airbus 321 "sharklefts"

tikkam93

syksy 2014. ja uusi 321. uusi kone. matkakohde agadir. ensihuomio. ei karttoja. ei näyttöjä. aivan kuin paluu -92 oh-lmx (ensilento) samat viittomiset emännillä. lentohenkilökunta vimpan päälle! eilen tilaus reissu kreetalle. ateriat tilauksesta. kommenttini finskille. ottakaa cola-automaatti koneeseen niin ei tartte ketään palvelemaaan.

11

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chaaarter

      Taas charter-matkustaja vauhdissa.......hanki saaaatana elämä.

    • ddlldnd

      OH-LMX on finskin vanha MD-82, ensilento 1990.

      Mitä tulee tarjoiluun lennolla, en ymmärrä mikä ongelma on. Ennen lentoa on tiedossa mitä tarjoillaan jos tarjoillaan, mutta aina pitää kitistä kuitenkin. On se kumma jos ei pysy muutamaa tuntia hengissä ilman kolmioleipää tms.! Miten pystyt matkustamaan junassa tai linja-autossa, niissäkin matka voi kestää tunteja ilman tarjoilua.

      Karttanäytöt ovat koneessa ihan kivoja, varsinkin lähestyttäessä kotikenttää kiva seurata missä kohtaa mennään. Siinä mielessä kehitys uusissa airbusseissa huonompaan suuntaan, vanhoissa busseissa oli kaikissa paneelit katossa.

      • verkkarihomo

        missä vahoissa busseissa siis oli paneelit katossa?


      • kiuymnv

        no toihan ei pidä paikkansa.finnairilla ei ole ainuttakaan mäkkiä ollut pariin vuoteen.
        taas joku asian tuntija?kinastellaan vaan fin. koneista.olen siellä "vielä" töissä.


    • EväätJaTabletit

      Erona -92, nyt on melkein jokaisella älypuhelin taskussa, joista voi katsoa lennon sijainnin silloin, kun itseä kiinnostaa. Viihdettä haluavat voivat ottaa vaikka sen oman tabletin mukaansa ja tarjoilun tasokin on etukäteen tiedossa.

      • kiijyted

        juuri näin.


      • pimeeeeeeetä

        kerros nyt viisas.miten sillä puhelimella voi katsoa sijainnin?koneessa kun on metalliputki ympärillä.jos koneessa ei ole wlania,niin ihmettelen todella.


      • OmatTabletit

        Ikkunapaikan valinneena pitää sitä kännykäänsä vähän aikaa ikkunan vieressä, niin löytää ne GPS-sateliitit hetken päästä..., toimii myös kännykän lentotilassa.
        Olen tuota tehnyt jo aika monella lennolla.
        "Viihdesysteemin" perään kaipailevien kannattaa muistaa että sieltä näytöstä ei välttämättä tule silloin koneen sijaintia, kun se itseä kiinnostaa (tai niin tarkkaa, että selviäisi esim.. minkä kaupungin valot siellä alhaalta loistaa) ja vielä harvemmin sellaista nähtävää mikä itseä sattuisi kiinnostamaan.


      • pimeeeeeeeetä

        eli sinun puhelimessa on koko maailman kartasto.siistiä!


    • SDPair

      Palvelemaan! Mikä vitsi! Finskin ilmapiioilta ei löydy palvelua.

      • SMPair

        Tuskin olet koskaan lentänyt, surkimusdemari.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2160
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      180
      1941
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1160
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      869
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      44
      855
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      802
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe