapainottavaa, olisi sinun pitänyt nyt vain käsitellä suuntaavaa. Ehkä käsittelit oikeita asioita hieman, mutta vääriä oli niin paljon etteivät opet uskaltaneet antaa mitään pisteitä. Vastauksen pitäisi tietysti vastata tehtävänantoon.
Siis mä selitin ne ne kaikki kolme valintaa ja kerroin miks ne siemenet vaihtaa sitä väriä, mut ei ees yhtä pistettä voinu laittaa. Mun mielest ku katoin mallivastausta abitreenistä nii se oli melkein sama mitä mä laitoin. Lisäsin vaa ite siihe enemmä asiaa
Idea onkin juuri se, ettei vastauksiin voi lisätä "enemmän asiaa", mikäli asia ei liity tehtävään. Tässä tehtävässä esim hajottavan tai tasapainottavan valinnan esitteleminen on virhe. Kärjistettynä tehtäväänhän voisi vastata kaiken tiedon, minkä biologiasta osaa, minkä takija tehtävään liittymättömistä asioita täytyy sakottaa.
Sain 43p
Hei! Sain alustavasti 14p, joka opettajan mukaan voi laskea vielä ytl pistelaskun jälkeen 12.5 pisteeseen. Voikohan A:n raja nousta sinne tai vaikka jopa 15 pisteeseen, että käy niin ettei koe mene läpi? Onkohan tehty minkäänlaisia ennustuksia kuinka paljon pisterajat tulee muuttumaan? :)