Elikkäs huomasin eilen että yksi kardinaalitetrani oli "lihonut" paljon eli luulen sen olevan raskaana. Miten suuri toden näköisyys on että poikaset kuolevat että onko minun järkeä yrittää kasvattaa poikasia? Kardinaalitetroja minulla on 7, yksi keskikokoinen lehtikala,2 monnista ja 3 monnia. Kasveja on pohjalla sopivasti(4) mutta pintakasveja ei ole. Linnakin akvaariosta löytyy kalojen "piilopaikaksi". Ja olen siis aika aloittelija kalojen suhteen.
Kardinaalitetra raskaana
11
1928
Vastaukset
- Poikasallas
Meillä ainakin laitettiin emokala poikasaltaaseen ennen synnytystä. Synnytyksen jälkeen pois, ettei syönyt poikasia, ja poikaset kasvoivat vähän isommiksi pikkualtaassa. Käsittääkseni pintakasvusto/jokin tiheästi kasvava kasvi olisi hyvä suoja poikasille. Kyllä poikasista osa yleensä selviää :)
- Viirikirjokala
Kardinaalitetrat lisääntyvät kutemalla, synnyttävät hammaskarpit sen sijaan ovat niitä jotka synnyttävät eläviä poikasia....
- akvaristivuodelta75
Mutta miljoonakalatkin synnyttävät? Tetrat olivat kyllä kauniimpia. Lehtikalat kuolivat, jotkut öhkimönkijäiset olivat sitkeämpiä.
- hghtft
Aivan kardinaalitetra ei voi olla raskaana.
- Akvat
Tää nyt ei hirveesti auta sua mut kysyn huvin vuoksi,että kuinka iso akvaario sulla mahtaa olla?:))Ja voivat olla lihavia liian ruoan antamisenkin takia
- juzukka
Eihän härrekuut siitä kantsi olla mitenkään kauhuissaan, jos kala siis K-A-L-A jatkaa sukua. Jos ei haluu "hoitaa", niin antaa luonnon hoidella. Muut fisut tai ns. "vanhemmat" kyllä hoitelevat asian zuit-zait. Mul oli miljuunakaloja ja nehän ovat tunnetust s-ex-hurjastelijoita. Omat "vanhemmat" hoitelivat toukat suihinsa alta aikayxikön, eikä niit ollu miljuunittain. Aina joku jäi henkiin ja kuoleehan niitä elukoita tauteihin ja wanhuuteen muutenkin. Henkiin jääneet pitivät "asukasluvun" akvaarin kokoon nähden suht kohdillaan. ELÄMÄÄHÄN tää vaan on.
- S3r4
Kardinaalitetrasi on luultavasti sairas -> Vesipöhö
- JkjkJkkkk
Sinun kannattaa käyttää se ultrassa.
Muista samalla varata aika synnytys-valmennukseen. - raskaanako
Hae apteekista raskaustesti.
- onttu
pistä pokas altaaseen ja anna olla siellä niin huomaat kun muutaman päivän päästä sinne vauvat pyörähtävät :) ja tuossa kuvassa oli kyllä neon tetroja :D
- onttu
siis poikas altaaseen :)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648