mitä v....

Sähkösuunnittelija on "suunnitellut" virran keittön lieteen yhdestä vaiheesta ja 16 A sulakkeen kautta, kuitenkin taloon tulee 3~ virta.
Minkäslaisen kaapelin siihen lieden ja ryhmäkeskuksen väliin tulisi vetää, että saisi lieteen ainakin 2 vaihetta, 2-3 erillistä kaapelia, vai yhden 3~ kaapelin.
Niin sähkäri kyllä tietää, mutta noin ennakointina muiden töiden ohessa.
885
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olisiko puutteita kuvienlukutaidossa?

Äänestä

Taas näitä reppanoira: Vedän piuhat itse, kun on niin helppo homma.
Kuviakaan osaa lukea. Kukahan tommosen koheltajan jäljiltä suostuu tekemään kytkennät ja ottamaan vastuun?

Äänestä

Vähän se riippuu siitä, missä veto kulkee. Jos kyse on pintavedosta tai ontelolaatasta, niin sen olisi syytä olla MMJ 5 x 2,5 mm2 S. Putkeen taas voi vetää 5 eriväristä 2,5 mm2 ML:ää.

Teen itse sähkösuunnitelmia. Siinä säästyy monelta murheelta.

Äänestä

Millainen liesi sulle tulee. Puuliesi ei tarvii 3 vaihetta. Tuulettimelle liittää yksi vaihejohdin ja generaattorin nolla piste.

Äänestä

5x2,5s

Äänestä

Tuleeko erillinen liesitaso ja uuni?
Mikä weetu on siinä, ettei voi soittaa suunnittelijalle jos ei itsellä riitä rahkeet ratkaista "ongelmaa"?
Nykyään joka äijällä on puhelin taskussa, mutta silti pitää kysellä täysin tyhjänpäiväisiä asioita "interneetin" välityksellä joltakin "suoli- palstalta"!
Varsinaisia "AMMATTILAISIA".
Stanan tonokit!
Hmmh... generaattorin nolla piste... kasva aikuiseksi!

Äänestä

Uunit on nykyään pääosin 1-vaiheisia pistotulppaliitäntäisiä, eli uunille suunnitellaan maadoitettu pistorasia, tasot ovat 1 tai 2 vaiheisia. Harvoin enää uusiin ihmisasumuksiin laitetaan perinteistä 3-vaiheista liedenrohjaketta.

Äänestä

Meillä on vedetty sähköt siten että lieden kahdelle etummaiselle levylle tulee ykkösvaihe. Kakkosvaihe on laitettu takimmaisille kahdelle levylle ja uuniosa ottaa kolmosvaihdetta. Sitä, miten tuusi kaikki on tehty, en tiedä. Serkkupoika on sähkömies ja hän ne kytkennät teki. Toimii hyvin kuitenkin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pähkäri kirjoitti:

Sähkösuunnittelija on "suunnitellut" virran keittön lieteen yhdestä vaiheesta ja 16 A sulakkeen kautta, kuitenkin taloon tulee 3~ virta.
Minkäslaisen kaapelin siihen lieden ja ryhmäkeskuksen väliin tulisi vetää, että saisi lieteen ainakin 2 vaihetta, 2-3 erillistä kaapelia, vai yhden 3~ kaapelin.
Niin sähkäri kyllä tietää, mutta noin ennakointina muiden töiden ohessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu