Savaten harrastajia?

Jos on, niin kertokaapa lajista. Voiko Suomessa kilpailla tai edes treenata? Ei sillä että itse olisin vaihtamassa lajia, Savate vain kiinnostaa. Joku kuvaillut että on kuin miekkailua, mutta jaloilla... Nyrkkeilyhanskat ja kengät matsatessa eikö vain?
41217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Elikäs kyllä voi... Helsingissä, mäntsälässä, hyvinkäällä ja joensuussa on seurat. yleensä otellaan kevyttä eikä täyscombattia jolloin pisteet ratkaisevat. tänä kesänä oli mm skabat bulgariassa ja hyvinkäälältä, mäntsälästä ja helsingistä oli osanottajia. hyvinkäälle tuli naisten pronssi!!!

terpat savatelaisen eukko =)

Äänestä

niin ja salikisoja järjestetään syys- ja kevätkausisin... =)

Äänestä

Aika niukat on mahikset harrastaa suomessa. Savatessa potkitaan kengillä päähän, se on erona esim. kick boxingiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Absinthe kirjoitti:

Jos on, niin kertokaapa lajista. Voiko Suomessa kilpailla tai edes treenata? Ei sillä että itse olisin vaihtamassa lajia, Savate vain kiinnostaa. Joku kuvaillut että on kuin miekkailua, mutta jaloilla... Nyrkkeilyhanskat ja kengät matsatessa eikö vain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu